Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Aktuality

Markíza radikálne prekopala finále Farmy! Diváci sa búria, z výhry sa teší nenávidená hráčka

Farma 15 prešla veľkými zmenami aj vo finálovom priamom prenose. Finalisti v priebehu večera hrali o výhodu do poslednej hry, v ktorej sa rozhodlo o víťazovi.

Doposiaľ najexperimentálnejšia Farma sa skončila.

Tvorcovia najdlhšie vysielanej reality šou na Slovensku skúsili v tomto roku predstaviť ešte radikálnejšie zmeny v koncepte než v minulosti, čím sa pokúsili dianie osviežiť a priblížiť šou ešte viac k mladšej generácii.

Rok experimentov

Vôbec po prvýkrát rozdelili súťažiacich až do troch skupín, a to podľa veku, prekopali konanie duelov, do ktorých sa už nedostávali priami konkurenti ale spojenci, historicky navyše nechali farmárov víťaznú sumu odrobiť, pričom jej výšku mohli ovplyvniť aj rôznymi výzvami či pokušeniami.

Experimentov bolo v 15. sérii viac ako dosť a so zásadnou odozvou divákov sa nestretla.

Sledovanosť Farmy 15 dosahovala skôr priemernú sledovanosť s klasickými dielmi po 22. hodine a pravidelne dosahovala podpriemery s dvomi časťami vysielanými v piatkovom a nedeľnom prime-time.

Historicky najhorší ročník zažila v rámci vyraďovacích duelov, ktoré sa po prvý raz vysielali v nedele. Vôbec sa im v nich nedarilo.

Kým klasické časti v druhom večernom pásme dosahovali podiely na trhu okolo 20 – 26 %, Duely v hlavnom vysielacom čase neraz aj prepadávali pri podieloch na trhu okolo 15 – 18 %. Práve vyraďovacie časti boli v minulosti hnacím motorom, keď ich často sledovali aj tí diváci, ktorí bežne v týždni Farmu nevyhľadávali.

Mala odmeniť pracovitých

Markíze navyše nevyšiel ani zámer odmeniť v súťaži tých, ktorí budú na statku skutočne pracovať.

Nový model odpracovania si finančnej výhry nepriniesol usilovným farmárom výhodu – naopak, práve tí vypadávali medzi prvými. Vôbec najpracovitejšieho súťažiaceho Adama Rohárika dokonca pokušenie od tvorcov šou dohnalo až k odstúpeniu zo súťaže po psychickom nátlaku ostatných hráčov.

V priamom prenose dostal od partnerov reality šou cenu útechy v podobe iPhonu.

Do samotnej finálovej trojice sa napokon nedostal ani jeden z farmárov považovaných za tých, ktorí sa na statku narobili najviac.

V semifinálovom týždni sa od úvodu najviac darilo Denisovi Čatlóšovi, ktorý získal finálovú miestenku ako prvý. Nasledovala ho Nikola Škrváňová vďaka podpore od ex-farmárov, a tretiu miestenku si v dramatickom súboji vybojovala Lucia Gašparíková, ktorá až v poslednej duelovej disciplíne zdolala Miroslavu Bartákovú Kozárovu.

Práve ona pritom bola považovaná za jednu z posledných favoritiek po vypadnutí Adama Rohárika. Napokon sa do finále tesne nedostala.

Sedem finálových disciplín

Markíza predstavila novinky aj v tohtoročnom finále Farmy.

Kým v minulosti bolo úlohou finalistov zbierať body a takto sa čím skôr prepracovať k výhre, teraz tvorcovia nechali súťažiacich absolvovať všetky hry tak, aby až do poslednej nebolo evidentné, kto sa stane víťazom.

Na trojicu finalistov čakalo sedem finálových disciplín.

