Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Televízia

Kto je kto v seriáli Einstein? Veľký prehľad deja, počet častí aj hereckých postáv!

Všetko o novom seriáli Einstein na jednom mieste. V článku nájdete koľko má častí, dátum štartu, hlavné postavy, prehľad deja, hercov aj dátum finále.

O seriáli Einstein

Miniséria Einstein prináša na slovenské obrazovky ďalší zahraničný seriálový námet, ktorý sa dočkal adaptácií po celom svete.

Ide o pôvodne rovnomenný nemecký seriál, podobne ako Pán profesor alebo Svätý Max, ktorý Jojka v priebehu roka 2022 adaptovala do slovenského prostredia. Nemecký originál vznikol na motívy filmu Einstein z roku 2015, pričom ide o žiadaný seriálový námet medzi televíziami predaný do stovky krajín. Mimoriadny úspech zaznamenal okrem Nemecka aj v Španielsku či Portugalsku.

Vôbec po prvý raz zámer nakrútiť vlastnú verziu Einsteina odhalila Joj koncom roka 2021 po tom, čo lokálnu adaptáciu uviedla česká Prima. Tá po úspechu prvých ôsmich častí rozbehla vlani prípravy aj nakrúcanie druhej série.

Dej seriálu Einstein
Filip Koenig (Juraj Loj) je génius s rýchlym myslením a talentom, ktorý myslí vo vzorcoch, grafoch a rovniciach. Asociálny, bez štipky súcitu a empatie (alebo je to len obranný mechanizmus, ktorý ukazuje navonok?), avšak s obrovským úspechom u žien. Je presvedčený, že do konca života mu ostáva iba sedem rokov. Alebo možno aj menej… A čo je najlepšie, Filip je údajne pra-pravnukom Alberta Einsteina. Vyučuje fyziku na univerzite a pracuje na tom, aby navždy vyriešil energetické problémy ľudstva. Je najmladším profesorom, ktorý kedy vôbec prednášal teóriu fyziky, a môže sa chváliť IQ 210. Jedného dňa ale skončí na polícii a hrozí mu väzenie. Na poslednú chvíľu tak dostane návrh. Buď sa stane poradcom pri vyšetrovaní vrážd, alebo pôjde sedieť.

Jojka avizuje, že nepôjde o klasickú večernú kriminálku.

„Einstein nie je klasický kriminálny seriál, ale skôr komediálny, postavený na jednom hlavnom hrdinovi, a tým je profesor Filip Koenig. Filip spolu s kriminálnou políciou SR rieši prípady, ktoré sa odohrávajú na Slovensku. Zločiny odzrkadľujú dnešnú spoločnosť, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Sú aktuálne a neštandardne riešené geniálnym fyzikom. Seriál má ambíciu osloviť širokú divácku skupinu. A to najmä tým, že nejde o klasicky vystavanú kriminálku, ale že výrazne spája napätie a komédiu. A to najmä cez hlavnú postavu, ktorú si divák môže zamilovať práve pre jej jedinečnosť, humor, špecifické správanie,“ uviedla Joj.

Koľko má Einstein častí

Každá časť seriálu Einstein prinesie jeden prípad.

Joj sa v prípade slovenskej adaptácie vydala cestou českej Primy a taktiež ponúkne spolu 8 častí kriminálnej novinky vo forme minisérie. Pôvodne sa pritom v roku 2011 hovorilo ešte o príprave jedenástich epizód.

V Česku už teraz vzniká nová osmička dielov a v prípade úspechu ich aj na Slovensku bude môcť vzniknúť ešte viac.

Nemecký originál totižto v rokoch 2017 až 2019 ponúkol celkovo 3 série a až 32 častí.

Dátum štartu a finále seriálu Einstein

Jojka s minisériou Einstein pokračuje v tohtoročnom budovaní seriálových nedieľ.

Televízna dvojka od nového roka definitívne upravila dlhodobú taktiku, keď po rokoch to miesto veľkých šou či filmových premiér v neraz najsledovanejší nedeľný večer skúša s krátkodobými a najväčšími seriálovými novinkami sezóny.

Nový rok v nedele otvorila minisériou Iveta, ktorá patrí k jej najvýraznejším projektom v histórii. Do pôvodného filmového večera zapadla aj vďaka réžii oscarového Jana Hřebejka či snímaniu filmovou technikou.

Einsteinom nadväzuj televízia na Ivetu okamžite od nedele 26. februára o 20:35. V nedeľnom prime-time pobeží osem týždňov.

Finále seriálu Einstein sa očakáva v nedeľu 16. apríla o 20:35.

