Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ, koláž MB

Exkluzívne

Jojka sa pripravuje na nakrúcanie Ivety 2: Vieme, kedy ju môže nasadiť do vysielania!

Najsledovanejší seriál tohto roka dostane pokračovanie.

Seriálový fenomén čoskoro nakrúti nové časti.

Kontroverzná miniséria Iveta ovládla na začiatku tohto roka mediálne titulky, keď sa stala jednou z najdiskutovanejších tém na Slovensku. Seriál z prostredia východného Slovenska, s Rómkou v hlavnej úlohe, zasiahol mnohé citlivé miesta spoločnosti a otváraním viacerých tabuizovaných tém vyvolal v úvode vysielania rozruch.

Jojke sa vydarila už kampaň v priebehu vianočných sviatkov, vďaka ktorej k pôvodne nenápadnému projektu pri štarte prišiel pre televíziu rekordný počet divákov. Iveta sa stala jej najsledovanejším seriálom v celej histórii vysielania Joj.

Miniséria s ústrednou herečkou Alžbetou Ferencovou sa mala pôvodne stať 8-dielnou televíznou záležitosťou.

Joj z nej spravila svoj ďalší značkový seriál, keď Ivetu zverila do rúk hviezdneho režiséra Jana Hřebejka a dopriala jej filmovejšie podmienky na nakrúcanie. Iveta sa tak zaradila k seriálom ako 1890, Ultimátom, Slovania alebo Za sklom, z ktorých iba posledná menovaná kriminálka dostala aj ďalšie série.

Mimoriadny úspech Ivety však televíziu presvedčil, že so seriálom bude pokračovať.

Nedarilo sa jej totiž iba pri rekordne sledovanom štarte, ale aj s ďalšími časťami až do finále, ktoré boli v priemere sledovanejšie, než akýkoľvek diel ostatných jarných seriálov Dunaj, k vašim službám, Einstein, Klamstvo, Tomáš a Diana, Hranica alebo Mama na prenájom.

Kedy začne nakrúcanie 2. série?

Zelenú ďalším častiam Ivety dala Jojka ešte pred finále prvej série.

Televízie otázkam o pokračovaní čelila prakticky okamžite od štartu, niekoľko týždňov možnosť prípravy nových epizód nevylučovala, no rozhodla sa až v priebehu februára.

Kľúčovou pre Joj bolo udržanie tímu tvorcov so scenáristom Petrom Kolečkom a spomínaným režisérom Janom Hřebejkom, ale tiež hlavných hereckých tvárí v podobe Alžbety Ferencovej, Zuzany Mauréry alebo Milana Ondríka.

Nové časti Ivety by podľa prvých informácií mala Joj začať vyrábať od polovice augusta.

Predstaviteľka hlavnej hrdinky Alžbeta Ferencová v uplynulom období nakrúcala nový seriál pre TV Nova a Voyo Dobro došli: More neskryje všetky tajomstvá, Milan Ondrík sa zas dlhodobo pripravoval na stvárnenie postavy Mikuláša Černáka vo filme Jakuba Kronera MIKI, ktorého nakrúcanie prebieha počas celého tohto roka.

Kedy sa Iveta 2 dostane do vysielania?

Dá sa očakávať, že nakrúcanie Ivety 2 zaberie tvorcom niekoľko jesenných týždňov.

Vysielanie tak už Jojka tento rok nestihne, výtlak seriálu si však už od tohto týždňa otestuje zopakovaním prvej série v stredajšom prime-time.

Iveta bola s väčšinou častí sledovaná podobne ako vlaňajší najsledovanejší seriál Druhá šanca vo svojej 1. sérii vysielanej na jar 2022. Markíza ho skúsila zreprízovať po približne roku od mája tohto roka, a to v pôvodnom vysielacom čase v pondelky o 20:30.

Markíza do dnešných dní s reprízami Druhej šance tvrdo prepadáva. Dosahuje hlboko podpriemerné výkony sledovanosti na podielovej úrovni len okolo 10 – 12 % v obchodnej cieľovke. Priemery stanice sú dvojnásobné.

Oba seriálové hity, Druhá šanca aj Iveta, sa na obrazovky s novými časťami vrátia budúci rok.

