Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

TA3 hrozí pokuta za zostrihanú tlačovku Smeru! Čo na to televízia? (stanovisko TA3, aktualizácia)

Ta3 hrozí pokuta za odvysielanie tlačovej besedy Smeru k eurovoľbám z marca tohto roka. Prečo?

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa chystá prešetrovať odvysielanie tlačovej besedy strany Smer zo 17. marca 2014 vo vysielaní TA3 počas bloku Správ. Rada sa chystá prešetriť podozrenie z možného porušenia „§ 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) a § 16 ods. 2 písm. c) ZVR (súlad programov vysielaných v rámci volebnej kampane s osobitnými predpismi). Podrobnosti zisťujeme.

Na tlačovej besede zo 17. marca (pondelok) predseda Smeru, Robert Fico, predstavil kandidátku strany do eurovolieb. Tlačovku zvolal dva dni po prvom kole prezidentských volieb, pričom obsah tlačovej konferencie sa od eurovolieb postupne presunul k voľbám prezidentským. Fico počas tlačovky spojil európsku problematiku s „hazardnou“ voľbou v prípade zvolenia Andreja Kisku za prezidenta, ktorý nemá so zahraničnou politikou skúsenosti. Už v pondelok pravicové strany podporili v druhom kole Kisku, čo vyvolalo u Fica pohoršenie. Na tlačovke sa zúčastnil aj líder eurokandidátky Smeru a eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý vychválil kroky Roberta Fica a jeho vlády pri rôznych „európskych“ rokovaniach, taktiež sa dotkol aj Ficovho protikandidáta Kisku.

TA3 priniesla iba zostrih z tlačovej besedy a práve to môže byť problémom. V prípade živého prenosu televízia nemá šancu ovplyvniť obsah a garantovať súlad so zákonom, v prípade zostrihu môže obsah upraviť a prispôsobiť. Televízia v prípade zahlásenia tlačovej besedy nespomenula, že by sa mala týkať aj prezidentských volieb.

AKTUALIZÁCIA 28. 5. 2014 o 15:20: K prešetrovaniu sa pre Mediaboom.sk vyjadrila aj televízia. Tá je presvedčená, že zákon neporušila. „V čase volieb sa špeciálne na televízie sústreďuje zvýšená pozornosť zameraná na ich vysielanie aj vzhľadom na to, že ide o extrémne exponovaný vysielací čas, ktorý sa riadi špeciálnou legislatívou. Z tohto pohľadu chápeme, že sa zvyšuje aj počet sťažností v súvislosti s vysielaním. Televízia TA3 však vždy postupuje profesionálne a v súlade s platnou legislatívou. Historicky sme najmenej sankcionovanou televíziou. Aktuálne čakáme na doručenie presného znenia predmetu sťažnosti, ku ktorému sa Rade vyjadríme, avšak sme presvedčení, že aj v tomto prípade televízia postupovala v súlade so zákonom.“

AKTUALIZÁCIA 28. 5. 2014 o 13:05: RVR potvrdila dôvod prešetrovania zostrihanej tlačovej besedy zo 17. marca 2014 vo vysielaní TA3. Stanovisko poskytla Lucia Jelčová: „V prípade TA3 šlo o odvysielanie tlačovej besedy strany Smer-SD dňa 17. 3. 2014 o cca 17:10 hod. (teda v období kampane pred druhým kolom prezidentských volieb). Tlačová beseda nebola vysielaná naživo, šlo o jej zostrih (TB sa konala o 11:30 hod.) Jej témou malo byť predstavenie kandidačnej listiny pre voľby do EP, prevažujúcimi informáciami, ktoré boli odvysielané, však boli témy týkajúce sa prezidentských volieb, pričom R. Fico bol prezentovaný ako vhodnejší kandidát; pri A. Kiskovi prevažovali negatívne informácie. Keďže dotknutá strana nedostala priestor na vyjadrenie, vysielaním tohto zostrihu TB mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť politicko-publicistického programu.“

Tlačová beseda strany Smer zo 17. marca 2014

Čítať viac...
Nahor