Osemdielny seriál by mal takto vyvrcholiť uprostred rozbehnutej hlavnej časti jarnej sezóny, ktorá potrvá až do prvej polovice mája, kedy sa pozornosť veľkej časti televíznych divákov presmeruje na Majstrovstvá sveta v hokeji.

Kto je kto – postavy a herci v seriáli Einstein

Postavu Filipa, potomka Einsteina, na Slovensku stvárnil Juraj Loj. Detektívku Lenku hrá Ivana Kubáčková.

V ďalších úlohách sa objavia Ady HajduDominika RichterováLukáš LatinákPeter KadlečíkTáňa RadevaMonika Šagátová, Marko IgondaTobias KrálRichard Stanke, Marián Miezga, Samuel Spišák a ďalší.

Ústredné tváre seriálu Einstein

Filip Koenig – Juraj Loj

Neznesiteľný génius s neodolateľným šarmom. Filip je skutočný génius, má doktorát z fyziky a filozofie, je neuveriteľné bystrý a jeho logické myslenie má rýchlosť blesku, čo je pravdepodobne spôsobené tým, že je nelegitímnym potomkom Alberta Einsteina. Jeho spôsob myslenia, nápady a logika sú vizualizované grafikou a vzorcami. Okrem toho, že je múdry a vtipný má totižto šarm, ktorým si dokáže získať skoro každú ženu.

Filipovi pracuje mozog na plné obrátky stále, nedokáže svoju hlavu vypnúť, a preto už roky nahrádza spánok alebo odpočinok liekmi – povzbudzuje sa amfetamínom, aby svoje udržal tempo. Jeho život je ako horská dráha, podriadený jedinému cieľu – vyriešiť tajomstvo „teórie všetkého“. Okrem toho, že je Filip najmladším profesorom na univerzite v Bratislave, je svojím výskumom na ceste k riešeniu energetických problémov ekologickým spôsobom celého ľudstva.

Má však málo času, pretože ho prenasleduje dedičná choroba, ktorá mu dáva iba sedem rokov v života. Trpí totiž dedičnou Huntigtonovou chorobou, ktorá vedie nevyhnutne k smrti. Predtým, obyčajne u ľudí vo veku 30 – 40 rokov, vedie k demencii. Strata geniálnych schopností je však pre Filipa rovnako zlá ako smrť. Rozhodol sa, že keď sa objavia prvé príznaky demencie, radšej skončí svoj život sám. Aj preto sa Filip zameral na výskum, pretože ten ho môže urobiť nesmrteľným.

Ak by však o ňom chcel niekto tvrdiť, že je bezcitný, nie je to pravda. Filip chce svoje poznatky dať k dispozícii ľudstvu a v žiadnom prípade nie nejakej korporácii, ktorá na tom plánuje len zarobiť. On sa nedá kúpiť. A keďže ho oberá o čas aj polícia, s ktorou musí spolupracovať, snaží sa ich „nevyriešiteľné“ prípady rozlúsknuť čo najskôr. A aj preto sú mu spoločensko-morálne konvencie ukradnuté. Hlavná vec, že sa prípad vyrieši čo najskôr.

Využíva na to zvláštne vyšetrovacie metódy, vďaka ktorým sa dostáva do neustáleho konfliktu s vyšetrovateľmi Lenkou a Ivanom. Oni mu to však tolerujú, pretože z vyriešenia prípadov profitujú najmä oni. Filip sa správa nezvyčajne aj na univerzite a jeho metódy vyučovania sú rovnako nekonvenčné ako tie vyšetrovacie.

Lenka Vrabcová – Ivana Kubačková

Vyšetrovateľka na oddelení vrážd. Má rada systém a poriadok a jej šéf zase jej dobré výsledky. Lenka je trochu upätá, ale dokáže sa rozčúliť, keď jej niekto hádže polená pod nohy. Keď je nervózna napcháva sa čokoládou, potrebuje ju mať po ruke. Je slobodná matka a svojho syna Miška miluje. Bojí sa o neho, lebo nedávno mu operovali srdce a musí žiť s kardiostimulátorom. Aj keď je Miško samostatný chalan, Lenka sa mu snaží venovať všetok voľný čas, čo príliš nejde dokopy s jej prácou vyšetrovateľky.

Aj Lenka má však svoje sny. Chcela by partnera, muža ktorý by bol milý, zábavný, pekný a mal by rád Miška. Chcela by si konečne obuť podpätky a trochu sa zabaviť. Ale nájsť takého muža nie je ľahké, skoro až nemožné… A do toho všetkého príde nový kolega Filip. Neriadená strela. Do práce s ním sa pustí so zaťatými zubami. S Filipom, pekným chlapom, obletovaným ženami, múdrym a neznesiteľným profesorom fyziky, sa spolupracuje ťažko, ale zato úspešne.

