Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Originálna foto: RTVS, ZOH 2018

Trapasy

Totálny skrat po živom vysielaní: Nahrávka Merčiaka plná vulgarizmov, RTVS reaguje! (video)

Najpopulárnejšej športovej tvári RTVS rupli počas vysielania zimnej olympiády nervy, internetom preletela nahrávka plná tvrdých nadávok.

Bývalý šéf športu RTVS, viacnásobný držiteľ ocenenia OTO aj Absolútny OTO a najpopulárnejší športový komentátor a moderátor na Slovensku.

Marcel Merčiak patrí vďaka svojej osobitej povahe, encyklopedickej pamäti a nasadeniu k vôbec najznámejším televíznym tváram spojeným so športovým vysielaním, ktorého popularita vyniesla dokonca aj za hranice športových programov.

Od roku 2014 sa posadil do moderátorského kresla dlhoročnej zábavnej šou Čo ja viem, ktorá bola ostatné roky dokonca najsledovanejším zábavným programom RTVS.

Večerný kvíz sa na obrazovky Jednotky vráti už od tohto mesiaca aj v novom roku, a to po prvýkrát v novom vysielacom dni.

S dlhoročným pôsobením Merčiaka na obrazovke verejnoprávnej televízie sa spájajú viaceré vtipné aj bizarné situácie, počas ktorých mohli byť neraz diváci svedkami jeho prchkej povahy.

Už viackrát sa v živom vysielaní nechtiac objavili viaceré iskrivé Merčiakove reakcie na nespokojnosť či už so správaním fanúšikov na tribúne pri komentovaní priamo so štadióna, ale aj s výkonmi kolegov.

Kým dosiaľ však šlo skôr o momenty, ktoré pobavili divákov, aktuálne je Merčiak uprostred svojej dosiaľ najväčšej kauzy.

Tvrdá spŕška nadávok unikla na internet

Nespôsobilo ju pritom nič, čo by odznelo v živom televíznom vysielaní, keď sa na verejnosť dostala nahrávka Merčiakovej vulgárnej komunikácie po priamom prenose z aktuálne prebiehajúcej zimnej olympiády v Pekingu.

Merčiak bol komentátorom prvých pretekov alpského lyžovania na tohtoročnej olympiáde, ktorými bol zjazd mužov. Ten sa však pre nepriaznivé počasie dlhé hodiny odkladal, až sa nakoniec neuskutočnil a presunul do neskoršieho programu olympijských hier.

Problém nastal v komunikácii medzi komentátorom a technikmi, ktorí mali Merčiakovi sprostredkovať informácie.

Po skončení prenosu sa Merčiak neovládol a na kolegu spustil spŕšku nadávok.

„Prečo ste ma tak zarezali, keď vidíte, že je tam 13:00 do p*** a necháte ma k*****nu povedať! Krista Boha vám do p***! Už som naozaj nasratý do p***! Skončí vstup, osemkrát sa niečo pýtam, do p***, a vy mi neviete povedať k**va ani mäkké „f“,“ znie z nahrávky, ktorá obletela internet.

Z rozhovoru medzi Merčiakom a kolegom, ktorý, podľa všetkého, sprostredkovával materiály pre vysielacie pracovisko stanice RTVS Šport, vyplynulo, že Merčiak obdobne môže komunikovať s kolegami pravidelne.

„Prečo musíš furt kričať na nás? Však sa tu snažíme **** okolo vás, však obaja sa snažíme o to najlepšie,“ nakričal naspäť na Merčiaka kolega, ktorého komentátor oslovoval Braňo.

Reaguje RTVS aj Merčiak

Samotná tvrdá rétorika Merčiaka pritom nezaznela v priamom prenose.

Nahrávka sa na verejnosť dostala priamo z interného prostredia RTVS.

K vulgárnemu rozhovoru došlo po odpojení sa zo živého vysielania a šlo internú komunikáciu medzi kolegami. Po vyostrenej situácii, podľa všetkého, niektorému z kolegov praskli nervy a nahrávku zverejnil.

„RTVS veľmi mrzí, že nedorozumenia zapríčinené vysokým pracovným nasadením, v náročných a vypätých podmienkach, viedli k vyostrenému konfliktu a zverejneniu nahrávky. Štandardne sú prípadné konflikty na pracovisku riešené interne a mrzí nás, že niekto zo zamestnancov sa rozhodol situáciu riešiť zverejnením súkromnej konverzácie na internete a tým uškodiť kolegovi a zároveň aj RTVS ako inštitúcii. Vzniknutú situáciu ohľadom úniku nahrávky, ako aj samotnú komunikáciu medzi zamestnancami budeme riešiť interne,“ vyjadrila sa pre Nový čas hovorkyňa RTVS, Andrea Pivarčiová.

Celá situácia ma ľudsky veľmi mrzí, pod tlakom emócií som reagoval nevhodným spôsobom. Momentálne sa však musím viac sústrediť na prácu. Vo vypätých situáciách vznikajú aj problémy. Verím, že si ich v pokoji vykomunikujeme,“ zareagoval na nahrávku pre Nový čas Marcel Merčiak.

Čítať viac...
Nahor