Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Prima

Viete prví

Letné plány televízií: Markíza vytasí nový seriál, Jojka české herecké hviezdy!

Predstavujeme pripravované hlavné programy trojice najsledovanejších televízií pre tohtoročné leto.

Jarné televízne štruktúry sa uzatvárajú a už čoskoro aj posledné sezónne programy nahradia prázdninové alternatívy.

Prestávku budú mať oba dlhodobé dramatické seriálové ťaháky Nemocnica a Dunaj, k vašim službám, ktoré už poznajú dátum finálových epizód tejto sezóny, ako aj sobotné zábavné programy Záhady tela či Neskoro večer. Viaceré jarné programy ako Na nože, Ruža pre nevestu alebo Milujem Slovensko budú mať dlhšiu pauzu, keď sa očakáva, že s premiérovými dielmi prídu na obrazovky až budúci rok.

Leto je už tradične programovo najchudobnejšie, keď v čase prázdninových mesiacov trávi pri obrazovkách vôbec najmenej divákov v celom roku.

Napriek tomu sa televízie snažia zaraďovať do štruktúry viaceré premiérové programy, ostatné roky aj z pôvodnej tvorby, a výnimkou nebudú ani tohtoročné letné prázdniny.

Novinka, ktorá vyvolala rozruch

Premiérový lokálny seriál vytiahne tento rok na letné obrazovky Markíza.

Tá sa do prázdninového programu rozhodla zaradiť 8-dielny letný komediálne ladený česko-slovenský krimi seriál, pôvodne známy pod názvom Dobro došli: More neskryje všetky tajomstvá. Premiéru mal túto jar na českej obrazovke TV Nova, tá ho už oficiálne uviedla pod názvom Policie Hvar.

Práve na chorvátskom ostrove Hvar prebiehalo v prvej polovici minulého roka aj nakrúcanie.

Novinka primárne vznikala pre českú Novu a platformu Voyo, napriek tomu väčší rozruch spôsobila na Slovensku.

Začiatkom roka 2023 bola absolútnym seriálovým fenoménom na Slovensku miniséria Iveta na obrazovke Joj, ktorú v tom čase pravidelne sledovalo viac ako pol milióna divákov. Markíza už po štyroch týždňoch jej vysielania veľkými titulkami ohlásila, že do svojho nového projektu zlákala jej hlavnú hereckú hviezdu Alžbetu Ferencovú, aj keď v skutočnosti šlo najmä o projekt pre jej sesterskú televíziu v Česku.

V seriáli si ďalej zahrali Jakub Štáfek, Tomas Sean Pšenička, Peter Nádasdi, Bořek Slezáček, Vilma Cibulková, Xindl X ale tiež slovenskí herci Vladimír Kobielsky, Simona Kollárová, Filip Šebesta alebo Jakub Jablonský z Dunaja.

Na Nove sa Policie Hvar vysielala v premiére vo februári a marci 2024, jej sledovanosť bola v nedeľné večery skôr priemerná až podpriemerná. Prvý diel si pozrelo viac ako 900-tisíc divákov starších ako 15 rokov, záverečnú časť cez 700-tisíc divákov.

Na Markíze by sa novinka mala vysielať v pondelňajšom prime-time po skončení Výnimočnej Nikol. Odštartovať by mohla v pondelok 8. júla po 20:30.

V ďalšie večery najsledovanejšia televízia počíta s českou kriminálkou Odznak Vysočina, ktorá nahradí v utorky a štvrtky Dunaj, k vašim službám, pokračovať by mali celé leto reprízy Na nože. Kuchárskej šou sa mimoriadne darí aj po zaradení starých dielov, ktoré sú dokonca aj úspešnejšie ako v premiére. Markíza aktuálne opakuje prvú sériu z minulého roka, ktorej sledovanosť začala raketovo stúpať až v druhej polovici vysielania.

Zvyšné letné večery na Markíze vyplnia filmové tituly a taktiež priame prenosy futbalových Majstrovstiev Európy.

Novinka plná hviezd

Na nový seriál staví vo svojom letnom programe aj Joj.

Tá si ako hlavnú novinku zvolila odľahčenú letnú seriálovú romantiku Hviezdy nad hlavou, ktorý zas pochádza z obrazovky českej televízie Prima. Dostal celkovo 16 častí, pričom sa v ňom objavila plejáda hereckých hviezd ako Tereza Kostková, Roman Vojtek, Kateřina Marie Fialová, Pavel Zedníček, Bolek Polívka, Petr Nárožný, Veronika Khek Kubařová, Amelie Pokorná, Alena Mihulová, Václav Kopta alebo Veronika Žilková.

Hviezdy nad hlavou obsadia vysielacie dni Nemocnice, Jojka seriál odštartuje v utorok 25. júna o 20:40. Vysielať sa bude aj vo štvrtky.

„Seriál z malebnej dediny s láskavým humorom a nadhľadom rozpráva príbeh veterinárky Lucie Boučkovej, ktorá na malej dedine zachraňuje nielen zvieratá, ale často aj ľudské osudy. Sama sa však jedného dňa ocitne pred voľbou, kedy sa musí správne rozhodnúť medzi dvoma mužmi, aby našla pravú lásku a zaistila šťastnú budúcnosť pre seba a svojho syna Filipa,“ píše anotácia.

Joj zároveň do prime-time chystá aj kriminálnu novinku od českých susedov Zákony vlka. 8-dielna detektívna miniséria, v hlavnej úlohe so Stanislavom Majerom, sleduje príbeh niekdajšieho kriminálnika Roberta, ktorého zhoda okolností po prepustení z väzenia privedie na druhú stranu zákona. Ocitá sa v zapadnutej pohraničnej dedine, s ktorou ho spája nielen osudový vzťah so Sárou, ale aj nedoriešené záležitosti z minulosti.

V hlavnom vysielacom čase bude v pondelky pokračovať Inkognito, z premiérových titulov by Joj mala odvysielať nové časti 911 v šiestej sérii či úplné nové epizódy známej reality šou Skutočné paničky, ktorú kedysi vo veľkom vysielala menšia stanica WAU. Tentoraz by sa priamo na hlavnú stanicu mali dostať nové časti nakrúcané u našich západných susedov v Budapešti.

Novinka plná letnej romantiky

Letne ladená premiéra nebude chýbať ani na Jednotke RTVS.

Tá plánuje v sobotné večery prerušiť vysielanie zábavných programov Záhady tela a Neskoro večer, ktoré by mala nahradiť sériou romantických filmov Láska v… Originálne by malo ísť o nemeckú filmovú sériu stanice ZDF, ktorá nesie názov Ein Sommer in… (Leto v…).

Každý príbeh sa odohráva v inej obľúbenej dovolenkovej destinácii, pričom ich vzniklo už viac ako tridsať. Jednotka odvysiela niektoré z nich, počas prázdnin počíta s filmami Láska v Andalúzii, Láska v Toskánsku, Láska na Mykonose, Láska na Malorke, Láska na Kréte, Láska v Bretónsku, Láska na Istrii či Láska na Elbe.

V pondelky bude hlavný televízny kanál RTVS pokračovať s európskymi filmami, v utorky zas s kriminálnymi sériami. Po niekoľkých českých seriáloch by mala v priebehu leta vysielať taliansku detektívku Komisár Montalbano.

V stredy budú môcť diváci naďalej sledovať populárnu krimi sériu Vraždy v…, vo štvrtky zas reprízovú Ordináciu s výhľadom na more. V piatky aj celé leto zachová Milujem Slovensko.

Na nedele plánuje RTVS výber česko-slovenských filmov ako …kone na betóne, Nevera po slovensky, Teroristka alebo Kosenie jastrabej lúky.

Čítať viac...
Nahor