Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Panika v Markíze kvôli jeseni? Dôvod, pre ktorý mohla okamžite zastaviť všetky večerné premiéry!

Televízny líder až neštandardným spôsobom, aj s ohľadom na kroky konkurentov, vyškrtal z večera premiérový program, urobiť tak mohol aj z iných než dosiaľ známych dôvodov.

Nič okrem federálnej Superstar ťahanej Novou neostalo z premiérových hlavných programov Markízy pre túto jar od vypuknutia koronakrízy v jej štruktúre. Televízny líder napriek svojmu postaveniu siahol na program oveľa výraznejšie, ako jeho konkurenti, a to aj v prípade programov, z ktorých mu ešte epizódy ostali.

Kým Joj a RTVS postupne z rozbehnutých jarných programov dovysielávajú všetko, čo stihli nakrútiť, Markíza radikálne sťahovala zo štruktúry všetko premiérové. A to aj v prípadoch, kde mala nové epizódy k dispozícii.

Dôvod sa pritom nemusí skrývať iba v aktuálnej kríze, kedy televíziám rapídne padli objednávky od klientov a reklamné príjmy.

Aj dnešná situácia ohľadom koronavírusu je neprehľadná a budúci vývoj nejasný. Napriek tomu, že Joj sa aj v obmedzených podmienkach snaží minimum programov mimo spravodajstva naďalej nakrúcať, je výroba programov tak, ako ju poznáme, nemožná. Navyše je viac ako jasné, že mnohé televízne výroby pre prítomnosť veľkého množstva ľudí budú to posledné, čo striktné reštrikcie v krajine povolia.

Pre Markízu pritom táto neistota mohla od vypuknutia krízy znamenať veľký otáznik, aké programy by vysielala v čase, kedy sa situácia začne dostávať do normálu a klienti opäť začnú postupne navyšovať svoje výdavky do reklamy.

Markíza totiž pre jeseň pripravovala programy, ktoré by ešte iba išla nakrúcať. Kým Joj má aj v prípade výpadku niektorých projektov v zálohe hneď niekoľko neodvysielaných seriálov, s ktorými môže vyrukovať, Markíza takto do zálohy vyrobené programy nemá.

Jeseň chystala televízia stavať na novej sérii Tvoja tvár znie povedome, ktorú by nakrúcala v lete, no jej realizácia je pri veľkom publiku momentálne otázna. Kľúčovou má byť tiež nová Farma, pri ktorej bude rovnako odkázaná na vývoj situácie v krajine, počítala tiež so Susedmi, z ktorých ešte nenakrútila ani všetky plánované jarné epizódy a s prípravou jesenných častí by začala až na prelome jari a leta. Na výrobu sa tiež pripravovala pri Hornej Dolnej alebo Chart Show.

Jediné, čo Markíza má pripravené, je tretia séria Sestričiek. Ako sme vás vlani exkluzívne informovali, televízia mala minulý rok naraz nakrúcať druhú aj tretiu sériu, pričom toto rozhodnutie dnes môže vyvažovať zlatom. V príprave má ešte Extrémne premeny, kedy ich opäť nasadí, je otázne. Ostatné nosné projekty Tvoja tvár znie povedome, Susedia, Farma či Horná Dolná pripravené pre jeseň nemá.

Práve to môže byť dôvodom, prečo Markíza škrtla z programu teraz, kedy objem reklamy klesol, všetko, čo môže použiť na jeseň. Pripravené bude mať už štyri diely Dvaja na jedného na stredajšie večery, šesť dielov Susedov, v zálohe má vďaka stopnutiu vysielania premiér aj Hornú Dolnú či na rozbeh jesene podvečerných Oteckov. Rovnako tak jej ostali zastavené seriály Pán profesor a Červené pásky, ktorými môže vykryť prípadné diery v programe, ak by reštart výrob seriálov či relácií nemohol nastať napríklad počas leta.

Aj tento fakt môže vysvetľovať tak rozdielnu reakciu Markízy na koronakrízu popri ostatných televíziách. Kým Markíza pre tento rok avizovala iba spomínané tri seriály Sestričky a Pán profesor s Červenými páskami, ktoré už chcela vytiahnuť rovno na jar, Joj má v zálohe hneď niekoľko neodvysielaných seriálových projektov, ktoré môže vytiahnuť aj v stave núdze či ako náhradu za pôvodne plánované jesenné programy.

Už dlhšie má pripravený detektívno-komediálny seriál Bodka, historicko-komediálnu sériu Uhorčík, vlani nakrúcala tiež výpravnú koprodukčnú sériu Slovania, nakrútenú má tiež štvrtú sériu rodinného seriálu Prázdniny. Navyše, pre koronakrízu nakoniec nenasadila na jar veľkú federálnu šou Zlatá maska, ktorú môže vytiahnuť miesto jari práve na jeseň.

Čítať viac...
Nahor