Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Pikošky

Takto vyzerá celý statok Farmy 15! Dominuje najväčší dom farmára týždňa a plno noviniek

Farma sa vracia na starý televízny statok, Markíza ho pred príchodom nových farmárov vybudovala odznova. 

Známe miesto z reality šou Farma opäť ožíva.

Markíza od začiatku augusta nakrúca 15. sériu dennej farmárskej súťažnej šou, s ktorou na obrazovkách štartuje od pondelka 4. septembra.

Ako už každý rok, aj teraz do súťaže zakomponovala úplne nové prvky a výzvy pre súťažiacich, ktoré sa však tentokrát budú odohrávať na mieste, ktoré televízni diváci veľmi dobre poznajú.

Nehostinné prostredie spred dvoch rokov

Tvorcovia Farmy sa tento rok vrátili do Považského Inovca na identické miesto, kde sa nakrúcala 13. séria reality šou.

Vysielala sa na jeseň 2021, víťazom sa stal Miroslav Debnár alias Mesut.

Miesto z trinástej Farmy bolo výnimočné tým, že bolo prakticky odrezané od okolitého sveta.

Statok vznikol na vysoko položenom mieste 2 kilometre od civilizácie. Neviedla k nemu ani komunikácia či elektrická prípojka. Tvorcovia si tak museli v horách k televíznemu statku vysypať vlastnú štrkovú cestu a naťahať z najbližšej dediny prívod elektriny.

Miesto bolo typické aj neľútostným počasím, o čom sa hneď pri príchode na statok presvedčili noví farmári 15. série. 

„Ešte nikdy sa nestalo, že prvé dni tak veľmi ovplyvnilo nevľúdne počasie,“ prezradila pred štartom šou Markíza. Považský Inovec mali zmáčať silné dažde a miesto nakrúcania sa premenilo na bahnisko.

Po bývalých farmároch nič neostalo

Zaujímavosťou je, že známy televízny statok bude v tejto sérii vyzerať inak.

Aj keď sa Markíza vrátila na miesto, kde pred dvomi rokmi farmári niekoľko mesiacov budovali farmu s množstvom vlastných stavieb, základom 15. série reality šou sa nestanú.

Stavby totiž vznikali iba pre účely nakrúcania a takmer nič sa z nich nezachovalo.

Už pár mesiacov po skončení nakrúcania 13. série na statku po nakrúcaní farmárskej reality šou neostala ani zmienka.

„Farma, ktorú súťažiaci mesiace budovali a nechali na nej litre potu, už ne­existuje,“ informoval na konci roka 2021 časopis Plus 7 dní.

Televízii trvalo dva mesiace vypratať celé miesto aj s odpadom a vrátiť ho do pôvodného stavu. Z bývalého televízneho statku zmizli aj farmárske stavby, ktoré štáb demontoval a zlividoval.

Výnimkou bola pýcha 13. série – vysoká zvonica, ktorá bola zachránená a presťahovaná na neďaleký ranč. Uplatnenie našla ako turistická atrakcia.

Zvonica sa z 13. série zachovala ako jediná. Uplatnenie však našla ako atrakcia (fotografie: Markíza)

Stavby však televízia pred dvomi rokmi odstrániť musela.

„Pre účely natáčania sa vybavuje stavebné povolenie na kulisy a podľa zákona sa kulisa po skončení natáčania musí odstrániť. To je jeden dôvod a druhý je ten, že majiteľ pozemku nám prenajal pozemok a my ho musíme odovzdať v takom stave, v akom nám ho prenajali,“ uviedol v minulosti hospodár Martin Bagár pre Plus jeden deň.

Ako vyzerá statok Farmy 15

Bývalý statok zmenil štáb Farmy na nepoznanie.

Súťažiaci 15. série reality šou sa hneď pri príchode na známe televízne miesto môžu tešiť na viacero nových dokončených a pekne zariadených stavieb.

„Farmári po príchode na miesto nájdu tri chlievy pre zvieratá, kuchyňu spojenú s domom farmára týždňa, kúpeľňu a toaletu, stodolu a duelantské chatky. Všetko ostatné si budú musieť vybudovať,“ uviedla televízia.

Štáb na bývalom televíznom statku postavil nové drevené stavby s výraznou architektúrou, keď sa nechal inšpirovať klasickým štýlom Dušana Jurkoviča z prelomu 19. a 20. storočia.

