Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

TV tipy

So 31.5. – Klenot medzi spaghetti westernmi s Clintom Eastwoodom

Sú traja a na prvý pohľad ich nič nespája.

Dobrý je Blondie (CLINT EASTWOOD), pištoľník s veľkým zmyslom pre česť a nemilosrdný lovec zločincov. Zlý je Sentenza (LEE VAN CLEEF), sadistický nájomný vrah prezývaný Angel Eye, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco (ELLI WALACH), hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba.

Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny. Hľadaný desperát Škaredý a lovec zločincov Dobrý sa dajú dohromady. Dobrý však Škaredého udá, aby získal vypísanú odmenu. Keď sa čas popravy blíži, Dobrý prestrelí povraz a Škaredý sa oslobodí. Obaja utekajú, ale Dobrý zanechá Škaredého spútaného v púšti.

Dobrý pokračuje v ceste sám a od zomierajúceho Billa Carsona (ALDO GIUFFRÉ) sa dozvie veľké tajomstvo o ukrytom poklade, ktorý spolu s ďalšími mužmi zakopali na cintoríne – sú to ukradnuté výplaty pre vojakov. Dobrý sa dozvie meno na náhrobku, Škaredý pozná názov cintorína. Nakoniec sa Dobrý a Škaredý zídu vo vojenskom väzení, kde krutou rukou vládne Zlý, ktorý šiel Carsonovi už dávno po krku. Keď sa dozvie o tajomstve, pomôže Škaredému a Dobrému ujsť, aby ho doviedli k skrytému pokladu.

Všetci traja sa usilujú navzájom oklamať, nakoniec víťazí nedobrovoľná koalície Dobrého a Zlého. Vzájomný súboj vyvrcholí na príznačnom mieste – na cintoríne. Hoci Dobrý triumfuje, je to víťazstvo relatívne…

Film Dobrý, zlý a škaredý je posledná časť legendárnej spaghetti-westernovej trilógie režiséra Sergia Leoneho „Pre hrsť dolárov“ a „Pre niekoľko dolárov navyše“. Považuje sa za klenot žánru a jeden z najlepších spaghetti-westernov filmovej histórie. Poslednú časť „dolárovej“ trilógie považujú dodnes kritici i diváci za najvydarenejšiu. Hoci sa Eastwoodova postava nazýva Dobrý, nemá jeho hrdina o nič lepšie charakterové vlastnosti ako jeho rivali. Názov filmu treba chápať do veľkej miery ako ironický – snímka poukazuje na to, akí „hrdinovia“ sa pohybovali na Divokom Západe. „Ten bol v skutočnosti totiž svetom bezprávia, hrubosti a násilia,“ vyhlásil režisér Leone. „V snahe po zisku tam neexistovali také pojmy ako dobrý a zlý, ušľachtilosť či nevyspytateľnosť. Všetko záviselo od šance, a nie vždy ten najlepší zvíťazil. Skôr ten, kto mal viac šťastia.“ Hudba Ennia Morriconeho sa v čase uvedenia filmu stala hitom č. 1 v Britskom popovom rebríčku. Originálna dĺžka filmu 177 minút bola pri medzinárodnom uvedení výrazne skrátená.

Dobrý, zlý a škaredý uvedie Plus v sobotu o 20:30.

Zdroj: Joj

Čítať viac...
Nahor