Lenka je vtipná a vždy koná podľa prísnych morálnych zásad. Verí tomu, že svojou prácou robí svet lepším, čo vo Filipovi vyvoláva úsmev. Podľa neho je spravodlivosť len teoretická konštrukcia neustálej zmeny v priestore a čase – v každom prípade nestojí za to, aby s tým strácal čas.

Filipove egocentrické správanie ide Lenke od začiatku na nervy. Nechce s ním spolupracovať, pretože on je ako buldozér, čo všetko prevalcuje a zničí, ale na druhej strane si niekde hlboko vo vnútri uvedomuje, že bez neho zrejme vojnu so zločinom nevyhrá. Dlho ho nemôže zniesť, pretože aj smrteľne chorý človek môže byť kretén. Napriek tomu Filipovi vlastne dôveruje a neustále mu kryje chrbát. Lenka je Filipom fascinovaná, no zároveň ju odpudzuje jeho narcizmus a amorálny postoj. Svoju ľudskú tvár Filip ukáže vo vzťahu k Lenkinmu synovi Miškovi, ktorý trpí vrodenou srdcovou chorobou. S ním si rozumie a stanú sa z nich ozajstní priatelia.

Miško Vrabec – Tobias Král

Lenkin syn, ktorý je po operácii srdca a vo svojom mladom veku má kardiostimulátor. Inak veľmi bystrý chlapec, ktorý by rád žil ako ostatné deti. Hral futbal a mal raz aj frajerku. Kým nestretne Filipa, má pocit, že to so svojou chorobou nemôže mať, ale Filip ho presvedčí, že môže žiť úplne normálne. Filipa obdivuje a stane sa pre neho mužským vzorom.

Ivan – Richard Stanke

Šéf kriminálky. Policajt zo starej školy. Zásadový, rozumný, dbá na to, aby si jeho oddelenie udržalo dobré meno. Dokáže si spočítať, že mladý poradca Koenig je pre kriminálku naozaj prínosom, a tak je schopný nad Filipovými podivnými metódami občas privrieť oči. A potom – je tu predsa vždy možnosť zavrieť Filipa do väzenia za krádež drog. Verí však, že vďaka Filipovej schopnosti riešiť prípady, môže rýchlejšie dôjsť k jeho povýšeniu.

Ivana rovnako ako Lenku Filip vytáča tým, že sa stále povyšuje a dokazuje im, že sú neschopní a hlúpi. Na rozdiel od Lenky to však dokáže prijať s úsmevom. Ale iba do momentu, kým sa mu Filip nenabúra do súkromia.

Zvedie jeho ženu a ešte sa tým netají. Ivan však nemá so ženou dobrý vzťah. Ona má problém s hazardom, o ktorom on vie, ale myslí si, že to má pod kontrolou. Keď však začnú z ich spoločnej domácnosti miznúť veci, vie že je zle.

Tieto situácie sa vyhrotia až do momentu, kedy je Ivan obvinený z vraždy. Vtedy mu však kryje chrbát Lenka a obhájiť jeho česť jej pomôže Filip. Ivan je šéf, akého by chcel mať každý – prísny, ale ľudský. Aj napriek svojej zásadovosti sa aj on sám dostane do situácie, kedy musí byť jeho česť a povesť obhájená. Našťastie má na svojej strane Lenku a Filipa.

Soňa – Dominika Richterová

Forenzná analytička. Trochu naivná, ale určite nie hlúpa. Ženská posila v čisto mužskej profesii. Nič ju len tak nerozhádže, aj keď vyzerá, že by ju mohla takáto náročná práca zložiť, opak je pravdou. Na prvý pohľad sa zdá byť chladná, ale má zmysel pre humor a vo vnútri je aj citlivá. Je pedantná, milá a sexy. Kamaráti sa s Lenkou. Občas jej aj vypomôže so synom.

Filip sa jej aj celkom páči, ale je jej jasné, že on nedostatkom ženskej pozornosti určite netrpí. Je dosť hrdá na to, aby nebola len ďalšia v poradí. Zdá sa, že jeho pozornosť ju otravuje, ale pravda je, že jej to občas aj lichotí. Vo svojej práci sa vyzná a má nad ňou nadhľad. Filipove povýšenecké správanie ju neuráža, skôr ju fascinuje, že má vždy pravdu. So svojím šéfom Ivanom má dobrý vzťah, ale s Lenkou je si najbližšia. Niekedy ju pozná lepšie ako ona sama.

Zdroj: TS JOJ, Mediaboom.sk

Čítať viac...
Nahor