Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Absencia športového kanála dostáva RTVS do problémov: Slovenský hokej so skvelými zápasmi, nemá ho kde vysielať!

Veľkej pozornosti divákov sa tešia aj hokejové Majstrovstvá sveta do 18 rokov, RTVS zápasy vysiela pomedzi iné prenosy.

Dlhé roky sa hovorí o potrebe RTVS mať športový kanál, čo sa každoročne potvrdzuje pri viacerých športových udalostiach. Za jeden z problémov vedenie telerozhlasu označuje každoročné narušenie štruktúry Dvojky a najmä detského pásma, kde nechce televízia narušovať návyk malých divákov, no problém má aj na iných miestach.

Neraz sa v rovnaký deň a v rovnakom čase dejú viaceré športové udalosti, z ktorých prenosy môže či dokonca musí RTVS odvysielať. Vo vysielaní sa tak prelínajú len úseky z jednotlivých prenosov, čo diváci mimoriadne kritizujú.

Veľký problém nastal minulý štvrtok. Po zápase Slovákov na Euro Hockej Challenge, príprave na veľké Majstrovstvá sveta, nasledoval priamy prenos z prvého duelu slovenskej reprezentácie na MS do 18 rokov proti obhajcom titulu – Fínom. Slováci prehrávali už 0:3, keď sa im v druhej tretine podaril neuveriteľný obrat a nakoniec tretinu dokázali ukončiť za nerozhodného stavu 4:4. V tom momente však RTVS prenos vypla a divákov odkázala na internetové vysielanie. Priestor totiž musela dostať Európska liga, ktorú má zazmluvnenú.

„Ani po dlhom vyjednávaní UEFA neustúpila od zmluvnej povinnosti odvysielať každý zápas LM a EL celý a neprerušený naživo. V prípade nesplnenia by nám hrozila naozaj veľká pokuta, takže sme museli pristúpiť k takémuto riešenie,“ uviedla vo vysvetlení RTVS. Televízia nakoniec osem minút pred koncom tretej tretiny pustila hokejový prenos na Jednotke. Urobila tak po skončení Zlatých časov, pričom odsunula dokumentárnu sériu Mafiáni. Viacerí diváci však o tom ani nevedeli.

Športové prenosy RTVS kolidovali aj v sobotu. Z prípravy reprezentácie na Euro Hockej Challange odvysielala televízia len časť zápasu, následne už prepla na finále Tipsport ligy. Pre tú zas nestihla začiatok mimoriadne atraktívneho a sledovaného duelu Slovenska proti Kanade na MS do 18 rokov, do prenosu naskočila až v druhej tretine.