Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Milan Krupčík

Pikošky

Koniec Milujem Slovensko alebo nedeľného pečenia? Nový šéf RTVS to povedal jasne!

Nový riaditeľ RTVS rozvíril hladinu vyjadreniami ohľadom budúcnosti zábavných šou, pred nástupom do funkcie ich vysvetľoval.

Milujem Slovensko, Čo ja viem, Záhady tela, Neskoro večer aj S úsmevom po Slovensku.

Rovno štyri zábavné programy a odľahčený cestopis tvorili uplynulú jar hlavný večerný program na Jednotke, ktorý v prime-time dopĺňali akvizičné tituly a jeden pôvodný seriál.

Už pred voľbou generálneho riaditeľa RTVS zarezonovali vyjadrenia jej nakoniec úspešného kandidáta, Ľuboša Machaja, ktorý sa rozrozprával aj o svojej vízii zloženia večerného programu na hlavnej Jednotke.

V ňom mu podľa jeho názoru chýba viac pôvodnej seriálovej tvorby a programov, ktoré budú plniť aj historickú úlohu a prinášať pridanú hodnotu. RTVS sa podľa jeho vyjadrení priveľmi zamerala na zábavné programy, ktoré v niektoré sezóny tvorili väčšinu jej hlavnej večernej vysielacej štruktúry.

„Milujem Slovensko, Záhady tela, Neskoro večer alebo Čo ja viem neponúkajú vo verejnoprávnom médiu dôležitú pridanú hodnotu, nezanechávajú pre budúce generácie obraz o našom živote,“ zaznelo ešte v projekte Ľuboša Machaja.

Okamžite sa objavili špekulácie ohľadom budúcnosti týchto programov, za ktorými stojí silné producentské zázemie.

Pred koncom funkčného obdobia Jaroslava Rezníka dokonca docielilo historickú realizáciu pôvodných piatkových šou Milujem Slovensko a Čo ja viem v jednej vysielacej sezóne, kým dosiaľ sa každú sezónu vo vysielaní striedali.

Priveľa zábavy

Machaj deň pred nástupom do funkcie vysvetľoval svoje plány ohľadom budúcnosti zábavných šou.

Minulú jeseň napríklad zábavné programy vysielala Jednotka štyri zo siedmich večerov v týždni.

Vo štvrtok uviedla novinku s Adelou Vinczeovou Boli sme pri tom, ktorá jednorazovo nahradila ukončené Zlaté časy, v piatky klasicky pokračovala s Milujem Slovensko, v sobotu zas so Záhadami tela a Neskoro večer. V nedeľu uviedla najdrahšiu šou, novinku Pečie celé Slovensko.

Naopak, pôvodný seriál neodvysielala ani jeden.

Podľa Machaja tak v pomere investícií do jednotlivých televíznych žánrov prevládali zábavné relácie pred inými typmi programov.

„Písal som v projekte, že je tej zábavy trochu veľa. Producenti mi hovorili, že je to predsa lacnejšie a sú to nakupované formáty, jednoduchšie na výrobu. S tým sa však uspokojiť nedá,“ povedal vo vysielaní RTVS deň pred nástupom do funkcie.

Machaj by zábavné večery zachoval dva.

„Zábave určite patrí piatok a sobota,“ dodal.

Najmenej pôvodných seriálov

Zábavných šou v niektorých sezónach odvysielala RTVS dokonca najviac zo všetkých televízií na Slovensku.

Markíza a Joj sa ostatné roky zamerali na seriálovú tvorbu a vo vysielaní šli zábavné šou do úzadia. Joj ponechala viaceré sezóny len jedinú stálicu Inkognito, Markíza zas Chart Show alebo 2 na 1. Každý rok ich ešte dopĺňali jeden či dva ťažiskové formáty.

V prípade pôvodných seriálov ich však RTVS odvysielala najmenej.

Počas päťročného funkčného obdobia Jaroslava Rezníka sa do vysielania dostali iba dva vlastné večerné pôvodné seriály RTVS Hniezdo a Priznanie. Na jar 2018 a 2019 ich ešte doplnili koprodukčné seriály Inšpektor Max a Strážmajster Topinka.

Komerčné televízie spoločne za rovnaké obdobie vyrobili každý rok v priemere aj desiatku seriálov.

Machaj chce v tomto smere pridať.

„Verejnoprávna televízia a rozhlas musia vyrábať obsah, ktorý sa bude dať pozerať a počúvať aj o dvadsať rokov,“ povedal deň pred nástupom do funkcie.

