Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Viete prví: RTVS chystá zmeny v spravodajskom pásme! Večerné správy dostanú novú dvojičku

Verejnoprávna televízia v priebehu novembra zmení podobu najdôležitejšieho večerného pásma.

Po dlhých rokoch RTVS opäť otvára podobu svojho dôležitého spravodajského pásma.

Naposledy doň dramaticky zasiahla v roku 2012, kedy radikálne presunula hlavné správy z pôvodne 19:30 na 19:00 a predĺžila ich stopáž podobne ako Markíza až na takmer celú hodinu. Bolo to v čase, kedy Správy STV dosahovali absolútne historické minimá sledovanosti, pričom zmenou vysielania, obsahu aj imidžu dosiahla verejnoprávna televízia ich reštart.

Po takmer desiatich rokoch RTVS chystá ďalšiu výraznú zmenu.

Kým v roku 2012 televízia riešila najmä kondíciu samotných správ a rozbitý slot po 19-tej hodine, ktorý oslabila sama vlastnými zmenami, tentokrát sa rozhodla po rokoch vyriešiť nestabilitu nasadzovania jedného z dlhoročných spravodajských formátov.

RTVS priamo do spravodajskej hodiny presúva reláciu Správy a komentáre, ktoré vo svojej histórii nikdy nenašli pevné vysielacie miesto. Kým kedysi bežali v rôznych časoch na Dvojke, aktuálne ich RTVS zaraďuje na hlavnej Jednotke v druhom či treťom večernom pásme medzi 22:00 až 22:30 v utorky, stredy a štvrtky.

Naďalej im tak nepatrí pevný čas, keď ich začiatok ovplyvňuje dĺžka predchádzajúceho programu. To sa však čoskoro zmení.

RTVS z relácie Správy a komentáre, ktoré sa majú hlbšie pozrieť na najdôležitejšiu tému dňa, spraví jeden z kľúčových spravodajských formátov večera.

K zmene dôjde už od polovice novembra, kedy formát Správy a komentáre vloží televízia do spravodajskej hodiny ako stabilný program.

RTVS zmenu zrealizuje od pondelka 15. novembra, pričom Správy a komentáre začne zaraďovať priamo za hlavné Správy RTVS. Patriť im bude stabilný čas o 19:45, a to pravidelne od pondelka do piatka.

Výnimkou je víkendový program, kedy telerozhlas ostáva pri pôvodnej podobe spravodajskej časti večera.

Výsledkom bude rozdielny čas začiatku vysielania športového servisu a predpovede počasia, ktoré čaká zmena nasadzovania v pracovných dňoch.

Kým cez víkend budú Góly, body, sekundy pokračovať so začiatkom vysielania okolo 19:50 – 19:55, v pondelky až piatky im bude patriť neskorší čas od 20:05. Športovým servisom tak Jednotka začne vypĺňať prázdne miesto v čase reklamných prestávok na Markíze a Joj medzi hlavnými správami a práve ich športovými reláciami.

O niečo sa zosunie aj čas vysielania Počasia, ktoré bolo dosiaľ avizované v časoch okolo 20:15 – 20:20. Od polovice novembra by malo v pracovných dňoch začínať okolo 20:25. V niektorých prípadoch však bolo do tohto času zosúvané aj v ostatnom období.

Spravodajské pásmo patrí v televíznom vysielaní k najkonzervatívnejším zo všetkých.

Práve tzv. „spravodajská hodina“, ktorú televízie v priebehu rokov natiahli od 19-tej až do pol deviatej, patrí z pohľadu divákov k najcitlivejším a jej výkonnosť je mnohokrát závislá od diváckeho návyku.

O tom, aké fatálne následky môžu mať výrazné zmeny vo vysielaní, sa presvedčila v roku 2008 Markíza.

Tá začiatkom roka historicky rozdelila Televízne noviny na dve časti – úvodný súhrn Televízne noviny Headlines a hlavný program TN Dnes, čo jej umožnilo historicky po prvýkrát do spravodajstva umiestniť reklamu. Legislatíva v tom čase neumožňovala brejkom prerušiť spravodajský program, rozdelením vysielania na dve samostatné relácie si tým priestor vytvorila.

Markíze však pokus vydržal iba vyše mesiaca.  Z pôvodnej sledovanosti 1,3 až 1,4-milióna divákov s podielmi na trhu vyše 70 % spadla o pol milióna s podielmi okolo alebo pod 60 %. Divákov poslala na STV aj Joj, ktorá v tom čase od februára spustila novinku Krimi Noviny. Tie postupom času Markízu v ďalších rokoch dobiehali a dokonca historicky aj predbehli.

Práve Krimi Noviny však ukázali, že odvaha televízií v spravodajskom pásme sa vie aj vyplatiť. Platí to však najmä v časoch, kedy televízie nemajú čo stratiť, prípadne prichádzajú o divákov.

Vlastnú pozitívnu skúsenosť má však taktiež Markíza.

Kým experiment s Televíznymi novinami v roku 2008 chcel ťažiť z ich dominantného postavenia, v 2016 Markíza, naopak, reagovala na neuspokojivú sledovanosť Počasia

To roky bežalo o 20:30, Joj však v tom čase stabilizovala stále populárnejšie Najlepšie počasie postavené na obľúbených meteorológoch, na ktoré Markíza s klasickým formátom s rosničkami nestačila.

Pred letom 2016 Markíza zaexperimentovala a presunula Počasie za hlavné správy. Po nich dovtedy krátko po 20. hodine bežali Športové noviny, ktoré sa posunuli na 20:20. Výsledkom je, že Počasie kompletne zbiera divákov po správach a neraz sa stáva dokonca najsledovanejším programom dňa na trhu.

V rovnakom období Markíza zaviedla aj netradičnú vsuvku po Počasí Televízne noviny – Dnes večer uvidíte s prehľadom večerného programu a športového servisu, ktorú len „odstrihla“ zo záveru klasických správ. Vysiela ju dodnes.

Čítať viac...
Nahor