Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Šéf Joj zareagoval na kauzu s Inkognitom, zábery vo vysielaní tvrdo odsúdil!

Po tom, čo pondelňajšie Inkognito vzbudilo vášne, sa k situácii vyjadrili mnohí aktéri. Po tom, čo televízia zverejnila oficiálne stanovisko, v ktorom situáciu vysvetľovala priateľskou atmosférou a za zábery sa ospravedlnila, prešľap vysvetľoval aj režisér programu Tomáš Eibner či samotný Maroš Kramár s maskérkou Martinou Glaser.

Aj keď konkrétna situácia mohla vzniknúť z dlhoročných kamarátskych vzťahov medzi aktérmi, čo komentovali všetky strany aj so samotnou maskérkou, podobné zábery na televíznej obrazovke nepôsobia len v kontexte uzavretého kolektívu.

Po slovách, ktoré sa snažili situáciu vysvetliť, zareagoval na kauzu priamo generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega, ktorý zábery v Inkognito tvrdo odsúdil.

„Situácia s pondelňajším Inkognitom sa stať nemala. Jednak preto, že televízia JOJ má stratégiu byť rodinnou televíziou a v produkcii existujú kontroly, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa podobné zábery na obraze objavili. Tieto kontroly evidentne zlyhali a my vyšetríme, prečo. Po druhé preto, že vedenie televízie jasne deklarovalo nulovú toleranciu sexuálnemu obťažovaniu už pred rokmi,“ uviedol na sociálnej sieti.

Televízia podľa jeho slov vo vnútri dlhodobo deklaruje ostrý prístup k výskytu sexuálneho obťažovania na pracovisku, pričom práve v tomto kontexte ho spájanie harašmentu s obrazom Joj mohlo o to viac pobúriť.

„Patríme medzi menšinu zamestnávateľov, ktorí pred témou harašmentu na pracovisku nezatvárajú oči, aby nemuseli problémom priamo čeliť. Už v minulosti sme zapracovali do nášho zamestnaneckého prieskumu otázky týkajúce sa obťažovania na pracovisku. Z odpovedí stoviek kolegov a kolegýň sa našli aj tí, ktorí priznali takúto skúsenosť. Zastúpenie žien a mužov bolo pritom rovnomerné. Každý prípad možného harašmentu, o ktorom sa dozvieme, vedenie okamžite rieši a v prípade potvrdenia platia tvrdé postihy,“ okomentoval otvorene.

Grega potvrdil, že sa situáciou budú zaoberať nielen v rozmere, ako sa zábery mohli dostať na obrazovku, ale aj samotným obsahom.Aj keď v tíme Inkognita vládne po rokoch blízka priateľská atmosféra, aj tento prípad, rovnako, ako každý iný, prešetríme a kedykoľvek sa harašment na pracovisku potvrdí, postupujeme rovnako – oficiálnym upozornením a následne rozviazaním spolupráce. Odvysielanie týchto záberov osobne, aj ako televízia, považujeme za zlyhanie jednotlivcov, ktoré nekorešponduje s hodnotami, na ktorých si roky dávame záležať,“ uzavrel.

Pobúrenie u časti publika spôsobil záver ostatnej premiéry Inkognita. Už počas titulkov, kedy dramaturgia zaraďuje vystrihnuté pasáže z relácie, zaradili tvorcovia aj moment, kedy maskérka upravuje vizáž hádačov. V momente, kedy sa maskérka otočila hercovi Marošovi Kramárovi chrbtom, sa ten otočil k jej zadku a naznačil prstom pošteklenie, na čo ho následne moderátor Vlado Voštinár upozornil, že by to nerobil.

Záber krátko po odvysielaní začal obiehať internet, keď viacerí označili Kramárovo konanie za sexuálne obťažovanie. Medzi prvými sa tak vyjadrila Katarína Danová, obeť sexuálneho obťažovania v tábore Chachaland, ktorá zdieľala video aj pohoršenie z pondelňajšieho vydania relácie. V zdieľaní pokračovali ďalší a kauza obehla všetky médiá.

Čítať viac...
Nahor