 


Farma plná experimentov nezabrala: Markíza zažila najhoršie sledované finále v histórii!Čítajte →

V ich priebehu získavali body, ktoré však boli po šiestej disciplíne premenené na sekundy. Tie určili poradie a náskok do záverečnej hry, v ktorej už súťažiaci bojovali priamo o finálovú finančnú výhru.

V prvých štyroch fyzických disciplínach si víťaz hry odniesol 15 bodov, súťažiaci na druhom mieste 5 bodov. Za tretie miesto sa body neudeľovali. Zmena bodovania nastala v piatej disciplíne, ktorou bol vedomostný kvíz a v predposlednom kole, v ktorom body rozdávali diváci – finalista s najvyšším počtom SMS hlasov získal až 30 bodov.

Farmárske domino

V prvej hre bolo úlohou súťažiacich postaviť z doštičiek domino tak, aby posledná doštička padla do položeného vedra. Do vedenia sa okamžite dostal Denis, ktorý sa však o náskok pripravil neúmyselným zhodením domina skôr, ako ho mal postavené.

Opraty prevzala Niky, ktorá úlohu splnila ako prvá a získala aj prvých 15 bodov. Krátko za ňou skončila Lucia, ktorá svoje domino zhodila pár sekúnd pred vypršaním časového limitu.

Na niektoré disciplíny určila Markíza časové ohraničenie 6 minút – pokiaľ súťažiaci nestihli úlohu splniť v tomto čase, body by prepadli.

Utopené heslo

V druhej hre sa poradie kompletne otočilo.

Disciplína, v ktorej súťažiaci museli vystúpať po labilnom rebríku, z hlbokého valca dostať všetky loptičky a neskôr vyskladať z kociek s písmenami správne heslo, vôbec nesadla Niky. Kým tej sa nepodarilo ani dostať loptičky z valca, tesný súboj zviedli Lucia s Denisom. Lucia bola nakoniec o jediné písmeno rýchlejšia a získala 15 bodov. Denis si pripísal svojich prvých 5.

Rozkroj

Zaostávanie vo finále Denisa dlho trápiť nemuselo.

V tretej hre museli finalisti rozkrojiť veľké kusy zeleniny na dve polovice, pričom tie mali byť hmotnosťou čo najpodobnejšie. Každý súťažiaci mal tri pokusy a vybrať si mohol z tekvice, kapusty a červeného melónu.

Záverečným najhorším pokusom sa o dobrý výsledok pripravila Lucia, ktorá mohla disciplínu aj vyhrať. Napokon najmenší rozdiel na úrovni 199 gramov mal Denis a dotiahol konkurentky ziskom 15 bodov. Niky si pripísala 5 bodov rozdielom 291 gramov, Luciu posledný pokus odsúdil na priepastný rozdiel 710 gramov.

Bosý labyrint

Pred štvrtou disciplínou tak bol bodový stav vzácne vyrovnaný.

Nasledovala posledná fyzická hra, v ktorej bolo úlohou vysekať z ľadu guľôčku a dostať ju iba prostredníctvom nôh do stredu okrúhleho labyrintu. Po čase sa k zisku 15 bodov dostala Niky, ktorá sa ako jediná pri tejto hre vyzula a súperov výrazne predčila.

O posledných 5 bodov sa bojovalo napínavo až do konca a nakoniec si ich uchmatla Lucia.

Vedomostný kvíz

Vo finále nemohol chýbať tradičný vedomostný kvíz, ktorý mal však upravenú podobu.

Stanovených bolo pevných 10 otázok, na ktoré mohol odpovedať ten súťažiaci, ktorý sa prihlásil prvý. Ak odpovedal správne, mohol si na konto pripísať 2 body, ak nesprávne, o 2 body prišiel.

Po kvíze si Niky pripísala 4 body a pred diváckymi hlasmi suverénne viedla s 39 bodmi. Polepšila si aj Lucia o dva body na priebežných 27 bodov, Denis sa ako jediný vo vedomostnom kvíze pripravil o body – stratil ich až šesť a prepadol sa na úroveň 14 bodov.

