Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Nové projekty

Jojka spustí nový dokumentárny kanál o niekoľko týždňov! Potvrdila letný štart, ukázala promo

Televízia potvrdzuje spustenie dokumentárnej stanice JOJ Svet, ktorá po dlhých rokoch rozšíri ponuku dokumentov vysielaných v slovenskom jazyku.

Jojka tretí rok po sebe prinesie na slovenský televízny trh novú televíznu stanicu.

Po športovom kanáli JOJ Šport a spravodajskej stanici JOJ 24 doplní už o pár týždňov do svojho portfólia dokumentárnu stanicu JOJ Svet.

„JOJ Svet prinesie najlepšie a najnovšie dokumenty z celého sveta v slovenskom jazyku. Ponúkne bohatý výber pôvodných slovenských aj partnerských medzinárodných dokumentov od renomovaných domácich a zahraničných tvorcov,“ uviedla televízia.

Slovenský dokumentárny kanál až do tohto roka na našom trhu chýbal.

Dokumenty v slovenčine vysielala primárne štátna RTVS na svojom druhom okruhu Dvojka, výnimočne sa k nej pridali menšie súkromné stanice JOJ Plus alebo Wau.

Diváci mali doposiaľ širokú ponuku dokumentárnych staníc v češtine.

Najznámejšie sú Spektrum, National Geographic, Discovery, Viasaty alebo mnohé ďalšie. Populárna bola aj Prima Zoom, po ktorej spustení ešte vo februári roka 2013 sa špekulovalo aj o možnosti slovenskej verzie v spolupráci s Jojkou. Nakoniec k nej nedošlo a Joj svoju dokumentárnu stanicu spúšťa o viac ako desať rokov neskôr.

Dokumentárna stanica v slovenčine tak bola roky divácky žiadaná.

Prvá lastovička prišla v marci tohto roka, kedy vysielanie spustila nová televízia Spark s dokumentárnymi programami vysielanými v slovenskom jazyku.

JOJ Svet je v poradí deviatou slovenskou stanicou v skupine Joj.

Televízia avizuje, že ponúkať bude premiérovú tvorbu a jej dokumenty budú pochádzať z posledného desaťročia.

„JOJ Svet bude vysielaná len na slovenskom trhu a v programe ponúkne slovensky komentované najnovšie dokumenty s najrôznejším tematickým zameraním, ktorých rok výroby nebude starší ako 2014,“ potvrdila Joj.

JOJ Svet bude zaradený aj do peoplemetrového merania s ambíciou čo najširšej dostupnosti.

„Tematická stanica s dokumentárnym zameraním (tzv. factual entertainment) bude dostupná slovenským domácnostiam – predplatiteľom jednotlivých satelitných, káblových, IPTV a OTT operátorov. JOJ Svet bude tiež súčasťou streamovacej platformy JOJ play – v balíku Premium budú dostupné všetky dokumenty.“

Televízia avizuje, že vyrábať bude aj vlastné dokumenty.

„Televízia Joj aj prostredníctvom novej dokumentárnej stanice posilní podporu domácej tvorby a vytvorí priestor pre vznik domácich dokumentov. Už dnes spolupracujeme so slovenskými a zahraničnými tvorcami, ako aj študentmi, a v realizácii je niekoľko autorských projektov, ktoré budú mať premiéru práve na stanici JOJ Svet. Ďalšie pribudnú v budúcnosti,“ povedal generálny riaditeľ televízie, Marcel Grega.

Jojka chce na dokumentárnej stanici pokryť všetky žánre.

„Z ponuky najnovšej stanice si vyberú diváci všetkých vekových kategórií, s rôznymi záujmami či záľubami – od prírody a zvieratá cez históriu, politiku, spoločenské vedy, astronómiu a vesmír až po minulé aj súčasné trendy a pohľady nielen do dejín, ale aj do budúcnosti, a to z rôznych pohľadov, ktoré nás, ľudstvo, zaujímajú, poúčajú, a zároveň posúvajú vpred. Zároveň už dnes JOJ vyrába v spolupráci s najlepšími domácimi a zahraničnými tvorcami svoje vlastné dokumentárne série, ktoré exkluzívne predstaví divákom televízie JOJ Svet,“ informovala televízia.

Na spustenie JOJ Svet sa pripravuje v priebehu leta.

Doku kanál tak odštartuje skôr ako predchádzajúcu športovú a spravodajskú stanicu, ktoré na trh uvádzala v októbri 2021 a 2022. Dá sa očakávať, že dokumentárnu stanicu stihne spustiť ešte počas júla.

Stanicu predstavuje Joj už aj prostredníctvom imidžového spotu.

Čítať viac...
Nahor