Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: IIHF, úvodný zápas Slovenska proti Bielorusku na MS v hokeji 2021

Sledovanosť

Šokujúci začiatok turnaja: RTVS ďaleko za rekordmi, prvý zápas Slovákov pod miliónom!

Prvý deň hokejových majstrovstiev zaostal napriek ročnej pauze za očakávaniami, záujem o úvodný zápas Slovenska oproti predošlému šampionátu klesol aj o tretinu.

Po dvojročnom čakaní sa tento piatok opäť naplno rozbehol kolotoč Majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré každoročne bývajú jasne najsledovanejším športovým sviatkom na Slovensku.

Predošlý ročník, ktorý sa odohral v roku 2019, priniesol absolútny zvrat v záujme o zápasy Slovenska na šampionáte, keď oproti roku 2018 ich sledovanosť rekordne rástla a zo základnej časti až 14 hokejových tretín prekročilo hranicu 1 milióna divákov, mnohokrát pritom až nad úrovňou 1,3 milióna.

Po vynútenej covidovej pauze a celkovom hlade po športových prenosoch sa tak tento rok očakával podobne rekordný záujem. Ten však v prvý hrací deň šampionátu neprišiel.

RTVS mohla prekvapiť už sledovanosť úvodného duelu turnaja, ktorý otvoril mimoriadne atraktívny súboj Česka proti Rusku.

Zápas, ktorý sa odohral od 15:15, nepreukázal dramatický hlad divákov po hokeji, sledovalo ho priemerne iba okolo 160-tisíc divákov, pri najsledovanejšej tretej tretine ich bolo okolo 190-tisíc. Podielovo sa zápas po tretinách hýbal na úrovni 17, 21 a 20 % v univerzálnej cieľovke 12+. V minulosti pritom mimo zápasov Slovenska dokázal hokej pri najatraktívnejších zápasoch počas dňa dosahovať 30% podiely na trhu.

Očakávaný hokejový valec sa nedostavil ani v prvom večernom zápase Slovenska.

Víťazný úvodný duel Slovenska proti Bielorusku v prvej tretine proti hlavným spravodajstvám Markízy a Joj napriek lukratívnemu času od 19:15 zaostal ďaleko za miliónom, tretinu sledovalo celkovo 738-tisíc divákov s podielom 40,8 %.

Až následne sa hokej miliónu aspoň priblížil.

Zvyšné dve tretiny sledovalo priemerne 945 a 992-tisíc divákov s podielmi na trhu iba okolo 45 a 44 % v univerzálnej cieľovke 12+.

Slovenský hokej je pritom na Majstrovstvách sveta zvyknutý na výrazne vyššie podiely na trhu okolo 50 až 60 %, v najsilnejších momentoch dokonca až blízko 70 %. Práve tam sa dostali už prvé zápasy Slovenska na šampionáte v roku 2019.

Vtedy odohrali Slováci úvodné duely proti USA a Fínsku o hodinu neskôr od 20:15, pričom v každej jednej tretine prekročili miliónovú sledovanosť. S najsledovanejšími tretinami dokonca šli cez hranicu 1,4 milióna divákov s podielmi blízko 70 %. Priemerne sa oba úvodné duely predošlého šampionátu hýbali na podielovej úrovni 55 – 60 %, priemerná sledovanosť sa hýbala na úrovni vyše 1,2 a 1,3 milióna divákov. Teraz bola pod hranicou 900-tisíc divákov s priemerným podielom pod 45 %.

Začiatok tohtoročných MS v hokeji tak zatiaľ pripomína sledovanosťou štart ročníka z roku 2018.

Vtedy sme taktiež večer po 20. hodine hrali úvodný duel proti Česku, ktorý sledovanosťou dosiahol 855, 990 a tesne nad milión divákov. Druhý duel proti Švajčiarsku, ktorý sa odohral taktiež večer, dokonca skončil hlboko za miliónom po tretinách s 810, 740 a 640-tisíc divákmi. Zápas s Čechmi bol zároveň z celého turnaja jediný, ktorý si na milión aspoň siahol.


Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor