Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

Dunaj mieri do finále: Holubec odstaví vraha, Walter odhalí Helgin plán! Vieme, čo bude s Lenou

Dobový seriál čoskoro uzavrie jarné vysielanie, poznáme dátum jarného finále. Dejové linky postupne vrcholia.

Po Nemocnici čakajú posledné jarné epizódy aj na Dunaj, k vašim službám.

Jeho tvorcovia po piatich mesiacoch uzatvárajú ústrednú sprievodnú dejovú líniu tohtosezónnych epizód, keď sa definitívne skončí linka s beštiálnym sériovým vrahom. Miestnych obyvateľov terorizoval od začiatku 5. série, ktorá štartovala v januári tohto roka.

V priebehu minulých týždňov sa potvrdili odhady mnohých divákov a sériovým vrahom je básnik Valerián Furdek. Ako sme už informovali, scenáristi mohli nájsť inšpiráciu aj v skutočnom prominentnom básnikovi zo 40. rokov minulého storočia, ktorého zločiny sa roky snažia zahladiť.

Seriálový Valerián má na svedomí množstvo vrážd mladých žien, aj postáv zo seriálu. Najvýraznejšou bola bývalá predavačka v obchodnom dome Dunaj Malvína Čontošová, ktorú hrala Anna Jakab Rakovská.

Eva odhalila vraha

Básnik si za svoju obeť zvolil aj speváčku Evu Dušekovú (Petru Dubayovú), ku ktorej však prechovával špeciálne city.

Uprostred tmavej noci ju iba omráčil a pod rúškom anonymity väznil u seba doma, keď si užíval jej prítomnosť. Eve sa napokon podarilo v čase Valeriánovej neprítomnosti ujsť, no ani len netušila, že práve on je jej únoscom. Naopak. V náručí básnika našla už krátko po svojom úteku útechu a spoliehala sa na jeho pomoc.

Všetko zmenil plán Leny Holubcovej (Jana Kovalčíková), ktorá sa naďalej pokúša ujsť od svojho muža Antona (Filip Tůma). Poslúžiť jej k tomu majú cennosti ukryté z konfiškácie židovského majetku ukryté v Antonovom sejfe, do ktorého sa Lene podarilo dostať. Našla v ňom však aj neznámy zápisník, v ktorom začala listovať v čase Evinej návštevy. Jeho obsah bol mimoriadne zvláštny – stranu po strane skrýval neznáme mená a pod nimi pripnutý prameň vlasov.

Eva pri listovaní zápisníkom razom narazila na svoje meno.

Pochopila, že v rukách drží dôkaz o obetiach sériového vraha, medzi ktoré mala patriť aj ona. Netušila však, že zápisník ukrývajúci sa v Holubcovom sejfe nepatrí Antonovi.

S Lenou sa rozhodli nahlásiť ho na polícii. Eva však pri prechádzaní mestom natrafila na Valeriána, ktorý jej prisľúbil pomoc. Pozval ju k sebe do bytu, aby ju pripravil na presvedčivú výpoveď pred policajtami.

Keď však Valerián otvoril dvere svojho bytu, razom prezradil svoju totožnosť. Eva síce bola v jeho byte väznená bez toho, aby čokoľvek videla, básnika ale zradil zvuk charakteristických kukučkových hodín.

Eve sa podarilo násilníka a sadistu, skrytého pod maskou prominentného elegána, omráčiť a ujsť.

Keď sa Valerián vrátil k vedomiu, vydal sa na svoju poslednú misiu. Zisk zápisníka s „trofejami“ sériového vraha využil Anton Holubec na naplnenie svojej pomsty. Vydieraním o odkrytí jeho tajomstva dal básnikovi jasnú úlohu – zabiť jeho ženu Lenu. Tú sa Valeriánovi napokon po prebudení podarilo nájsť a Lena skončila uprostred ulice Bratislavy v kaluži krvi…

Nasledujúci text prezrádza detaily z deja. Dátum finálovej časti jarného vysielania Dunaja nájdete na konci článku.

Čo bude s Lenou?

Lena bude v Dunaji Valeriánovou poslednou obeťou.

Markíza týmto uzavrie celosezónnu linku s vrahom a nie je vylúčené, že sadistického básnika stretne podobný osud ako jeho obete. Postará sa o to, pravdepodobne, samotný Anton Holubec, ktorý sa ocitne v bytovom dome Valeriána pokrytý krvou.

Na Antona však čaká veľké prekvapenie.

Aj keď Valerián doteraz mieril presne, Lena na mieste streľby mŕtva nebude.

Tak ako v prípade Evy Dušekovej ide o výraznú postavu, s ktorou môžu mať tvorcovia ďalšie plány.

Klaus zistí pravdu

K veľkej dráme sa schyľuje aj u Klausovcov.

Helga (Jana Majeská) sa definitívne rozhodla pre život s nemeckým dôstojníkom Ludwigom Weissom (Marek Fašiang), s ktorým pripravuje útek. Jeho súčasťou je aj malý Johann, ktorého chce Helga zobrať so sebou. Ludwig síce nesúhlasí a chce, aby sa Janko vrátil k svojim rodičom, Helga však tuší, že Židov čaká v najbližších mesiacoch tragický osud.

Práve v tomto čase sa totižto v Nemeckej ríši začína s plánovaním „konečného riešenia židovskej otázky“, ktorá v skutočnosti priniesla smrť miliónom nevinných ľudí, popravených v koncentračných táboroch.

Medzitým sa Walter (Ján Koleník) v Berlíne dozvedá, že sa Ludwig vrátil ku svojej bývalej láske, ktorá mu kedysi zlomila srdce. O koho ide, netuší.

Helga s Ludwigom sú však mimoriadne neopatrní.

Náklonnosť si vyznávajú na rôznych miestach v čase Walterovej neprítomnosti, a to aj u Klausovcov doma. Tam ich pristihne Ester (Veronika Lackovičová), ktorej sa o ich milostnom pomere podarí fotoaparátom zachytiť aj dôkaz.

Nebude trvať dlho Walter odhalí tajomstvo svojej ženy, s ktorou rozohrá nebezpečnú hru…

Dátum jarného finále Dunaja

Na rozuzlenie zápletiek si diváci počkajú už iba niekoľko dielov.

Aktuálne prebiehajúca 6. séria Dunaja, k vašim službám sa uzavrie tento mesiac, pričom jej Markíza vyhradila celkovo 21 premiérových epizód.

Finálový diel jarného vysielania Dunaja je naplánovaný na štvrtok 20. júna po 20:30.

Dobový seriál následne dostane približne dvojmesačnú letnú prestávku, Markíza však už intenzívne pripravuje ďalšie časti. Na obrazovky ich prinesie v jesennej vysielacej sezóne.

Dunaj potiahne televízia o týždeň dlhšie ako Jojka konkurenčnú Nemocnicu.

S tou televízna dvojka počíta v jarnom programe do štvrtka 13. júna. Záverečným dvom tohtosezónnym dielom Dunaja bude konkurovať finálovými časťami romantického seriálu Viola, ktorého vysielanie prerušila začiatkom roka.

Čítať viac...
Nahor