Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nová šou Lucky Room vzbudila veľké vášne! Padla skutočne obrovská výhra vo finále po nesprávnej odpovedi?

Problematickou sa stala finálová otázka o pijavici, časť divákov spochybňuje správnu odpoveď, ktorá znamenala výhru 60 000 eur. Aj po vašich správach sme sa na to pozreli bližšie.

Joj pred spustením svojho nového podvečerného programu Lucky Room sľubovala dosiaľ najvyššie výhry v televíznych súťažiach. Už na začiatku sa jej podarilo svoje slová naplniť, keď hneď v druhej hre si víťazi odniesli 90-tisíc eur a o deň neskôr v utorok to bola ďalšia vysoká suma, vyše 60-tisíc eur.

Práve táto výhra sa však stala problémom. Diváci po odvysielaní utorňajšieho vydania začali kriticky reagovať na finálovú otázku, ktorej uvedenú správnu odpoveď spochybňujú. Otázka sa týkala pijavíc, pričom hráčka mala uhádnuť, koľko mozgov má pijavica. Ako správna odpoveď bola označená aj uznaná „0“, medzi možnosťami sa však nachádzalo aj číslo „32“. To malo byť podľa kritikov správnou odpoveďou.

Viaceré zdroje na internete uvádzajú práve fakt, že pijavica má 32 mozgov. Dokonca sa to mnohokrát objavuje aj ako zaujímavosť, nakoľko takýto počet by u pijavice čakal málokto. Zároveň je však táto interpretácia označovaná za zjednodušenú a anatomicky nepresnú. Ako to teda je?

Pijavice sú príznačné svojou segmentáciou, celkovo sa skladajú z 32 segmentov (častí). V každom z nich sa nachádzajú neurónové ganglie – mozgový segment, ktorý zabezpečuje činnosť tej konkrétnej časti pijavice. Mozgové segmenty sú navzájom postupne prepojené a tvoria akúsi jednu sústavu mozgu naprieč 32 časťami pijavice.

Anatomicky správne tak nemá pijavica 32 mozgov, aj keď sa tak mnohokrát na internete v jednoduchej forme uvádza. Čo takúto zjednodušenú interpretáciu umožňuje, je fakt, že každý mozgový segment pracuje zvyčajne osve a zabezpečuje kontrolu tej svojej časti.

Činnosť pijavice teda tvorí 32 navzájom prepojených mozgových segmentov, ktoré ale podľa anatómie vytvárajú akýsi jeden mozog, rozdelený do 32 častí. Otázkou tak skôr ostáva, či správnou odpoveďou nemohlo byť číslo „1“, a teda, že pijavica má jeden mozog.

Jediná interpretácia, ktorá nahráva správnej odpovedi určenej v súťaži, je, že pijavica má síce sústavu ganglií, no nemá jeden „ucelený“ mozog, ktorý by riadil celú jej činnosť. Na mozgovej segmentácii zakladali svoju odpoveď aj hráči v Lucky Room. Tí opreli svoj názor o správne tvrdenie, že činnosť pijavice zabezpečujú ganglie, mozgové uzly. Zároveň uviedli, že pijavica mozog ako orgán nemá.

Čítať viac...
Nahor