Avizuje, že pôvodnej tvorby má RTVS pripravovať viac, diať sa tak má aj za posilnenia dramaturgického a kreatívneho tímu.

Niekto musí z kola von

Machajove vyjadrenia ohľadom zábavných šou dokonca vyústili do pochybností ohľadom pokračovania niektorých stálic.

Vo veľkom sa začalo špekulovať o budúcnosti viacerých programov, pri ktorých sa začalo hovoriť dokonca o ich konci na obrazovke RTVS. Machaj tieto interpretácie dementoval.

„Nikdy som nehovoril o zrušení týchto programov,“ povedal vo vysielaní RTVS.

Plánuje sa však bližšie pozrieť na podmienky ich realizácie, ako aj výrobné náklady či samotný obsah, s ohľadom na ich pridanú hodnotu.

Ak by malo dôjsť k zrušeniu niektorej z existujúcich zábavných šou, vyhodnocovať ju chce komplexne.

„Keby bolo treba rozhodnúť, je potrebné sa pozrieť na širšie súvislosti,“ povedal. Okrem výberu tém, informačnej a vzdelávacej hodnoty zároveň naznačoval aj práve efektívnosť výroby a nastavené zmluvy.

Miesto pečenia veľký seriál

Už teraz je však zrejmé, že niektorý z programov môže z obrazovky RTVS vypadnúť. 

Najbližšie k tomu môže pre túto chvíľu mať sobotná šou Záhady tela. „Trošku je úzko cielená,“ povedal nový riaditeľ ešte pred zvolením.

RTVS kedysi v soboty vysielala svoje ťažiskové programy, dlhodobo tento slot prevzali Záhady tela. V prípade realizácie veľkých projektov uvoľnili dočasne miesto napríklad talentovej šou Zem spieva, minulú jeseň zas nakrátko narýchlo presunutej očkovacej lotérii.

Vlani zároveň RTVS presunula svoju ťažiskovú šou sezóny na nedeľu.

Práve v nedeľnom prime-time odvysielala novinku Pečie celé Slovensko, s ktorou v nedele počítalo bývalé vedenie aj nadchádzajúcu jeseň.

Nový riaditeľ Machaj už oficiálne potvrdil, že do budúcna s formátom ako Pečie celé Slovensko v nedele nepočíta.

„Nedeľa by určite mala patriť inému typu programu. Nemal by tam byť formát zábavný, ale historicko-spoločensky dôležitý. Nedal by som tam Pečie celé Slovensko,“ povedal ešte pred časom pre Denník N.

Machaj si v nedeľnom prime-time predstavuje skôr výpravnejšie seriály.

Ako príklad uviedol projekty Českej televízie Vyprávěj alebo České století. 

„BBC a Česká televízia okrem zábavy prinášajú ďalšie desiatky formátov, ktoré ponúkajú pridanú hodnotu . Malo by sa realizovať viac vecí, ktoré zanechávajú historickú stopu,“ povedal.

Milujem Slovensko so zmenami

Najbližšie k pokračovaniu má piatková šou Milujem Slovensko.

„Je nutné jednu takúto veľkú šou zachovať. Pre mňa je Milujem Slovensko tou, ktorá spĺňa takéto hodnoty,“ uviedol Machaj ešte pred voľbou riaditeľa pre Denník N. Naznačil, že je preňho podstatná pridaná hodnota a taktiež univerzálnosť programov.

V samotnom formáte by však chcel realizovať zmeny.

„Vysiela sa už sedem rokov, bolo by ho treba preformátovať,“ dodal.

V medziach verejnoprávnosti je podľa nového riaditeľa aj talkshow Petra Marcina Neskoro večer.

„Neskoro večer si občas pozriem a Peter Marcin ma často dokáže zabaviť. Niekedy sú tam situácie, ktoré sú na hrane ,verejnoprávnosti‘, ale ešte sa mi nestalo, že by som mal pocit, že boli výrazne za hranou. Opäť sme pri téme, že Česká televízia má svojich moderátorov, napríklad pána Karla Šípa. On je presne taká osobnosť, ktorá vie vycítiť, kde sa vo verejnoprávnej televízii môže pohybovať a kde už nie. Škoda, že taká nie je u nás. Šíp je v tomto výnimočný,“ povedal Machaj zas pre Nový čas.

Čítať viac...
Nahor