V prípade markizáckeho seriálu je otázne, či ho stihne televízia uviesť už na jar, očakáva sa vysielanie na jeseň 2024. Jojka svoj seriálový highlight môže uviesť skôr.

Iveta 2 sa totiž podľa prvých informácií môže dostať do vysielania v rovnakom termíne ako prvá séria, a teda začiatkom roka 2024.

Predpokladá sa, že Joj opäť nakrúti menší počet epizód, pričom nebude mať pri nasadení dôvod riskovať.

Využiť môže totožnú divácku vlnu po vianočných sviatkoch a v období, kedy je na obrazovkách ešte voľnejšia konkurencia pred ostrým štartom jarnej sezóny na prelome februára a marca.

Sledovanosť Ivety

Iveta sa pri štarte stala najsledovanejším seriálom v celej dvadsaťročnej histórii Joj, keď si jej úvodné dve časti pozrelo 799 a 755-tisíc divákov v univerzálnej cieľovej skupine. Prekonala tak aj nasledovanejšie vydania jej niekdajšieho najúspešnejšieho seriálu Panelák, ale tiež vysoko sledovaný štart seriálov Prázdniny alebo Naši.

S ďalšími časťami Iveta každý týždeň obsadzovala prvú priečku televíznej sledovanosti.

Ďaleko za sebou nechala ostatné aktuálne vysielané seriály Dunaj, k vašim službám, Nemocnica, Mama na prenájom aj Hranica. Sledovanejšia bola aj ako hlavné televízne spravodajstvá, a to až do svojho predposledného týždňa.

V celkovom počte divákov seriál ani raz nepodliezol polmiliónovú hranicu, v druhej polovici vysielania sa najčastejšie hýbal priemerne okolo 560-tisícovej úrovne.

V obchodnej cieľovke si Iveta vo väčšine vysielania pripisovala ratingy na úrovni okolo 10 %. Rekord trhla s úvodnou časťou, ktorá vystrelila na ratingy 14 a 13 %. Najslabšiu sledovanosť zažil seriál s predposlednou siedmou epizódou, ktorá ako jediná podliezla desaťpercentnú hranicu ratingom 9,7 %. Šlo tiež o najslabší diel v univerzálnej cieľovke s 525-tisíc divákmi.

Osemdielna miniséria si svoju úroveň udržala až do finále.

Posledný ôsmy diel Ivety dosiahol rating 10 % a podiel na trhu 29,1 % v obchodnej cieľovke. Seriál si tak medzitýždenne polepšil, v celkovom publiku finále sledovalo priemerne 553-tisíc divákov.

Iveta svojou sledovanosťou dotiahla úspech vlaňajšieho najpopulárnejšieho pravidelného programu na trhu, seriálu Druhá šanca.

Ten minulý rok s dvomi sériami ovládol obrazovky. Iveta ho na začiatku roka vystriedala ešte silnejšími rekordmi a vyššou sledovanosťou priemerne sledovaných častí, než akú zaznamenala Druhá šanca vo svojej druhej sérii na jeseň.

Nečakaný úspech

Iveta pritom pôvodne k najočakávanejším televíznym novinkám nepatrila.

Na svoj príchod na obrazovky si Iveta počkala, Joj ju nakrútila ešte v roku 2021 ako jeden z ďalších krátkodobých imidžových projektov. Televízia sa pri ich príprave neraz púšťa do netradičných námetov či náročnejších produkcií, pri ktorých spravidla viac ako sledovanosť akcentuje záujem posilňovať jej televíznu značku.

Zo série imidžových projektov uviedla Joj seriály ako Keby bolo keby, Za sklom, Hotel alebo Ultimátum, najnovšie sa k nim pridala Iveta.

Vôbec najočakávanejšími značkovými seriálmi v jej histórii však boli súčasne aj jej najdrahšie seriály 1890 a Slovania. Oba sa do výraznej mediálnej pozornosti dostali mesiace pred svojím štartom, Slovania dokonca hneď niekoľko rokov.

Iveta vyvolala pozornosť verejnosti až odštartovaním televíznej kampane v decembri 2022.

Predošlé najvýraznejšie projekty televíznej dvojky 1890 aj Slovania napriek tomu v sledovanosti predbehla.

 

Čítať viac...
Nahor