Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Nové projekty

Maštalír hviezdou ďalšieho seriálu! Jojka s ním vyrukuje ešte na jar, nahradí Klamstvo?

Herec ovládol jarnú seriálovú sezónu, stane sa ústrednou tvárou už tretej tohtosezónnej novinky.

Kanonáda nových seriálov ani krátko pred letnými prázdninami neskončí.

Až tri seriálové novinky predstavila túto jar Markíza, keď spoločne s dennou novinkou Mama na prenájom uviedla dve prime-time série Dunaj, k vašim službám a Klamstvo.

Netradične v závere sezóny jej skóre dorovná aj konkurenčná Jojka.

Tá doposiaľ uvádzala nové projekty iba v nedeľnom prime-time. Prvým bol doteraz naďalej najsledovanejší program roka Iveta, na ktorú nadviazala krimiséria Einstein.

Finále Einsteina

S nedeľnými seriálmi Joj nateraz skončí.

Komediálna kriminálka Einstein po ôsmich častiach došla do finále, v ktorom mala dosiahnuť priemernú sledovanosť na ratingu 5,8 % s podielom na trhu 18,3 % v obchodnej cieľovke. Celkovo si finále seriálu malo pozrieť 276-tisíc divákov.

Najsledovanejším dielom Einsteina ostala prvá epizóda ešte z konca februára s ratingom 8,8 % v obchodnej cieľovke a celkovo takmer pol miliónom divákov. Seriál následne začal klesať a usadil sa v obchodnej cieľovke na priemeroch v širšom okolí 6 % a pod tristotisícovou hranicou v univerzálnom publiku. Najhorší výkon dosiahol uprostred vysielania so štvrtou časťou, ktorá dosiahla rating iba 5 % s podielom 15,2 %. Celkovo seriál sledovalo iba 236-tisíc divákov.

S väčšou epizód kriminálka dosahovala polovičnú sledovanosť predchádzajúceho seriálu Iveta.

Jojka po Einsteinovi ďalší nedeľný seriál neuvedie.

Televízia od tohto týždňa vracia na nedele filmy, prvým bude premiéra českej komédie Pánsky klub, o týždeň neskôr avizuje reprízový akčný film Bournov odkaz. Proti finále Let´s Dance plánuje odvysielať premiérový triler Mrazivá pasca (The Ice Road, 2021).

Ďalšia jarná novinka

Joj však už teraz potvrdzuje, že ešte na jar predstaví aj tretí premiérový seriál.

Podobne ako vlani, kedy v júni spustila komediálnu novinku Šťastná rybka a vysielala ju celé leto, aj teraz chce netradične na konci sezóny prísť s novým seriálom, ktorým sa stane komediálny projekt Tomáš a Diana.

Ide o netradičný seriál vyskladaný zo série skečov.

O projekte sme informovali už minulý rok, kedy ho Jojka po prvýkrát predstavila v rámci plánov na rok 2023. Seriál pripomínal dospelácku verziu niekdajšieho hitu Naši, ktorý bol taktiež postavený na samostatných úryvkoch zo života päťčlennej rodiny.

Nový seriál Tomáš a Diana (zdroj: TV JOJ)

Skeče z partnerského života

Seriál Tomáš a Diana bude zameraný na dvojicu hlavných postáv. 

Ide o zrelý pár, s ktorým diváci nahliadnu do množstva partnerských situácií – odohrávať sa bude nielen v domácnosti, ale aj v divadle či nákupnom centre. Každá časť prinesie sériu skečov, typických pre dané prostredie a situáciu.

Podobné skeče sú mimoriadne populárne v zábavnom programe RTVS Záhady tela, ktoré na sociálnych sieťach dosahujú aj miliónové zhliadnutia.

Tomáš a Diana je licencovaný seriál vychádzajúci z francúzskeho originálu.

Pôvodný projekt s názvom Un gars, une fille (Chlapec a dievča) vznikol vo Francúzku ešte v roku 1999, pričom bol uvádzaný vo forme krátkych 5-minútových epizód. Nakoniec z neho vznikol formát na adaptáciu, ktorý už ponúka približne 20-minútové epizódy.

Práve takúto podobu by mala dostať aj slovenská adaptácia.

Joj ešte vlani avizovala nakrútiť 26 častí, pričom v prípade úspechu by ich mala byť k dispozícii oveľa viac.

Celkovo totiž francúzsky originál ponúka na adaptáciu okolo sto častí. Rovná stovka epizód vznikla napríklad v poľskej verzii seriálu, ktorý nakrútila poľská komerčná stanica TVN ešte na začiatku tohto milénia.

Maštalírova sezóna

Najobsadzovanejším hercom tejto jari sa stal Tomáš Maštalír, ktorý na obrazovke nechýba od začiatku sezóny.

Najprv sa od januára predstavil v jednej z hlavných rolí v dobovom seriáli Dunaj, k vašim službám, vo februári odštartoval seriál Klamstvo, ktorého je rovno ústrednou tvárou. Najnovšie sa predstaví aj v novom komediálnom seriáli Diana Mórová, s ktorou, paradoxne, v minulosti tvoril pár.

Maštalír tak nebude na obrazovke chýbať celú sezónu od januára do júna.

Podobne vyťažený pritom môže byť aj na jeseň.

Dá sa očakávať, že Markíza bude chcieť v prípade pretrvávajúceho úspechu pokračovať aj v druhej polovici roka so seriálovým Dunajom, zároveň na jeseň avizuje piatu sériu rodinno-komediálneho seriálu Pán profesor.

Kedy ho nasadí?

Joj v uplynulých dňoch informovala, že seriál Tomáš a Diana odštartuje ešte v máji.

V plánoch na prvý májový týždeň ho nateraz neavizuje, naopak, program doplnila o mimoriadne špeciály Geissenovcov zo Slovenska. Nasadila ich na stredajšie večery, kde by mohli vydržať tri týždne.

Celkovo totiž vzniklo päť slovenských epizód nemeckej reality šou, Joj by v prvý týždeň mala odvysielať prvé dve časti, keď v stredu 3. mája avizuje Geissenovcov od 20:35 do 22:35.

Geissenovci v stredu vystriedajú seriál Hranica, s ktorým televízia pokračuje naďalej v pondelky.

Na Markíze budú pondelňajšie večery ešte mesiac patriť seriálu Klamstvo s Maštalírom v hlavnej úlohe. Vyvrcholiť by mal uprostred mája. S novinkou Tomáš a Diana by sa tak mohli na obrazovke vystriedať.

Joj takto pred rokom pokračovala v pondelky vo vysielaní seriálu Hranica celú jarnú sezónu a dokonca aj v lete. Vysielala ju tak nepretržite celý rok.

Vlaňajší letný seriál Šťastná rybka nasadila na utorky.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor