Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Aktuality

Markíza už tento rok svoj veľký hit nevráti! Vieme, kedy odštartuje nové časti Na nože

Kuchárska reality šou prekvapuje úspechom aj v reprízach, premiérové časti už ale do konca roka neprinesie.

Na nože potvrdzuje najdlhšiu prestávku od minuloročného štartu.

Od februára 2023 nevynechala Markíza v žiadnej sezóne vlastnú verziu známeho programu Áno, šéfe!, ktorý na jej obrazovke zaznamenal nevídaný úspech. Popularita nového Na nože rástla od prvej série, pričom vyvrcholila až túto jar, keď práve v nedávnej 3. sérii šou prepísala všetky svoje rekordy sledovanosti od štartu.

Bodujú aj reprízy

Úspech ešte umocnila nevídaným spôsobom – s reprízami v hlavnom vysielacom čase.

Markíza totiž v máji tohto roka šou po skončení novej 3. série prvýkrát z obrazoviek nestiahla, ale plynule na premiérové diely nadviazala reprízovými časťami 1. a 2. série. Stredy nimi vyplní až do konca leta, výnimkou sú iba tie večery, v ktorých dostalo prednosť futbalové Euro.

Práve reprízy podčiarkli, akým je reality šou aktuálnym fenoménom.

Na nože sa so starými epizódami v sledovanosti nielenže neprepadlo, ale s niektorými dielmi reprízovej 1. série pritiahlo viac televíznych divákov ako pri ich vlaňajšej premiére. Ide o fenomén, ktorý sa televíziám podarí iba zriedka, ešte menej s pôvodnou tvorbou v hlavnom vysielacom čase.

V prípade Na nože sa tak k vôbec prvým častiam dostali aj tí diváci, ktorí šou v jej začiatkoch ešte nezachytili.

Prvá pauza potvrdená

Práve v čase, kedy úspech Na nože kulminoval, sa šou z vysielania vytratí na dlhší čas.

Ešte v apríli tohto roka portál Mediaboom.sk ako prvý informoval, že šou môže po troch sezónach dostať prvú prestávku, čo sa aktuálne definitívne potvrdzuje.

Už v minulosti sme uviedli, že príprava takéhoto typu programu je časovo aj produkčne náročná – odlišuje sa napríklad od formátov ako Ruža pre nevestu alebo Jama levova. Tvorcom dáva zabrať hľadanie a výber vhodných reštaurácií, výroba jednej epizódy pritom trvá niekoľko dní.

Aj preto máva tento formát na Slovensku často menej epizód, ako iné programy.

Joj ešte v roku 2011 priniesla po 11 a 7 častí svojej slovenskej verzie Áno, šéfe! so šéfkuchárom Jaroslavom Žídekom, Markíza vlani v dvoch sezónach odvysielala po 8 epizód Na nože. Schytávala za to aj ostrú kritiku od divákov, ktorí sa dožadovali viac dielov.

Tých sa dočkali tento rok v 3. sérii, avšak výmenou za sezónnu pauzu.

Markíza uplynulú jar vyťažila svojho šéfkuchára Martina Nováka naplno – absolvovala s ním výrobu až 12 častí Na nože, zároveň sa zúčastnil tanečnej šou Let´s Dance, ktorej tréningy či priame prenosy prebiehali súbežne s nakrúcaním jeho šou. Novák už viackrát naznačil, že má za sebou hektické obdobie, neraz na úkor vlastnej rodiny. Tej sa chcel viac venovať už pred rokom, keď sa uprostred leta rozhodol po štyroch rokoch odísť zo zámockej reštaurácie v Pezinku.

Po troch odvysielaných sériách Na nože tak prichádza prvá dlhá pauza. Martin Novák si od nakrúcania programu oddýchne približne päť mesiacov, po ktorých opäť začne zarezávať na príprave nových dielov.

Kedy odštartuje 4. séria Na nože

Na nože však bude pokračovať, výrobu nových dielov plánuje Markíza na jeseň.

Šéfkuchár Martin Novák v najnovšom rozhovore pre televíziu potvrdil, že nakrúcanie prvých dielov 4. série začne od konca septembra 2024. Kuchárska reality šou sa tak s určitosťou neobjaví v nadchádzajúcej jesennej vysielacej sezóne.

Ako sme už v minulosti informovali, na jeseň 2024 by ju v stredajšie večery od septembra mala vystriedať premiérová 5. séria reality šou Extrémne premeny, ktorú Markíza v tomto období intenzívne finišuje.

Momentálne už má prebiehať nakrúcanie finálového váženia účastníkov 5. série.

S návratom Na nože ale televízia otáľať nebude.

Markíza sa v prípade úspechu jej programov snaží vyťažiť z ich popularity maximum a nakrúcať ich v najrýchlejšom tempe, ako sa dá. Súčasne ich uvádza na obrazovke dovtedy, kým majú nadpriemerný počet divákov.

Ani vynútenú prestávku Na nože tak naťahovať nebude, 4. sériu chce do vysielania nasadiť rovno na jar 2025.

Opäť sa očakáva, že by tak mohla spraviť od februára, rozhodujúce ale môže byť aj to, koľko častí Markíza vyrobí. S určitosťou však nebude šou ťahať dlhšie ako do začiatku mája – hneď v prvej polovici mesiaca totiž odštartuje svetový hokejový šampionát.

Čítať viac...
Nahor