Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Televízia

Skončí Trojka alebo športový kanál? Nové stanice RTVS to majú nahnuté!

Pod novým riaditeľom telerozhlasu môže dôjsť k redukcii najnovších televíznych staníc. Rozhodujúcim sa stane obsah.

V priebehu troch rokov spustila RTVS pod vedením Jaroslava Rezníka tri nové televízne stanice, ktoré však obsahovo za očakávaniami zaostávajú.

Spravodajská 24 je skôr simultánnym kanálom s Jednotkou a Dvojkou, od ktorých preberá v živom vysielaní či reprízach ich obsah, na stanici :Šport zas už teraz chýbajú niektoré najatraktívnejšie športové prenosy, pričom RTVS o ďalšie v najbližších rokoch ešte príde.

Nový riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj, ktorý do funkcie nastúpi v polovici leta, už pred svojím zvolením upozornil na obsahové problémy nových kanálov, ktoré neobchádzajú ani archívnu Trojku.

Trojka sa obsahovo vyčerpala

Práve Trojka sa môže dočkať zrušenia ako prvá.

Tretí okruh je najlacnejším z pätice televíznych staníc RTVS, náklady na jeho prevádzku by mali ročne dosiahnuť úroveň len okolo milióna eur. Stanica však od spustenia v decembri 2019 mala odvysielať väčšinu svojho archívu a obsahovo sa vyčerpať.

„Archív má svoje limity,“ povedal Machaj pred voľbou v debate Denníka N.

„Na to, aby ste udržali Trojku, musíte nakupovať archívne programy zvonku, za dva roky sa pomerne vyčerpal archív, ktorý ponúka Slovenská televízia. Takže tie programy musíte začať reprízovať,“ dodal v diskusii.

Budúci riaditeľ RTVS aktuálne sám pracuje na programe Trojky ako jej dramaturg, napriek čomu už vo svojom projekte otvorene hovoril o jej zrušení.

Myslím si, že sa Trojka čiastočne prekrýva s Dvojkou. Napriek tomu, že tam pracujem, myslím si, že by sa malo nastaviť formátovanie tak, aby sa niektoré veci z Dvojky presunuli na Jednotku a z Trojky na Dvojku,“ doplnil.

Nové stanice neboli pripravené

Machaj už vo svojom projekte naznačil transformáciu aj ďalších nových staníc. Športový a spravodajský kanál označil za nedostatočne pripravené.

„Myslím si, že príde obdobie, keď budú fungovať len tie stanice, ktoré budú mať efektivitu a budú najdôležitejšie,“ uviedol pred voľbou v debate.

V ponuke s istotou zachová spravodajskú :24, pri ktorej však naznačuje výraznú obsahovú obrodu: „24-ka musí ostať zachovaná, ale musí sa z nej stať naozajstný spravodajský kanál.“

Ako príklad udáva ČT24, ktorá je prvou televíznou voľbou v prípade akýchkoľvek udalostí.

Aj na Slovensku by mala byť :24 hlavný informačný líder ako ČT24 v Česku. Nestane sa to hneď, ale dá sa to zrealizovať,“ upresnil svoje zámery. Machaj to chce docieliť kvalitnejšou prípravou tém aj rozšírením tímu, ktorý témy vyberá a spracúva.

:Šport bez veľkých prenosov bez divákov

Otáznik visí na športovým kanálom, ktorého budúcnosť je nejasná.

Problémom je taktiež jeho ponuka, v ktorej budú čoraz viac chýbať veľké športové podujatia, ale aj dôležité prenosy slovenských športovocov.

„Je paradoxné, že RTVS prišla so :Športom vtedy, keď niektoré licencie stratila,“ povedal Machaj.

Telerozhlas od minulej sezóny prišiel o väčšinu prenosov alpského lyžovania s Petrou Vlhovou, od roku 2024 už nebude vysielať ani MS v hokeji či futbalové EURO. RTVS tiež na najbližších šesť rokov prišla o polovicu zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie spomedzi duelov Ligy národov EUFA, priateľských zápasov Ligy národov, ale rovnako kvalifikačných zápasov na EURO či MS.

S podobnými problémami sa začína trápiť aj ČT Sport u susedov, kde však Česká televízia bojuje o práva pri výrazne väčšom rozpočte.

Prioritne ide o to, či máme na to, aby sme získali tie najzaujímavejšie licencie. Myslím si, že teraz, keď sú licencie verejnou súťažou, tak je problém získať všetky,“ poznamenal nastupujúci riaditeľ RTVS.

Bez silnejších podujatí dosahuje slovenský :Šport sledovanosť len na úrovni 0,3 – 0,5 % v univerzálnej cieľovej skupine.

„Musíme si povedať, či ten :Šport je určený len pre tých najväčších športových fanúšikov alebo či má širšie programové zacielenie,“ doplnil Machaj.

V prípade zrušenia stanice by sa opäť prenosy presúvali na prvé dva kanály: „Robil som dramaturga Dvojky a viem, ako ju šport ničil.“ Machaj naznačil možnosť ísť cestou Rakúska, kde verejnoprávna televízia vysiela na hlavnej Jednotke viacero najsledovanejších prenosov, vrátane lyžovania.

:Šport však v najbližších rokoch bude pokračovať.

„Sú nakúpené licencie, treba ich využiť. Aká bude budúcnosť, to je otázka budúcich rokov,“ uviedol. Paradoxom je, že práve Machaj bol v minulosti súčasťou rozhodnutia zastaviť vysielanie ešte pôvodnej športovej Trojky v júni 2011 z ekonomických dôvodov.

 

Čítať viac...
Nahor