Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

Tajné detaily 5. série Dunaja odhalené: Kríza u Klausovcov, zakázaná láska aj krutá pomsta!

Najobľúbenejšie tváre Dunaja sľubujú ešte atraktívnejšiu 5. sériu, poznáme detaily nových zápletiek, o ktorých hovorili iba v náznakoch.

Do štartu nových častí Dunaja, k vašim službám ostávajú posledné týždne a viaceré detaily deja sa začínajú odkrývať.

V centre pozornosti ostanú všetci najpopulárnejší seriáloví hrdinovia na čele s Evou Dušekovou, Walterom Klausom, Klárou Zacharovou, Helgou Klausovou, Lenou Holubcovou či Vilmou Rusnákovou, o ktorých diváci neprídu.

Nezatieni ich tak ani príchod množstva nových postáv, ktorých počet je v celej histórii Dunaja rekordný. Prehľad všetkých nových tvárí nájdete v druhej polovici tohto článku.

 


Detaily novej série Dunaja odhalené! Veľký skok v životoch hrdinov, šokujúci zvrat aj nové postavyČítajte →

Nové postavy však osudy tých zabehnutých poriadne zamotajú.

Holubec s pomstou

Na konci 4. série sa na tenký ľad vydala Lena Holubcová (Janka Kovalčíková), ktorá sa otvorene postavila svojmu manželovi Antonovi Holubcovi (Filip Tůma).

Lena sa vďaka manželstvu s Holubcom dostala k polovičnému podielu obchodného domu Kučerovcov a po tom, čo sa dozvedela, že aj za pádom Kláry Zacharovej pod vlak stojí jej nenávidený muž, rozhodla sa novomanželom darovať jej podiel v Dunaji. Peter s Klárou sa tak majú stať polovičnými vlastníkmi, kým Holubec pripravoval plné ovládnutie všetkých zákaziek obchodného domu.

Urobila však zásadnú chybu.

Svoje plány Antonovi triumfálne vyzradila dopredu, a ten sa s nimi rozhodne nehodlá zmieriť. Ako už Markíza naznačila v prvých ukážkach, Lena sa v novej sérii objaví psychicky na dne. Anton sa postaral, aby pred okolím vyzerala ako nesvojprávna…

Lena je však oveľa silnejšia, ako si Holubec vie predstaviť.

„Čaká ju osud plných zvratov a aj ťažkých pádov. Lena si vytrpí, no nič nie je také strašné ako sa zdá,“ naznačila herečka Janka Kovalčíková.

Tá prezradila, že jej postava sa nielen fyzicky ale aj psychicky zocelí netradičným spôsobom – hodinami karate. „Myslím si, že to bude zaujímavé vidieť v dobovom a historickom seriáli aj takúto vsuvku.“

Vilma so zakázanou láskou?

Mnohé herecké hviezdy Dunaja avizujú, že ich postavy budú v jarných častiach seriálu prechádzať turbulentným či rovno úplne novým životným obdobím.

Platiť to bude aj vedúcej oddelenia módy v obchodnom dome Vilme Rusnákovej, ktorú stvárňuje Monika Hilmerová.

„Do života jej príde nová etapa, a to aj v súkromnom živote. Bude tam veľa dramatických chvíľ, riešiť bude veľa akčných a zaujímavých vecí,“ naznačuje Hilmerová.

Vilma sa v minulej sezóne rozišla s vedúcim reštaurácie v obchodnom dome Karolom Tomkom (Igor Kasala). V nadchádzajúcej 5. sérii na ňu čaká nová láska.

„Popri všetkom vážnom príde Vilme do života aj niečo romantické,“ pokračuje herečka.

Láskou pritom môže zahorieť rovno k človeku z opačného tábora.

Vilma bude aj naďalej na strane slabších a neraz za cenu ohrozenia samej seba pomáhať tým, ktorí to potrebujú. „Vilma stojí vždy na správnej strane a je ochotná pomôcť.“

Tentoraz jej však do života vstúpi ťažko zranený 40-ročný vojak bez identity (Ján Dobrík), ktorý trpí amnéziou a na nič sa nepamätá. Zotavuje sa v nemocnici u Važana vo Vilminej opatere, ktorá má k nemu stále bližšie.

Neznámy vojak je však pôvodom Nemec a do nemocnice ho priviezli z frontu, kde bojoval na strane nacistov. Sám netuší, ako sa volá, ani aké má povolanie a ako sa na fronte ocitol. Trpí desivými nočnými morami, ktoré si ale nevie vysvetliť a spojiť so svojou minulosťou.

Svojou citlivosťou a empatiou si však postupne získa sympatie pacientov aj personálu. Napriek jeho nemeckému pôvodu v ňom Vilma uvidí najmä človeka, ktorý navyše o ňu stále otvorenejšie prejavuje záujem…

Šoltésová sa v 5. sérii nevráti

Ďaleko od domova bude aj v novej sérii Vilmina dcéra Kristína Bogárová (Ráchel Šoltésová).

V minulých častiach Dunaja odišla spoločne s Ervínom Steinerom (Karol Tóth) a jeho rodičmi do Palestíny. Tvorcovia dejovú linku Ráchel Šoltésovej v seriálu utlmili pre tehotenstvo herečky. Prvorodeného syna Jakuba priviedla na svet v polovici decembra.

V najbližšej sérii sa, podľa všetkého, neobjaví.

Monika Hilmerová potvrdila, že jej seriálová dcéra Kristína bude aj naďalej v Palestíne, pričom v nových častiach sa nebude ani príliš zmieňovať.