Rovnako detailné a výrazné sú aj interiéry.

Dvojposchodový dom farmára týždňa

Historicky prvý raz bude dom určený pre farmára týždňa dvojposchodový a prepojený s hlavnou spoločenskou časťou – kuchyňou.

V hornej časti sa bude nachádzať spálňa a terasa pre farmára týždňa, v spodnej časti domu kuchyňa. Viesť do nej bude súkromné schodisko.

Kuchyňa bude patriť farmárovi týždňa

Dominantou kuchyne je stôl, ktorý bude rozdelený na tri časti – tzv. tri samostatné polia.

Rozdelenie súťažiacich bude mať v 15. sérii Farmy mimoriadne dôležitý význam. „Neskôr budú proti sebe bojovať tri skupiny a každá bude mať veľmi špecifické postavenie v rámci týždňa,“ spresňuje televízia.

Tvorcovia tento rok vôbec po prvýkrát rozdelili súťažiacich do troch skupín, a to podľa veku. Prehľad všetkých súťažiacich nájdete v tomto článku.

 


Toto je kompletná zostava súťažiacich Farmy 15! Čeliť budú novým podmienkamČítajte →

Zásadnou novinkou tejto série bude fakt, že vstup do kuchyne bude priamo ovládať farmár týždňa.

„V tejto sérii bude kuchyňa patriť farmárovi týždňa a môže si ju kedykoľvek zamknúť a nikoho do nej nevpustiť. V kuchyni sa nachádza aj špajza, v ktorej budú spávať sluhovia,“ uvádza Markíza.

Druhý rok po sebe bude do stredu farmárskeho stola umiestnená umelá inteligencia Alica, ktorá sa bude denne spájať so súťažiacimi a voliť s nimi aj duelantov.

Kúpeľňa a toaleta

Prístrešky pre zvieratá už stoja

Medzi existujúcimi stavbami na farme sú už aj viaceré prístrešky pre zvieratá. Tie vo viacerých minulých sériách museli súťažiaci budovať od piky.

Ani v 15. ročníku nebude chýbať krava Malina, známe somáriky z bývalých sérií, kozy, husi či holuby. Na začiatku sa budú musieť súťažiaci starať aj o teliatko.

Duelantské chatky


V superstodole sa bude pestovať aj tofu

Markíza v novej sérii sľubuje ďalšie zmeny pravidiel a novinky, ktorými bude chcieť nasledovať súčasné trendy.

Súčasťou novovybudovaného statku bude unikátne po prvýkrát superstodola a úplne nový typ farmárčenia, s ktorým sa budú musieť farmári popasovať.

„Je to pätnásta Farma a tým pádom je veľmi náročné prísť s novým typom farmárčenia, ktorý sme tu ešte nemali. Historicky sme robili už husiu farmu, dvakrát sme mali salaš, minulý rok to bola farma budúcnosti a tento rok sme sa snažili nájsť niečo, čo na Farme ešte nikdy nebolo, a to je farmárčenie, ktoré prišlo zo zahraničia a ktoré priniesla moderná technológia. Minulý rok sme urobili prvý krok a naučili sme farmárov vyrábať elektrinu, tento rok na to prirodzene nadväzujeme a skúšame to využiť na zlepšenie farmárstva,“ uviedol showrunner reality šou Farma Lukáš Kodoň.

Priamo pred superstodolou sa bude nachádzať aj klasická zeleninová záhradka.

Vnútri superstodoly už na farmárov čaká starostlivosť o hydroponickú záhradu, v ktorej budú pestovať obyčajné, no tiež exotické či trendové plodiny.

„Na začiatku na farmárov čakajú len klasické plodiny ako paradajky, ale každý týždeň budú pribúdať nové možnosti a tiež jedlo, ktorému by sa naši starí rodičia veľmi čudovali,“ hovorí Markíza.

V superstodole sa tak časom má objaviť aj tofu či dokonca cvrčky.

„Chceli sme dať možnosť stravovať sa plnohodnotne aj ľuďom uprednostňujúcim alternatívne možnosti. V pláne je tak výroba tofu, pestovanie sóje, a ak si bude chce niekto zvýšiť dávku proteínov, pripravené sú aj cvrčky, z ktorých sa bude robiť múka.“

Pohľad na celý statok 15. série

Fotografie: Markíza

Čítať viac...
Nahor