Zaujímavosťou je, že pôvodne mu tvorcovia zabudli odpočítať jednu nesprávnu odpoveď a tak mu na konte svietili 2 body navyše. K náprave došlo až o necelú polhodinu pred finálovou disciplínou.

Hlas ľudu

Tu sa už k slovu dostali diváci a ich SMS hlasy.

Tvorcovia sa tento rok rozhodli udeliť diváckym hlasom najväčšiu prioritu – za víťazstvo v hlasovaní totiž finalista získal až 30 bodov. Toľko ich väčšina nenahrala za dovtedajší priebeh večera.

Paradoxom je, že v tohtoročnom finále diváci poslali jeden z najmenších počtov SMS hlasov. Celkovo ich pre všetkých finalistov prišlo platných 22 584, pričom podobný počet hlasov v minulých sériách dostávali len samotní víťazi hlasovania.

Tento rok u divákov vyhrala Niky, ktorá však dostala iba 8 720 hlasov. Na druhom mieste mohol podľa reakcií divákov skončiť Denis, pričom rozdiel v hlasovaní medzi prvým a druhým miestom bol minimálny. Očakáva sa, že najmenej hlasov dostala Lucia.

Boj o víťazné konto

Pred rozhodujúcou záverečnou disciplínou malo finále Farmy 15 jasného suveréna.

Niky do nej vstúpila až so 69 bodmi, Lucia ich mala 27 a Denis 14. Všetky body zbierali finalisti práve pre poslednú hru, ktorá už rozhodovala o celkovom víťazovi.

Úlohou finalistov bolo prepíliť tri laty tak, aby ich nezlomili, následne namoržovať kukuricu v potrebnej váhe a poskladať abecedu, aby víťaz zapálil víťaznú fontánu. Všetky nahrané body pritom boli premenené na sekundy, ktoré znamenali náskok v začatí pílenia pred súpermi.

Napokon sa však ukázalo, že celovečerné hranie zásadnú výhodu ani pri veľkom bodovom rozdiele neprinieslo.

Niky, ktorá mala výraznú výhodu, o ňu zakrátko prišla a poslednú disciplínu suverénne ovládla Lucia. Ako prvá prepílila laty a dostala sa k abecede, ktorú raketovo poskladala a bleskovo zapálila víťazný plameň. Záverečná disciplína napokon ani neponúkla dostatočné napätie a v pomere k predošlým hrám adekvátne vyvrcholenie.

Naopak, nech už bol priebeh finále akýkoľvek, o výhre v skutočnosti rozhodovalo, komu najviac sadla posledná hra.

Víťazkou najmenej obľúbená finalistka

Farmu 15 tak vyhrala Lucia Gašparíková, ktorá bola jednou z najmenej obľúbených hráčok u divákov.

Po opustení nakrúcania a návrate do reality dokonca priznala, že je konfrontovaná s vyhrážkami.

„Finalistke chodia výhražné správy na dennej báze, ľudia sa jej vyhrážajú smrťou a jej dcére prajú zažiť šikanu. Lucia podľa vlastných slov chápe, že takto reagujú, pretože akcia vyvoláva reakciu a tou akciou bol Adamov odchod,“ napísala televízia.

Pri upravenom koncepte finále však aj s pravdepodobným najmenším počtom hlasom od divákov a druhým najnižším ziskom bodov v celom priebehu finále dokázala vďaka jedinej poslednej disciplíne jednoznačne vyhrať.

Diváci sa už okamžite po finále začali búriť a kritizovať tvorcov za upravený koncept.

V minulosti totiž o víťazovi rozhodovali už samotné body, a to, komu sa darilo v priebehu celého finále darilo najviac. Tentoraz stačilo finalistom najlepšie zvládnuť jedinú poslednú hru.

Čítať viac...
Nahor