Pikošky
Čas nádejí sa lúči s obrazovkami! Na RTVS končí expresne, prečo nedostal viac častí?
RTVS uzatvára najväčšiu novinku tohto roka.
Ďalší dobový seriálový hit sa pomaly končí.
Čas nádejí čaká na obrazovke Jednotky už iba posledná epizóda, ktorou RTVS uzavrie príbeh troch generácií rodiny Violovských odvíjajúci sa v čase zlomových historických udalostí minulého storočia.
Po dobovej romantickej ságe Dunaj, k vašim službám sa aj Čas nádejí dokázal trafiť do aktuálnej nálady publika, keď oba seriály v súčasnosti pravidelne sleduje viac ako pol milióna divákov. Zároveň ide o jasne najsledovanejšie večerné programy na trhu týchto týždňov.
Najkratší zo seriálov RTVS
Čas nádejí vo vysielaní vyvrcholí v nedeľu 25. februára.
RTVS ostala verná svojej tradícii, keď svoje pôvodné seriály zvykne pravidelne uvádzať hneď na začiatku roka. Urobila tak aj v minulosti v prípade Hniezda, voľného pokračovania Priznanie, Inšpektora Maxa či oboch sérií Kolonády alebo Tajných životov.
Zo spomínaných hlavných pôvodných večerných seriálov verejnoprávnej televízie je Čas nádejí vôbec najkratší.
Doterajšie pôvodné série RTVS mali spravidla 10 a viac epizód. Rovných desať ich dostalo Priznanie, Inšpektor Max o jednu viac, Hniezdo ich ponúklo 12. Kolonáda a Tajné životy dostali po dve série a v každej až 13 častí.
Čas nádejí sa rozlúči už po ôsmich dieloch.
Na sociálnych sieťach sa objavuje čoraz viac reakcií na to, že je to priskoro.
Kým niektorí diváci vyzdvihujú, že sa z dobovej rodinnej ságy nestane nekonečná telenovela, ako je to v prípade Dunaja, k vašim službám, iní by, naopak, privítali epizód viac.
Nakrúca najmenej seriálov
Časť týchto reakcií vychádza aj z toho, že RTVS prišla s novým seriálom po dlhej dobe.
Spomedzi trojice najsledovanejších slovenských televízií prináša telerozhlas najmenej pôvodných seriálov.
Za posledných päť rokov odvysielal iba tri večerné pôvodné seriály Hniezdo, Priznanie a následne až o dva roky neskôr Čas nádejí. V roku 2021 k tomu RTVS pridala detský seriál Mami, kúp mi psa vysielaný v doobedných hodinách.
Dôvodom slabej pôvodnej seriálovej produkcie RTVS majú byť aj peniaze.
Telerozhlas roky uprednostňuje skôr realizovanie produkčne jednoduchších zábavných šou, v rámci seriálovej výroby sa k tomu často pridával skôr ako koproducent, napríklad seriálov Českej televízie.
Súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj v čase svojho nástupu sľúbil zmeniť prístup k vlastnej tvorbe, v ktorej dlhodobo prevládajú zábavné programy. Jednotka aj rok a pol od jeho zvolenia do funkcie vypĺňa prime-time tromi až štyrmi premiérovými zábavnými večermi.
K zrealizovaniu seriálov je však potrebný dlhší čas.
Po vlaňajších seriálových suchotách by už ale RTVS mala v tomto roku priniesť rovno dva nové seriály. Druhá novinka by pritom mala byť projektom aktuálneho vedenia.
Čas nádejí totiž začal vznikať ešte za bývalého riaditeľa Václava Miku, v príprave sa pokračovalo aj po nástupe Jaroslava Rezníka. K nakrúcaniu napokon došlo až krátko pred jeho odchodom z čela telerozhlasu.
Náročná výroba
Rezník označil seriál za vôbec najväčší v histórii RTVS.
„Bude to najväčší seriál RTVS v histórii. Som presvedčený, že po takých dielach ako je Vivat Beňovský! alebo Alžbetin dvor si aj seriál Niekde v Európe nájde toľko priaznivcov ako tieto dve klasiky zlatého fondu RTVS,“ uviedol v minulosti.
Aj jeho nástupca Ľuboš Machaj priznal, že šlo o mimoriadne náročnú produkciu. V pomere k nákladom na výrobu sa to mohlo odraziť aj práve v menšom počte dielov.
Nakrúcanie iba ôsmich epizód prebiehalo od júla 2022 do mája 2023.
Tvorcovia však zároveň každý diel ohraničili samostatným dejinným obdobím.
Diváci tak v každej epizóde sledovali dobové posuny aj zmeny v životoch postáv v novom historickom období. Príbeh začal v prvej časti v roku 1914, už v druhej epizóde sa posunul do roku 1917.
Vo väčšine sa jednotlivé epizódy dokonca odohrávali v priebehu viacerých rokov, ktoré rámcovali konkrétne historické obdobie.
Najväčší rozptyl priniesla 3. časť zachytávajúca roky 1918 až 1925. Seriál končí po 2. svetovej vojne rokom 1951, pričom v poslednej časti sleduje dejinné zmeny po Februári 1948.
Mal to byť film
Úplne pôvodnou ideou autorky scenára však bolo nakrútiť celovečerný film.
Kým príprava a výroba samotného seriálu trvala šesť rokov, samotná myšlienka vznikla ešte pred 13 rokmi.
„Čo sa týka témy a čo sa týka nápadu, tak som vlastne zistila, že to je už dvanásťročná práca. Lebo prišlo to ako myšlienka na film. (…) Bol na motívy skutočného príbehu, rodinného príbehu Ingrid Majerovej,“ povedala v minulosti pre rádio Devín scenáristka Scarlett Čanakyová.
Námet dostal seriálovú podobu až po stretnutí jeho autorky s profesorkou scenáristiky Milenou Jelinek.
„Nenechajte si zväzovať ruky skutočným príbehom. Uvoľnite sa a vymýšľajte,“ zaspomínala si v rozhovore na jej slová Scarlett Čanakyová. Z pôvodného námetu tak ponechala iba motív, na ktorom vystavala 8-dielny seriál.
Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %. Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.