Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Nová slovenská dobová dráma Malá ríša chce preraziť vo svete: Angažovala aj herečku zo svetového seriálu Vikingovia

Nová snímka odhalila trailer, známy je tiež dátum premiéry.

V októbri príde do kín slovenský film Malá Ríša, ktorý sa hrdí okrem zvučného lokálneho obsadenia aj zahraničnými menami, či unikátnymi slovenskými lokalitami, v ktorých sa nakrúcal. Malá ríša je dobovou snímkou, čo má umocniť aj využitie dobového filmového dizajnu. Premiéra filmu je naplánovaná na 10. októbra.

Film je postavený na otázke, či nám pomáha lož prežiť. „Svojím konaním vás postavy nútia zamyslieť sa, či je možné zachovať si vlastnú tvár aj v hraničných situáciách,“ uvádza sa pri snímke. „Mladá Eva pracuje v továrni arogantného zbohatlíka Bara, aby sa uživila, kým sa jej manžel vráti z vojny. Ten jedného dňa dezertuje a vracia sa domov s nádejou, že všetko bude tak, ako predtým. Do dediny však nečakane prichádza aj záhadná Cat, ktorá pozná jeho minulosť a pre vlastné prežitie je schopná urobiť skutočne všetko,“ znie krátka anotácia k filmu.

Film má ambíciu preraziť aj v zahraničí, na jeho produkcii sa lokálna produkčná spoločnosť FilmFrame podieľala v spolupráci s islandským producentom Saemundurom Norðfjörðom, českým producentom Janom Schwarczom aj maďarským producentom Csanadom Darvasom.

Trailer k filmu Malá ríša

 “Nápad vytvoriť podľa divadelného predstavenia fyzického tanca EPIC od Debris Company celovečerný film vznikol pred viac ako štyrmi rokmi, ale svoju finálnu podobu v dramatickom prevedení nadobudol až v lete 2018, vďaka ocenenému britskému scenáristovi Ewanovi Glassovi, ktorý príbeh zasadil do industriálneho prostredia slovenského vidieka na konci druhej svetovej vojny,” uvádza producent filmu Branislav Chlpík. Spolu s producentkou Zuzanou Chadimovou sa aj vďaka záujmu britskej kastingovej režisérky Nancy Bishop (ktorá pracovala na filmoch ako James Bond: Casino Royale či Mission Impossible) rozhodli ponechať celý príbeh v angličtine. Nancy vybrala po náročných castingoch medzinárodné herecké obsadenie, pričom najpočetnejšími hereckými skupinami sú slovenskí a britskí herci.

Vo filme sa tiež objaví švédska herečka Alicia Agneson, ktorá si zahrala aj vo svetovom hite Vikingovia. Zo slovenských hercov sa predstavia Ján Jackuliak, Marián Labuda ml., Lucia Vráblicová, Kristína Kanátová, Katarína Šafaříková, Lucia Hurajová, Gregor Hološka, Juraj Hrčka, David Hartl, Ondrej Kaprálik, zahrá si tiež zápasník MMA Attila Végh.

Filmovú hudbu zložil islandský hudobný producent a progresívny skladateľ Valgeir Sigurðsson, zakladateľ Greenhouse Studio, u ktorého nahrávali a produkovali hudbu aj známe projekty ako Sigur Rós, Kronos Quartet, Ben Frost alebo Björk. Titulnú skladbu k filmu Malá Ríša zložila a naspievala skvelá slovenská hudobníčka a skladateľka Sima Martausová, skladba sa v týchto dňoch finalizuje.

Natáčanie prebiehalo vo viacerých pôvodných slovenských lokáciách. „Napríklad v obrovskej továrni v Nižnej Slanej, ktorá je dnes už mimo prevádzky, či v kultúrno-kreatívnom centre zrekonštruovaného františkánskeho kláštora v Rožňave, ktoré v príbehu poslúžilo ako nevestinec. V továrni v Štóse sa štábu podarilo nájsť dobové autentické stroje, na ktorých sa vyrábala munícia ešte počas 2. svetovej vojny. Príbeh dotvorilo aj natáčanie v malebnej dedinke Špania dolina, s bohatou banskou históriou alebo kaštieľ v Tomášikove, ktorý filmu poslúžil ako symbol bohatstva a sídlo majiteľa továrne. Vďaka využitiu týchto lokácií nebolo potrebné scény pre film budovať,“ uvádza tlačová správa.

Vizitka film Malá ríša
žáner: dráma
dĺžka: 108 min.
réžia: Peter Magát
námet: Lucia Ditte, Ewen Glass, Michaela Sabo
scenár: Ewen Glass
dramaturgia: Clare Downs
kamera: Juraj Chlpík
architekt: Juraj Fábry
strih: Anton Fabián
hudba: Valgeir Sigurðsson
zvuk: Richard Mueller
koproducenti: Saemundur Norðfjörð (Loki film, Island) , Janom Schwarcz (UP&UP Production, Česká republika), Csanad Darvas (Orchestra Films Budapest, Maďarsko), Marek Ježo (Blue Faces, Slovensko)
kreatívny producent: Igor Sevský, Ondrej Geče
producenti: Branislav Chlpík, Zuzana Chadimová

Čítať viac...
Nahor