Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prekvapenia OTA: Priamy prenos bez Adely, z ankety vypadli matadori Markízy! Skončila aj Tvoja tvár, zábavu ovládla RTVS

Televízna anketa sa prehupla do druhého kola, už to sa postaralo o niekoľko prekvapení.

Ani tento rok na obrazovke RTVS nebude chýbať priamy prenos televíznej ankety Osobnosť televíznej obrazovky (OTO). Každoročná televízna udalosť púta v ostatných rokoch stále väčšiu pozornosť a opäť patrí medzi mimoriadne sledované udalosti jarnej sezóny. Aj s posledným ročníkom anketa zaznamenala nárast diváckeho záujmu, tento rok ju však čaká významná zmena.

Ako ohlásil denník Plus jeden deň, ktorý patrí medzi partnerov OTA, priamy prenos dostane nových moderátorov, keď večerom viac nebude sprevádzať Adela Vinczeová. Tá sa mala rozhodnúť dať prednosť sledovaniu ankety z publika a užiť si prípadný ďalší zisk sošky naplno. V úlohe moderátorky OTA získala Vinczeová hneď niekoľko sošiek, čo ju mnohokrát dostalo do rozpakov. Pred tromi rokmi sa neubránila slzám.

Adela Vinczeová moderovala OTA spoločne s jej dlhoročným moderátorským kolegom, Matejom „Sajfom“ Cifrom, hneď päť rokov po sebe. Práve táto dvojka sa stala základným kameňom úspechu prenosu u divákov, nakoľko od ich angažovania začala sledovanosť galavečera stúpať. Prvýkrát sa Adela so Sajfom ako moderátori OTA predstavili v roku 2013, čo okamžite spôsobilo nárast záujmu divákov o anketu. Tá v sledovanosti oproti predošlému roku porástla až o vyše 120-tisíc divákov a zvrátila kontinuálny pokles sledovanosti. Nárast pokračoval aj v ďalších rokoch, vlani prenos sledovalo už okolo 670-tisíc divákov. Pre porovnanie, posledný prenos v roku 2012, ktorý moderovala iná dvojica než Adela a Sajfa, dosiahol sledovanosť 464-tisíc divákov.

K prekvapeniam dochádza tento rok aj v samotnom hlasovaní divákov. Tí už rozhodli o postupujúcich do druhého kola, v ktorom chýba niekoľko zvučných mien či projektov. V kategórii Moderátor/-ka spravodajstva sa do užšieho výberu neprebojoval žiadny z matadorov Televíznych novín, ktorých prevalcovali ich mladší nástupcovia. Diváci opäť dostatočne nepodporili ako Patrika Švajdu tak Jaroslava Zápalu, do nominácií sa navyše už neprebojovala ani Zlatica Švajdová Puškárová. Tá pritom ešte vlani patrila medzi nominované hneď v dvoch kategóriách.

Medzi moderátormi správ stabilné tváre Markízy predbehla novicka Lenka Vavrinčíková aj skúsenejšia Mária Chreneková Pietrová, ktorá sa spomedzi markizáckych moderátorov správ umiestňuje spravidla v ankete najvyššie. Ďalej sa prebojoval aj Viktor Vincze, ten však tento rok získal už len túto nomináciu, vlani bol aj v užšom výbere za publicistiku. Z ankety rovnako vypadla aj ďalšia dlhoročná tvár Markízy Danica Kleinová, ktorá roky patrila k najúspešnejším menám v kategórii Redaktor spravodajstva. Aktuálne jej pritom televízia dáva väčší priestor, keď pravidelne moderuje aj Prvé Televízne noviny.

Čiastočným sklamaním pre Markízu skončili nominácie medzi programami. Z ankety totiž vypadli oba jej veľké minuloročné projekty – tanečná šou Let´s Dance a rovnako tak celebritná spevácka šou Tvoja tvár znie povedome. Práve tá sa vlani stala rovno Programom roka. V tejto kategórii však bude mať Markíza aj tento rok svoje silné želiezko v ohni, a to Extrémne premeny, ktoré majú najväčšiu šancu vyhrať. Mnoho súperov totiž v tejto kategórii nemajú, najväčším konkurentom im bude V siedmom nebi.

