Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza prinesie na Slovensko tohtoročnú svetovú novinku: Spustila prípravy veľkej šou The Wall!

V Amerike formát odštartoval len minulý rok, po úspechu sa rozšíril aj do viacerých krajín sveta.

Markíza má v zálohe ďalší nový formát. Popri šou o chudnutí Najväčší víťaz môže už v budúcom roku adaptovať nový svetový súťažný formát, ktorý sa do rôznych krajín rozšíril len v tomto roku.

Markíza začala pracovať na príprave súťažnej šou The Wall, ktorú uviedla americká stanica NBC len takto pred rokom v decembri 2016. Pre televíziu znamenala úspech, keď po prvej sérii spustila ešte na jar druhú sezónu a pokračovať v nej bude aj v roku 2018.

V rovnakom roku by sa šou mohla dostať aj na Slovensko. Markíza si už registrovala na Úrade priemyselného vlastníctva ochrannú známku The Wall aj Stena, pričom aktuálne už spustila aj nábor do novinky.

Šou The Wall bude mať budúci rok premiéru vo viacerých krajinách sveta – v Brazílii, Nórsku aj Kanade. Tento rok sa už stihla dostať na viaceré trhy, konkrétne aj do Nemecka, Talianska, Maďarska, Belgicka, Ruska aj Španielska, kde sa vysielajú doteraz.

Priebeh hry The Wall
Súťažná šou The Wall je, ako už z názvu vyplýva, postavená na veľkej súťažnej stene, okolo ktorej sa točí celá hra.
Na spodnej časti steny sa nachádza celkovo 15 políčok, ktoré predstavujú rôznu sumu peňazí. Ich hodnota v priebehu hry stúpa. Na vrchnej časti steny sa zas nachádza sedem „zón“, cez ktoré sa spúšťajú po stene osudové loptičky. Náhoda rozhodne o tom, do ktorého z 15 políčok ktorá loptička poputuje. Výber zón súťažiacimi zohráva dôležitú úlohu, nakoľko výška hodnoty políčok, do ktorých môžu loptičky spadnúť, je odstupňovaná.

V hre The Wall súťažia dvojice. Spoločne však hrajú len v prvom kole, kedy im moderátor položí postupne päť otázok. V momente, ako sa po stene spustia loptičky, musia na otázku odpovedať. Loptičky následne spadnú do políčok predstavujúcich rôznu sumu peňazí. V prípade, ak dvojica odpovedala správne, loptičky sa zmenia na zelené a sumy z políčok sa im na konto pripočítajú. V prípade, ak odpovedá nesprávne, loptičky sčervenajú a rovnaká suma je z ich konta odrátaná.

V druhom kole sa už dvojica rozdelí a oddelená ostáva až do konca. To plní mimoriadne dôležitú úlohu, najmä vo finále celej hry. Jeden z dvojice sa totiž vyberá do izolácie, kde síce priebeh hry významne ovplyvňuje, netuší však, akú sumu peňazí so spoluhráčom nahrali.

Od druhého kola sú súťažiacim rovnako pokladané otázky s trojicou možných odpovedí. Hráčovi, ktorý ostal na pódiu, sú  ukázané iba odpovede. V závislosti od toho, nakoľko dôveruje izolovanému spoluhráčovi, vyberá spomedzi siedmich zón, cez ktoré budú spustené dve loptičky. Ak spoluhráčovi verí, vyberá zóny, ktoré môžu predstavovať najvyššiu výhru. Ak pochybuje, snaží sa o minimalizovanie rizika.

Izolovanému hráčovi je následne prezentovaná otázka aj s odpoveďami. Po tom, čo odpovie, sú po stene spustené loptičky. Ak bola odpoveď správna, zmenia sa na zelené a navýšia konto hráčov, ak je nesprávna, sčervenie a hráči prichádzajú o peniaze.

V treťom kole sa hodnota políčok navyšuje, v Amerike predstavuje najvyššiu výhru až 1 000 000 dolárov. Súťažiaci prechádzajú ďalšími otázkami, avšak už so štyrmi možnosťami. Nasleduje finále.

Nakonte hráčov môže vo finále svietiť najrôznejšia suma. V Amerike to bolo hneď niekoľkokrát vyše milión dolárov. Ale aj čistá nula. A tu prichádza dôležité rozhodnutie.

Izolovaný hráč totiž nič netuší – ani na koľko otázok odpovedal správne a ani na akých sumách loptičky pristáli. Nepozná tak, koľko sa dvojici podarilo nahrať. Izolovanému hráčovi je vo finále ponúknutý kontrakt. Ten obsahuje garantovanú výhru, ktorú môžu súťažiaci okamžite získať. Garantovaná výhra predstavuje sumu, ktorú nahrali hráči spoločne v prvom kole a bonus (v Amerike 20 000 dolárov) za každú otázku, na ktorú izolovaný hráč vo všetkých ďalších kolách odpovedal správne. V priebehu hry môže získavať aj bonusy, ktoré mu toto konto navýšia.

Izolovanému hráčovi je tak prezentovaná garantovaná výhra. Môže byť oveľa vyššia, než je aktuálne konto oboch hráčov, rovnako tak výrazne nižšia. V Amerike mali hráči na konte aj 1,4 milióna dolárov, kým garantovaná výhra bola cez 60-tisíc. Platilo to aj naopak, keď hráči mali nahranú nulu a kontrakt ponúkal desiatky tisíc dolárov.

Izolovaný hráč sa musí rozhodnúť, či kontrakt podpíše a dvojica odíde s istou veľkou sumou peňazí alebo zariskuje. Aké rozhodnutie urobil, diváci ani spoluhráč nevidí. Následne sa izolovaný hráč vracia do štúdia, kde spoluhráčovi odhalí svoje rozhodnutie. Ten mu zas prezradí, akú sumu si z hry odnesú.

Hráč odmietol 165-tisíc dolárov

Čítať viac...
Nahor