Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Regulátor to s ochranou maloletých zabalil: Za sériu vulgarizmov a násilie na Farme udelil komickú pokutu!

Licenčná rada dnes udeľuje vyššie pokuty za porušenia zákona v prípade reklamy, ako ochrany maloletých.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na ostatnom zasadnutí prehodnocovala aj sťažnosti divákov na epizódy minuloročnej série reality šou Farma. Tá vo svojom vysielaní už popustila zábrany a priamo novú sériu stavala na medziľudských konfliktoch, ostrom slovníku, sexuálnych narážkach, nahých telách a nakoniec došlo aj k fyzickému napadnutiu.

Regulátor na zasadnutí skúmal viaceré vydania vlaňajšej Farmy, pričom rozhodol, že Markíza v štyroch epizódach porušila zákon o ochrane maloletých. Celkovo Rada udeľovala súhrnnú sankciu za šesť vysielaní Farmy, keď v dvoch prípadoch pokutovala vysielanie premiéry aj popoludňajšej reprízy.

Pokutu Markíza dostala za vydania naprieč vysielaním série od septembra do novembra, pričom pokutovaná bola aj najsledovanejšia epizóda Farmy mimo finále z 5. novembra, v ktorej sa odohral incident s napadnutím súťažiaceho, po ktorom bol z Farmy vylúčený hráč Matej Jurkovič.

Rada všetky štyri pokutované vydania Farmy sankcionovala za expresívne vyjadrovanie, pričom Markíza všetky časti označila prístupné pre divákov už od 12 rokov. Dve časti pokutovala aj za obscénnosti a ďalšie dve za agresivitu, medzi ktorými bol aj spomínaný diel s napadnutím súťažiaceho. Markíza mohla byť v tomto prípade pokutovaná najmä za vybičované slovné prestrelky, ktoré 12-ročným deťom nemohli byť určené. Regulátor určil, že Markíza mala epizódy označiť ako vhodné od 15 rokov, čím by ich napríklad ani nemohla popoludní reprízovať.

Televízia totiž napadnutie scenzurovala, jeho plnú podobu však zverejnila v špeciálnom vydaní webovej relácie Farma X-tra, kde si ho však mohli pozrieť aj deti mladšie ako 12 rokov. Vydanie, v ktorom boli zároveň hosťami moderátorka Evelyn a hospodár Martin Bagár, na webe Markízy dosiahlo vyše 610-tisíc zhliadnutí. V tomto prípade už Rada reláciu neregulovala.

Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila Markíze za spomínané porušenia zákona o ochrane maloletých súhrnnú pokutu v celkovej výške 663 eur. Vzhľadom na účel pokuty, ktorý má chrániť maloletých a zabrániť televíziám prekračovať hranice a držať ich na uzde, ide o komickú pokutu, ktorá televízie od porušovania zákona neodradí, skôr naopak.

RVR na začiatku apríla informovala, že pre súčasnú koronakrízu, ktorá radikálne ovplyvňuje finančnú situáciu regulovaných subjektov, bude udeľovať sankcie na najspodnejšej hranici, čím pokuty klesli.

Rada rovnakú pokutu vo výške 663 eur udeľovala tento mesiac aj za ďalšie porušenia zákona o ochrane maloletých – za jednu epizódu seriálu 911 v auguste 2019 na Joj alebo film Bláznivý pohreb na Markíze z júla. V každom prípade sankcionovala sumou 663 eur jedno vysielanie, v prípade Farmy udelila rovnakú pokutu súhrnne za šesť porušení zákona.

Regulátor v ochrane maloletých výrazne poľavuje. Ešte v minulosti napríklad hneď pravidelne udeľoval pokuty ďalšej komerčnej stanici za komediálny seriál Profesionáli, konkrétne za epizódu Sára a sexizmus, ktorá sa točí okolo erotických pomôcok a sexuálnych narážok. Aj tu regulátor určil, že epizóda mala byť určená ako vhodná od 15 rokov, kým Joj ju označila vhodnú klasickým piktogramom Profesionálov od 12 rokov.

Joj za tento diel sitkomu dostáva pokuty pravidelne od roku 2015 od času, kedy bola zavedená časová opona. Tá hovorí, že programy určené publiku staršiemu ako 15 rokov musia byť vysielané po 20. hodine. Joj už prvýkrát dostala pokutu za tento jeden diel Profesionálov vo výške 1 500 eur, v ďalších rokoch sa pre opakované porušenie zákona dvíhala, vlani stúpla už na 3 500 eur.

Aktuálne pritom Rada výrazne vyššie pokutuje porušenie zákonného limitu množstva reklamy než vysielanie, ktoré môže ovplyvniť vývoj maloletých divákov.

Za reklamu udeľovala pokutu na minulom zasadnutí Joj, keď označila upútavku na premiéru filmu Přes prsty uvádzaného do kín ako reklamu. Joj aj vďaka tomu prekročila zákonný limit 12 minút reklamy v jednej hodine, k čomu došlo v rámci vysielania epizódy seriálu Čierne vdovy. Pri nej navyše regulátor rozhodol, že došlo k porušeniu zákona o ochrane maloletých, keď ju mala televízia označiť ako vhodnú od 15 rokov. Joj za tri porušenia zákona v takmer jednej hodine dostala súhrnnú pokutu 3 319 eur.

Pokuta za reklamu tak dosiahla priemerne dvojnásobnú úroveň, keď prekročila hranicu 1 300 eur, než za reguláciu ochrany maloletých, kde Rada rozdáva pokuty vo výške 663 eur.

Čítať viac...
Nahor