Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Plány s novou televíziou Markízy odhalené! V tento mesiac chce rozbehnúť piaty kanál

Spustenie nového kanála Markízy šlo dostratena, televízia sa pripravuje na alternatívny termín štartu.

Už v týchto dňoch mala vysielať v poradí piata televízna stanica Markízy, na ktorej štart sa televízia pripravovala niekoľko mesiacov.

Kým k jej predstaveniu malo dôjsť v apríli, štart sa očakával, ako informoval portál Mediaboom.sk, v júni tohto roka. Nový kanál ale nakoniec spustí konkurenčná Jojka, ktorá v tichosti pripravila roky žiadanú slovenskú dokumentárnu stanicu, ktorú pod názvom Joj Svet chce uviesť do života v priebehu leta.

Markíza medzitým s vlastnou plánovanou stanicou presmerovala mimo tohto roka.

Televízny líder prehodnotil plány na poslednú chvíľu po tom, čo niektorým televíznym programom na súčasných kanáloch porástla sledovanosť a dokázal naplniť dopyt po televíznej reklame.

„Nie je za tým nič zlé. Ostatným našim programom sa darí veľmi dobre, a tak dokážeme obslúžiť záujem inzerentov. Preto sme nový kanál odložili,“ povedal v rozhovore pre Denník E generálny riaditeľ Markízy Matthias Settele.

Televízia je však na jej spustenie pripravená.

„Sme pripravení, nakupujeme programy, chystáme grafiku, môžeme začať kedykoľvek,“ doplnil.

 


Jojka spustí nový dokumentárny kanál o niekoľko týždňov! Potvrdila letný štart, ukázala promoČítajte →

Tento rok však k tomu nedôjde.

Markíza už pred časom potvrdila, že spustenie piatej televíznej stanice presunula do roka 2024. Podľa prvých informácií sa s novým kanálom sústredí najmä na jeseň budúceho roka.

Podobným spôsobom pristúpila k vlaňajšiemu štartu štvrtého kanála Markíza Krimi, ktorý štartovala v júni a nechala ho rozbehnúť počas leta, v podobnom čase chcela tento rok spustiť piaty kanál.

Po odsune štartu na budúci rok sa však júnovému termínu vyhne.

Štart po veľkých športových sviatkoch

Markíza sa totiž podľa našich informácií bude so štartom piatej stanice vyhýbať až trojici veľkých športových podujatí.

Kým tento rok televízne obrazovky na tri týždne obsadili iba májové Majstrovstvá sveta v hokeji, v roku 2024 sa uskutoční taktiež letná olympiáda či futbalový európsky šampionát. Jeho vysielacie práva dokonca vlastní samotná Markíza, zápasy bude primárne vysielať na Dajto a kompletne na Voyo.

Tri veľké športové sviatky obsadia obrazovky od mája do augusta.

Ako prvé začínajú Majstrovstvá sveta v hokeji už v piatok 10. mája 2024, lákať budú o to viac, že sa uskutočnia v susednom Česku. Po prvý raz sa kompletný šampionát presunie z RTVS na obrazovky súkromnej televízie Joj.

Markíza a Dajto zas od piatka 14. júna odštartujú futbalové EURO 2024, ktoré zaplní televízne vysielanie na celý mesiac až do 14. júla.

Krátko na to v piatok 26. júla oficiálne odštartujú Letné olympijské hry z Paríža, ktoré potrvajú necelé tri týždne. Vysielať ich bude kompletne RTVS.

Termín spustenia novej stanice Markízy

Markíza chce nový kanál spustiť až po týchto športových udalostiach.

„Spustili sme Markízu Krimi, ktorej sa darí, naše programy sú úspešné, tak sme si povedali, že to urobíme po futbalovom šampionáte Euro 2024. To môže byť dobrý moment,“ povedal Settele.

Televízia by však mala počkať aj na ukončenie letnej olympiády.

Štart piatej stanice Markízy je totiž predbežne naplánovaný na august 2024.

O tomto mesiaci už prehovoril aj samotný generálny riaditeľ televízie, zároveň však neprezradil, na čo bude stanica zameraná.

„Nedávalo by žiaden zmysel povedať to teraz, keď začíname až budúci august. Viedlo by to len k väčšej konkurencii v niektorých oblastiach. Nie je dôležité komunikovať to teraz,“ odkázal v Denníku E zvedavcom.

V hre viaceré stanice

Televízny líder pritom môže počítať až s tromi rôznymi zameraniami nového kanála.

Markíza si totiž na Úrade priemyselného vlastníctva zaregistrovala tri nové názvy, ktoré pripomínajú pomenovania pre možnú televíznu službu.

Vo všetkých prípadoch totiž výber pripomína zloženie staničného portfólia sesterskej českej televízie Nova.

Prvým zaregistrovaným názvom je Markíza Klasik.

Televízia sa podľa našich informácií začala obzerať po archívnych televíznych tituloch, ktoré by sa mohli stať náplňou práve stanice zameranej na staršieho diváka. O to viac, keď vysielanie skončil archívny kanál Trojka verejnoprávnej televízie.

Ako sme už informovali, Markíza už v minulosti zvažovala spustenie archívnej stanice Markíza Gold. Bolo tomu tak dva roky po tom, čo archívnu stanicu Telka odštartovala Nova. Tá dnes už ponúka kanál Nova Gold zložený z repríz pôvodnej tvorby a skôr kriminálok, ktoré bežia na Wau či Markíza Krimi.

Druhým názvom, ktorý si slovenská jednotka poistila, je Markíza Fun.

V tomto prípade ponúka česká sestra stanicu s úplne totožným pomenovaním Nova Fun, pričom vysiela prakticky totožný program ako slovenské Dajto. Primárne je tak zložená zo sitkomov, avšak vysiela ich od rána do noci.

Dajto sitkomové pásmo končí o 20:30, kedy nastupujú filmy. Sitkomy v hlavnom vysielacom čase začala uvádzať ženská Doma, ktorá po desaťročí opustila v prime-time vysielanie premiérových telenoviel.

Markíza Fun môže byť riešením pre zlúčenie všetkých sitkomových pásiem pod jednu stanicu. Dajto by sa mohlo zmeniť po vzore mužskej českej stanice Nova Action – zložená je z doku reality programov ako Strážcovia hraníc, Kobra 11 či Vojna skladov, večer o 20:30 vysiela filmy.

Do tretice si líder zaregistroval názov Markíza Film.

Markíza tak predsa môže uvažovať aj o spustení filmovej stanice, ktorá bola podľa našich informácií menej pravdepodobná. V Česku už dlhoročne vysiela Nova Cinema, ktorá bola vôbec prvou menšou stanicou Novy.

 

Čítať viac...
Nahor