„Seriál sa tomu nebude venovať. Vilma nebude mať čas sedieť doma nad fotografiou dcéry, ale, samozrejme, že ju neraz spomenie a bude na ňu myslieť, keďže je to jej najbližší človek.“

Boj o Janka

Neľahké časy čakajú na Evu Dušekovú (Petra Dubayová) a Dávida Gutmanna (Jakub Jablonský).

Eva stojí naďalej medzi dvomi mužmi, pričom ani v nových častiach sa nebude môcť odpútať od nacistického príslušníka SS Waltera Klausa (Ján Koleník). Naopak, do jej života zasiahol tým najbolestivejším spôsobom, keď v prechádzajúcej sérii ukradol jej synčeka Janka.

Eva s Dávidom budú musieť o svojho syna zabojovať, pričom využijú aj tie najodvážnejšie metódy.

„Budeme hľadať akúkoľvek cestu, ako sa dostať k nemu naspäť. Samozrejme tak, aby bol v bezpečí on aj my,“ prezradil Jakub Jablonský.

Jeho postava sa bude zároveň snažiť získať aj samotnú Evu, no nepoľaví ani v odboji.

„Dávida čaká turbulentné obdobie. Naďalej bojuje za to správne a s odbojom má veľké plány. Nevzdáva sa ale ani v boji o svojho syna Janka a ani o Evu.“

Dávida v nových častiach uvidia diváci na televíznej obrazovke častejšie.

Aj keď sa naďalej bude musieť vyhýbať nepriateľovi, s novou identitou sa už nebude skrývať tak ako doteraz. „Tým, že mám zmenenú identitu, tak sa po vonku pohybujem trošku voľnejšie. Ale stále, prirodzene, nevyhľadávam kontakt so súpermi,“ doplnil Jablonský.

Schatzi vystrčí pazúry

Mimoriadne rušno bude v životoch divácky populárnych Klausovcov.

Novú tvár ukáže Helga Klausová (Jana Majeská), ktorá sa podľa prvých indícií oslobodí od Waltera a začne žiť naplno.

„Helgu čaká veľa nového. Trošku vystrčí pazúriky, na čo sa veľmi teším,“ hovorí jej predstaviteľka Jana Majeská.

V minulých sériách videli diváci Helgu najčastejšie doma, čakať na svojho muža, kým ten sa venoval svojej milenke Eve. Jej najväčším snom bolo splodiť dieťa, ktorého sa napokon aj dočkala. Z malého syna Wolfieho sa však dlho netešila a o bábätko prišla…

V nových častiach sa už Schatzi utápať nebude a po Walterových avantúrach sa sama odviaže.

Helga si začne užívať vlastný život, pyžamo vymení za honosné róby a chodiť bude viac do spoločnosti a kabaretu. Tam pritom na ňu môže čakať nový nápadník.

Tvorcovia už naznačili, že sa o Helgu bude zaujímať nový nemecký dôstojník Ludwig Weiss (Marek Fašiang). Pod Walterovým patronátom sa čoraz úspešnejšie presadzuje v nemeckých kruhoch a má našliapnuté na veľkú kariéru. „Až do momentu, kým sa nezačne zahrávať s ohňom…“ dodáva Markíza.

Naznačovať pritom môže práve jeho dvorenie Helge.

Jana Majeská pri otázke, či potvrdí nový milostný trojuholník v jej vzťahu s Walterom Klausom, sa len pousmiala. Ako prvý ho naznačil Ján Koleník, ktorého postavu čaká v súkromí ťažké obdobie.

Zlomený Walter sa vyventiluje hnevom

Ako sme už informovali, postava Waltera Klausa bude v nových epizódach ešte krutejšia.

Vychádzať to bude ako zo samotnej doby, keď sa dej Dunaja v 5. sérii posunie o celý rok dopredu do jesene 1941, kedy začal na Slovensku platiť Židovský kódex, ale tiež z Klausovej frustrácie v súkromí.

„Vieme, že mu umrel syn, žena ho dokonca za to vinila, že je neschopný. Postava prežíva vnútornú krízu, pričom keď je Walter zlomený, nešťastný, ventiluje si to hnevom,“ povedal k svojej postave Ján Koleník.

Ten priznal, že Walter sa mu v nových častiach stvárňuje ľahšie.

„Doba sa pritvrdzuje a som rád, že Walter prechádza vývojom. Pôvodne bol politicky mierumilovnejší, čo mi ako hercovi príliš nesedelo, ale musím sa priznať, že čím je Walter horší, tým sa to herecky lepšie stvárňuje. Je to herecký odtieň, ktorý ma veľmi baví.“

Aj Klausova zloba pritom pramení iba z nespokojnosti.

„To sú zaujímavé momenty, keď hľadáme odpovede na to, prečo je taký zlý. A je to preto, že je nespokojný. Myslím si, že hnev a zlosť plynie u ľudí väčšinou z nespokojnosti svojho vlastného života a zo svojej situácie,“ podotkol Koleník.

Fanúšikovia ho však často konfrontujú s tým, že k jeho osobnosti sa im Walterova postava nehodí.

„Častokrát mi hovoria, že sa mi to nehodí, lebo ma poznajú ako človeka, ktorý má možno miernejšie charakterové črty. Ale je to kompliment, keďže hovoria, že mi to veria.“

Niektorí diváci mu herecké stvárnenie Klausa veria natoľko, že by ho ocenili Oscarom.

„Myslím si, že keď vytvárame ilúziu príbehu a postáv, ktorej diváci veria a idú s tým príbehom, tak to je tá najväčšia odmena. Dokonca väčšia ako Oscar, ktorý sa po pár dňoch zapráši a musíte dokazovať, že máte na ďalšieho a ďalšieho. Tie ceny nemajú iný význam, iba to, že musíte stále niečo dokazovať. A to je únavné,“ uzavrel Koleník.

 

Čítať viac...
Nahor