Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Sledovanosť

Markíza už stihla mimoriadne relácie naplánovať na celý apríl! Sledovanosť večerných špeciálov padá

Napriek tomu, že Markíza naďalej svoje večerné špeciály označuje ako Mimoriadne relácie, ktoré roky vyťahuje v aktuálnej reakcii na dianie ako mimoriadnu zmenu programu, v čase koronavírusu z nich robí svoj vopred naplánovaný pravidelný program.

Prvý prípad koronavírusu na Slovensku v polovici marca zburcoval verejný život a vystrelil aj záujem o spravodajské programy do výšin, čo platilo aj o večerných špeciálnych spravodajstvách a diskusiách o koronavíruse.

Slovensko si postupne zvyká na život v nových podmienkach, ktoré môžu v krajine panovať ešte niekoľko mesiacov. Kým pravidelné spravodajstvá naďalej dosahujú zvýšenú pozornosť divákov, pod čím sa už dnes ale môže podpisovať aj samotný fakt, že mnoho Slovákov dodržiava pokyny vlády a ostáva doma, večerné špeciály, v ktorých vysielaní televízie pokračujú už neohurujú.

Naopak, do popredia sa dostávajú programy, ktoré divákom prinášajú oddych, a pri ktorých môžu prísť na iné myšlienky. Cez víkend valcovali filmové premiéry, vysokými číslami pokračovali Hniezdo či Superstar a tento pondelok sa ešte vyššie, než všetky nespravodajské programy minulého týždňa, dostalo Inkognito.

Zábavná relácia napriek repríze vyskočila na najvyššie čísla roka, keď si pondelňajšie Inkognito na Joj pozrelo celkovo 608-tisíc divákov s podielom 24,4 %. Najsledovanejší nespravodajský program uplynulého týždňa, nedeľnú premiéru T-34, sledovalo na Joj 584-tisíc divákov, Hniezdo 576-tisíc a filmovú premiéru Markízy Obyčajná tvár 575-tisíc divákov.

Markíze už do podpriemeru klesajú spravodajské špeciály o koronavíruse. V pondelok aj utorok si Mimoriadnu reláciu pozrel priemerne podobný počet divákov – 342 a 353-tisíc. Joj v utorok odvysielala ďalšie Noviny špeciál, sledovalo ich ešte menej, len 245-tisíc divákov. Na začiatku krízy na Markíze aj Joj prvé mimoriadne špeciály večer dosahovali sledovanosť cez 700-tisíc divákov.

Televízie tak dnes budú dosahovať s večerným programom lepšie čísla tam, kde stavia na oddychový program. Ich problémom však je, že výroba programov je zastavená a tak pri pôvodných programoch budú musieť siahať po reprízach. Joj a RTVS nateraz však pokračujú v rozbehnutej jarnej štruktúre tam, kde im to situácia dovolí a dovysielajú nakrútené premiéry. Markíza stiahla z vysielania okrem Superstar úplne všetko, aj keď jej nové epizódy programov ešte ostali.

Miesto toho Markíza už ohlásila, že bude veľkú časť prime-time aj naďalej vypĺňať večernými Mimoriadnymi reláciami. Tie veľmi netradične do programu plánuje dlhodobo na celý apríl napriek tomu, že dosiaľ sa do programu dostávali už podľa svojho názvu vždy náhlou zmenou v prípade turbulentného diania na Slovensku či vo svete.

Markíza s Mimoriadnymi reláciami počíta naďalej trikrát do týždňa – v pondelky, utorky aj štvrtky o 20:30. Jedinou pôvodnou zábavou o 20:30 v týždni ostáva stredajšia Chart Show, zvyšné dni vypĺňa televízia filmami. S filmami je na tom rovnako Joj, špeciály Novín zatiaľ uvádza v utorky a štvrtky, v stredy ešte vysiela premiéry seriálov Nový život a Jenny, ktoré sa jej však majú minúť čoskoro. V pondelky ostáva v programe Inkognito, taktiež už musí zaraďovať reprízy.

RTVS bude naďalej zábavne ladiť štvrtky, piatky a soboty so Zlatými časmi, Čo ja viem a Záhadami tela. V prípade prvých dvoch programov sa už budú postupne očakávať v programe len reprízové časti po odvysielaní pripravených premiér. Na záver apríla navyše v piatok Jednotka plánovala priamy prenos odovzdávania filmových ocenení Slnko v sieti, dá sa očakávať, že sa v plánovanej podobe neuskutoční.

Čítať viac...
Nahor