Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Viete prví

Odhaľujeme novú televíznu stanicu Markízy! Poznáme zameranie a názov, odštartuje čoskoro

Už vlani sa začalo hovoriť o novej televízii Markízy, v hre boli hneď tri rôzne možnosti.

Nová stanica Markízy, je, zdá sa, odhalená.

Televízny líder ešte v apríli 2023 plánoval uviesť na slovenský trh svoj piaty televízny kanál a v krátkom čase opäť rozšíriť svoje staničné portfólio. Naposledy tak spravil len v júni 2022 odštartovaním seriálovej televízie Markíza Krimi.

Markíza nakoniec zmenila plány.

Nová stanica sa mala štartu dočkať minulý rok v júni, no nestalo sa tak.

Plány televízia zmenila v poslednej chvíli a oznámila, že štart piateho televízneho okruhu odkladá do tohto roka. Ako dôvod uviedla, že je spokojná s výkonnosťou súčasnej štvorice kanálov.

Markíza k pozastaveniu uvedenia novej stanice prišla krátko po tom, čo sa jej k životu prebrala sledovanosť nákladnej seriálovej novinky Dunaj, k vašim službám.

Tá v prvých mesiacoch vysielania, začiatkom jari 2023, zaostala za očakávaniami a nechala sa doťahovať aj porážať dva roky vysielanou jojkárskou Nemocnicou. Všetko sa začalo lámať v druhej polovici jarnej sezóny, kedy sa Dunaj dostal na koňa a stal sa suverénnym lídrom medzi seriálmi, ktorým je aj dnes. Zároveň sa Markíze uchytila aj kuchárska reality šou Na nože, s ktorou mohla rátať ako novým ťahákom aj pre nasledujúcu jeseň.

V hre tri stanice

Markíza sa však po celý čas na spustenie nového kanála pripravovala.

Súčasťou príprav malo byť aj nakupovanie titulov pre piaty okruh, pričom časť z nich mala mať pripravenú do vysielania už vlani. Aj preto sa dá očakávať, že televízia viac štart stanice odkladať nebude.

Televízna jednotka ani raz nenaznačila, na čo bude nová stanica zameraná.

V čase, kedy ohlásila presunutie štartu na tento rok, si na Úrade priemyselného vlastníctva nechala zaregistrovať tri názvy – Markíza Film, Markíza Fun a Markíza Klasik, čím naznačila tri cesty, ktorými sa môže vydať.

V prípade Markíza Fun sa očakávalo, že by na tento kanál presunula svoju bohatú sitkomovú knižnicu, ktorá jej však dlhodobo nadpriemerne funguje na Dajto. Malou časťou titulov vypĺňa večerné vysielanie na Doma.

Markíza Klasik mala priniesť stanicu pre starších divákov, s Markíza Film, ako už hovorí názov, by televízia vstúpila do preplnených vôd filmových kanálov. Tých je momentálne v ponukách operátorov neúrekom, spravidla sú však platené.

Televízia na starších

Líder z trojice registrovaných názvov podľa našich informácií plánuje spustenie Markíza Klasik.

Návratu na slovenský trh by sa tak mohla dočkať televízia zameraná na staršie ročníky, ktoré v minulosti zaznamenali na Slovensku niekoľko úspechov.

Cielená na divákov 55+ začínala v októbri 2008 najstaršia menšia stanica na Slovensku JOJ Plus, ktorej toto zameranie neraz prinášalo nadpriemery aj v pôvodnej obchodnej cieľovke 12-54. Tá sa už v súčasnosti posunula o jeden rok na 13-55.

Joj ale napokon stanicu začala omladzovať a od roku 2011 ju zacielila na mladších mužov. Dodnes však kombinuje viaceré žánre – a to vo filmovej aj seriálovej ponuke. Ešte aj v súčasnosti sa v jej vysielaní objavujú legendárne české seriály či filmové klasiky.

V decembri 2019 stanicu na starších divákov spustila RTVS oživením televízneho okruhu Trojka. Kým kedysi bol zameraný na športové vysielanie, po novom naň verejnoprávna televízia umiestnila svoj bohatý archív. Doplnila ho akvizičnými titulmi najmä z Českej televízie, ktoré vedeli konkurovať aj etablovaným menším staniciam. Pre Trojku vyrábala aj pôvodné programy ako napríklad Klub 3. Po vypuknutí ruskej agresie na Ukrajine vo februári 2022 RTVS zmenila Trojku na spravodajský kanál, ktorý neskôr oficiálne premenovala na :24.

Po Joj a RTVS by to tak so stanicou na starších mala skúsiť Markíza.

Čo bude vysielať?

Pre Markíza Klasik už totižto televízia má podľa našich informácií platnú licenciu na vysielanie.

Odklepla ju Rada pre mediálne služby, ktorá schválila úpravu vysielacej licencie niekdajšej televíznej stanice Fooor. Šlo o komediálny kanál Markízy, ktorý nevysielal ani jeden rok – štartoval vo februári 2013, do konca roka bol zrušený. Po zmene názvu bude na jeho licencii od tohto roka vysielať Markíza Klasik.

Práve s ňou tak Markíza počíta ako so svojím piatym televíznym kanálom, ktorý odštartuje už čoskoro.

Stane sa tak po tom, čo oficiálne na slovenský trh vstúpi Prima Cool, ktorej reklamu bude v rámci svojho reklamného koláča obchodovať TV JOJ.

Markíza Klasik by mohla vyskladať rôznorodý program pre klasického televízneho diváka.

Súčasťou vysielania by mali byť podľa našich informácií aj akvizičné tituly – objaviť by sa mohli staršie česko-slovenské seriály aj filmy, ale taktiež ďalšie zahraničné produkcie staršieho dáta. Neprekvapia napríklad kriminálne či rodinné žánre.

Televízia má tiež aktuálne zakúpených niekoľko archívnych telenoviel, ktoré už vysielala na TV Doma. V prípade voľných repríz by ich mohla v ďalšom vysielaní umiestniť práve na Markíza Klasik.

Markíza by sa tiež mohla oprieť o svoj mimoriadne bohatý televízny archív.

Na Slovensku vysiela už 28 rokov, v súčasnosti vo viditeľnejších časoch čerpá skôr z titulov novšej výroby.

Zo starých programov v nočných a ranných hodinách na stanici Dajto reprízuje prvý seriál Silvánovci či zábavnú reláciu Aj múdry schybí. Na Doma zas v priebehu dňa opakuje bývalé denné seriály Markízy Búrlivé víno, Chlapi neplačú, Kukučka či momentálne Oteckovia. Všetky ale patria k modernejšej produkcii. Na hlavnej Markíze sa zo starších titulov objavujú Susedia či Zámena manželiek.

Čítať viac...
Nahor