Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Sledovanosť

RTVS s hokejom ani raz nezlomila divácky milión: Na športovej stanici stratil státisíce divákov!

Až vo vybičovanom večernom štvrťfinále sa sledovanosť hokejových majstrovstiev priblížila k magickej miliónovej hranici, na minuloročnú úroveň sa pozerala tento rok len z diaľky.

RTVS sa po presune hokejových zápasov Slovenska z hlavnej jednotky na nový športový kanál nepodarilo s najsledovanejšou televíznou udalosťou roka ani v jednej hokejovej tretine pokoriť kľúčový milión.

Verejnoprávna televízia sa takto hokejovou sledovanosťou vrátila o približne päť rokov dozadu.

V čase, kedy sa Slováci trápili s vlastnou hrou, záujem o slovenský hokej rapídne opadol, pod čo sa podpísali aj výsledky nášho mužstva a pravidelný nepostup do štvrťfinálových bojov.

Hokeju to v televíznej sledovanosti prinieslo tri najslabšie ročníky v rokoch 2016 až 2018, no aj napriek tomu sa zápasy Slovenska aj vtedy dokázali aspoň v jednom zápase dostať nad kľúčovú hranicu 1 milióna divákov. Výnimkou bol len rok 2017, ktorý RTVS tento rok napodobnila napriek výrazne lepšej hre Slovákov a postupu do štvrťfinále.

RTVS sa s prepadom sledovanosti hokejových majstrovstiev potýkala od začiatku šampionátu.

Kým vlani sa už druhý zápas dostal nad divácky milión, tento rok sa úvodné duely prepadli o státisíce s priemernou výkonnosťou okolo 400 až 600-tisíc divákov. Pokles potvrdili aj podiely na trhu, ktoré sa z úrovne okolo 50 % prepadli najčastejšie medzi 30 – 45 %.

Sledovanosť sa dvíhala tradične s rastúcou šancou Slovenska na dobrý výsledok a postup do vyraďovacej časti.

V záverečných troch zápasoch skupiny sa už sledovanosť najsilnejších tretín ťahala aj k úrovni 700 a 800-tisíc divákov a k 50% podielom na trhu. K miliónu sa aspoň priblížila až v poslednom zápase Slovenska na turnaji.

Najsledovanejší zápas turnaja opäť zaostal

Štvrťfinálový duel Slovenska proti domácemu Fínsku sledovalo vo štvrtok po 19. hodine po tretinách 722, 976 a 943-tisíc divákov starších ako 12 rokov, čo je najviac v celom aktuálnom ročníku MS v hokeji.

RTVS však aj naďalej potvrdila pokles sledovanosti hokeja od presunu na športovú stanicu, keď podiely na trhu dosiahli výkony len na úrovni 39, 45 a cez 41 %. Ani raz tak nedosiahli bežnú 50% hranicu z minulých rokov.

Najmä v najsilnejších zápasoch je slovenský hokej zvyknutý na podiely na trhu okolo 50 – 60 % a sledovanosť nad úrovňou 1 milióna divákov v univerzálnej skupine 12+.

Ďaleko za vlaňajším maximom

Pre porovnanie, minulý rok sa najsledovanejším zápasom turnaja stal posledný zápas Slovenska v základnej časti, v ktorom naša reprezentácia nastúpila proti Švédsku.

Vtedy každá jedna tretina prekročila miliónovú hranicu, keď taktiež večerný duel po tretinách sledovalo 1,17 milióna, 1,37 milióna a viac ako 1,39 milióna divákov. Podiely na trhu šli na úroveň 50,5 a dvakrát cez 53 %. Nad miliónom bol hokej dokonca aj v prestávke medzi druhou a treťou tretinou.

Len medziročne sa tak v porovnateľnom zápase sledovanosť hokeja na RTVS prepadla o približne 400-tisíc divákov.

Aj vlani zároveň Slovensko postúpilo do štvrťfinále, kde narazilo na silnejšieho súpera USA. Zápas sa odohral v poobedných hodinách po 15. hodine, pričom skončil jasnou prehrou Slovákov 1:6. Vtedy po tretinách duel poobede pri nepriaznivom vývoji sledovalo 670, 714 a 653-tisíc divákov. Podiely na trhu však vystrelili dvakrát na 60 %, v tretej tretine pri rozhodnutom zápase stále podiel prekročil 51 %.

Ešte lepšie na tom bol hokej v roku 2019 pred pandemickou prestávkou, kedy sa hneď viacero zápasov dostalo nad úroveň 1,4 milióna divákov. Šlo o rekordný ročník posledného obdobia, keď sa šampionát uskutočnil na Slovensku a v samotnej hre Slovákov sa začalo prejavovať nové trénerské vedenie na čele s Craigom Ramsayom.

Rekordy ostatných ročníkov MS v hokeji (12+)

MS v hokeji 2012
Slovensko – Rusko (finále, 2. tretina) – 1,788 milión divákov (najsledovanejšia hokejová tretina v celej ére peoplemetrov od roku 2004)