Joj zas zažila sklamanie v kategórii Zábavných programov, kam sa do užších nominácií neprebojovala zábavná šou Všetko, čo mám rád, ktorá patrila medzi jej hlavné úspechy minulého roka. Naopak, diváci podporili v jednotlivých kategóriách speváka Ondreja Kandráča aj kapelu Kandráčovcov, ktorí tak zažili veľký skok nahor. Medzi zábavnými programami ovládla kategóriu RTVS, ktorá získala až päť nominácií. Nechýba ani folklórna šou Zem spieva, ktorá tak môže získať ďalšie sledované ocenenie po tom, čo úspechy zožala už aj v zahraničí. Hlavnými súpermi Zem spieva budú klasický nominant Milujem Slovensko ale aj Inkognito, ktoré vlani zažilo svoj najsilnejší rok od návratu a spomedzi klasických zábavných programov bolo najsledovanejšie na trhu.

Medzi seriálmi sa do užšieho výberu neprebojoval ani jeden z niekdajších veľkých denných hitov – Búrlivé víno, ktoré ponúklo v lete svoju poslednú deviatu sériu, a ani Panelák, ktorý sa s neúspechom po necelých dvoch rokoch vrátil na obrazovky. Prekvapením skončila neúčasť vlaňajšieho rodinného hitu Prázdniny medzi sedmičkou nominovaných. Divácke hlasovanie je však každoročne ovplyvnené obdobím kedy sa hlasuje a tým, aké programy bežia aktuálne na obrazovke, alebo sa vysielali v nedávnej dobe. To môže byť dôvodom aj neúspechu Tvoja tvár znie povedome.

Jedinou kategóriou, v ktorej medziročne nedošlo pri druhom kole k žiadnemu pohybu, je kategória Herečiek, v ktorej si všetky nominované udržujú stabilnú divácku podporu. Nováčikom v užších nomináciách je okrem iných napríklad redaktora Televíznych novín Kristína Kövešová, ktorá sa vlani výrazne zviditeľnila, diváci tiež podporili Borisa Prša, ktorému bolo vlani zistené krvácanie do mozgu a v umelom spánku bojoval o život. Medzi redaktorov správ sa zas prebojoval zástupca RTVS Kristián Čekovský.

Kompletné nominácie druhého kola 18. ročníka ankety OTO (zoradené abecedne podľa priezviska/názvu programu)

Moderátor/ka spravodajstva
Bajaník Ľubomír
Barmošová Lucia
Chreneková Pietrová Mária
Kmotríková Adriana
Mečiar Ján
Vavrinčíková Lenka
Vincze Viktor

Redaktor/ka spravodajstva
Cifrová Ostrihoňová Veronika
Čekovský Kristián
Kovačič Michal
Kubáni Jozef
Strculová Dana
Tribula Ján
Zavřel Adam

Komentátor/ka športu
Eisele Štefan
Gašpar Pavol
Hlavena Ľuboš
Jurko Slávo
Merčiak Marcel
Očenáš Daniel
Špaček Miroslav

Moderátor/ka športu
Čviriková Hriadelová Lenka
Eisele Štefan
Hamadejová Oľga
Hospodárová Jana
Lajčáková-Hargašová Jarmila
Merčiak Marcel
Varinský Peter

Osobnosť TV publicistiky
Barkolová Erika
Fejér Pavol
Herman Patrik
Horváthova Kveta
Kövešová Kristína
Pršo Boris
Skoncová Soňa

Moderátor/ka TV programov
Bičan Andrej
Dangl Daniel
Forgáč Marcel
Nikodým Martin
Vinczeová Adela
Voštinár Vladimír
Zimnýkoval Milan (Junior)

Spevák
Adamec Lukáš
Čekovský Marián
Ďurica Adam
Kandráč Ondrej
Tásler Ivan
Tomeček Samuel
Žbirka Miro

Speváčka
Buckingham Celeste
Čírová Mária
Drobná Emma
Kirschnerová Jana
Knechtová Katarína
Kristína
Rolins Dara

Hudobná skupina
Desmod
Elán
Fragile
Horkýže Slíže
IMT Smile
Kandráčovci
Peter Bič Projekt

Herec
Bača Juraj
Hudák Michal
Kemka Juraj
Kobielsky Vladimír
Koleník Ján
Kubovčík Michal
Maštalír Tomáš

Herečka
Fialová Zuzana
Garajová-Schrameková Lujza
Hilmerová Monika
Mauréry Zuzana
Pauhofová Táňa
Polnišová Petra
Šebová Zuzana

Seriál roka
1890
Horná Dolná
Naši
Rex
Rodinné prípady
Tajné životy II.
Za sklom

Program roka
Extrémne premeny
ME vo futbale do 21 rokov
MS 2017 v hokeji
O 10 rokov mladší
Pevnosť Boyard
Slovensko Advent 2017
V siedmom nebi

Zábavný program
5 proti 5
Čo ja viem
Dobre vedieť!
Duel
Inkognito
Milujem Slovensko
Zem spieva

Čítať viac...
Nahor