Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Kontroverzná Pumpa má dohru: Šéf RTVS sa za tvorcov nepostavil, ohlásil najtvrdšie postihy!

Riaditeľ RTVS sa nepridal na stranu tvorcov, ktorí vydanie Pumpy s ministerkou spravodlivosti obhajovali.

Už dva týždne trvá kauza ohľadom mladého televízneho programu Pumpa, ktorý sa ako úplná novinka dostal na obrazovky iba minulú jeseň.

Najnovšie sa vydanie Pumpy, ktorého hostkou bola ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, a ktorá sa venovala aj smrti obvineného bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, stalo témou na rokovaní Rady RTVS, kde sa ku kauze vyjadroval generálny riaditeľ RTVS, Jaroslav Rezník.

Nový koncept politickej satiry so sebou priniesol očakávané riziká. Ako sme aj uviedli, pustil sa do neprebádaných vôd, keď výrazne posúva hranice politickej glosy, navyše na obrazovke verejnoprávnej televízie. Už po polroku tvorcovia s jej novým formátom narazili.

Pumpa narazila na hranice

RTVS sa tak aktuálne pustila do vysokých vôd politickej či spoločenskej satiry a v mnohom do jej neprebádaných hraníc v našom prostredí. Satira všeobecne vo svete pravidelne hľadá svoje hranice a neraz provokačne pôsobí na tábory, ktoré k témam zaujímajú odlišný postoj, než tvorcovia.

Na obrazovke verejnoprávnej televízie je tak jej podoba vnímaná o to citlivejšie. V čase vôbec najvýraznejšie polarizovanej spoločnosti sa tvorcovia mohli pustiť do priveľkého sústa, ktoré pre pochopenie formy a obsahu nemá na Slovensku ani položené dostatočné základy. Pumpa je úplne novým formátom politickej glosy, ktorý u nás nemá žiadnu tradíciu. V kombinácii s dlhodobým vnímaním verejnoprávnej televízie ako spolitizovanej inštitúcie tak môže byť jej obsah chápaný vo výraznom kontraste so zámermi tvorcov.

zdroj: Mediaboom.sk

To, že Pumpa narazila na hranice politickej glosy, konštatovala Etická komisia RTVS. „Komisia sa zhodla, že pertraktovanie takej citlivej témy ako smrť človeka, navyše v období tesne po udalosti, môže byť z hľadiska predpokladaných etických štandardov spoločnosti a aj verejnoprávneho vysielateľa vyjadrených v štatúte programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS vnímané ako prekročenie miery vhodnosti,“ znie časť jej stanoviska.

Práve to citoval na Rade RTVS Jaroslav Rezník, ktorý sa s týmto vyhlásením Etickej komisie RTVS plne stotožnil. Informoval portál Stratégie.sk.

Rezník uviedol, že riešením pre Pumpu nebolo zastavenie jej vysielania. Za formátom a jeho konceptom si stojí, pričom je presvedčený o jeho prínose v televíznom vysielaní.

Zároveň však tvrdí, že kým ani za jednom vydaní nebol zlý úmysel, „v tomto konkrétnom to bolo od začiatku nešťastné,“ citujú ho Stratégie.

Rezník sa predmetné vydanie Pumpy ospravedlnil. Ohlásil zároveň tvrdé postihy. 

„Vyvodím pracovnoprávne dôsledky maximálnou možnou zrážkou z ich mzdy na trojmesačné obdobie a zápisom do ich interných pracovnoprávnych materiálov,“ oznámil na Rade.

Pumpa by sa v ďalších vydaniach mala zaoberať širším spektrom spoločenských tém a nezameriavať sa dominantne na politiku. Tá však bude naďalej jej súčasťou. Do tímu by mal rovnako pribudnúť druhý dramaturg, ktorý rozšíri kontrolu obsahu programu.

Samotný seriál vzniká v priebehu krátkeho času, keď tvorcovia novú časť nakrúcajú vo štvrtok v noci a následne je v priebehu 24 hodín spracovaná a prejsť musí aj kontrolným procesom. Pohľad na to, ako vzniká Pumpa, sa zhrnuli v tomto článku.

Čítať viac...
Nahor