Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Televízia

Jojka predala Slovanov televíznemu gigantovi! Záujem o seriál z Ukrajiny rastie

Vojna na Ukrajine vo veľkom zvýšila záujem svetových televízií a streamovacích platforiem o miestnu tvorbu, svoj najdrahší seriál nakrúcaný v Žytomyrskej oblasti môže do viacerých krajín predať aj Joj.

Najdrahší slovenský seriál Slovania, vyrábaný v ukrajinskej koprodukcii, sa predsa dostal do ponuky svetovej streamovacej platformy.

Od začiatku vojnovej invázie Ruska na Ukrajinu prudko rastie záujem o ukrajinskú televíznu a filmovú produkciu, ktorú zaraďujú televízie či internetové platformy aj ako podporu miestnej kultúry.

Prakticky svetovým hitom v predaji práv sa stal seriál Sluha národa s prezidentom Ukrajiny a niekdajším komikom, Volodymyrom Zelenskym. Seriál z roku 2015, v ktorom si Zelensky štyri roky pred zvolením do úradu zahral prezidenta Ukrajiny, sa predáva do desiatok krajín, do vysielania ho na jar kúpila aj Markíza pre menšiu stanicu Dajto.

Slovania na HBO

Záujem aktuálne rastie aj o slovensko-ukrajinský seriál Slovania.

Joj ho začala nakrúcať v máji 2019 ako svoj dosiaľ najväčší seriálový projekt, ktorého rozpočet sa vyšplhal až na 4 milióny eur. Televízia sa pri veľkej produkcii spojila s ukrajinskou stranou, do seriálu sa zapojila jedna z kyjevských televízií, pričom dotáciu na vznik Slovanov poskytlo aj ukrajinské ministerstvo kultúry. Seriál vznikol v produkcii spoločností Wandal Production, European Partnership Media Group a Slovenská produkčná.

V Žytomyrskej oblasti, ktorá priamo susedí s oblasťou Kyjeva, vznikli dve kompletné slovanské dediny, ktoré tvorcovia ponechali na mieste aj po skončení nakrúcania. Vzniknúť z nich malo múzeum a turistická atrakcia.

V meste Žytomyr prebehol začiatkom vojnového konfliktu ruský raketový útok, ktorý si vyžiadal aj obete civilistov.

Slovania sa pritom aktuálne dostali na platformu HBO MAX.

Joj potvrdila dohodu o postúpení práv na seriál pre spoločnosť HBO, ktorá ho tento týždeň zaradila do novej streamovacej platformy HBO MAX. Seriál sa objavil v ponuke užívateľov s českými, slovenskými a anglickými titulkami.

 


Výpravní Slovania sa lúčia, druhú sériu nedostanú! Finišovali na úrovni Inkognita či oslabených OteckovČítajte →

Televízia tiež potvrdzuje, že o predaji Slovanov rokuje aj s ďalšími partnermi.

„O práva na seriál Slovania majú záujem aj ďalšie streamovacie služby a sú predmetom rokovania vo viacerých európskych krajinách,“ uviedla.

V hre bol aj Netflix

Ešte v júli 2020, rok pred uvedením seriálu na televízne obrazovky, producentka Slovanov, Wanda Adamík Hrycová, potvrdila rokovania s predstaviteľmi Netflixu o zaradení Slovanov na platformu.

„Áno, rokujeme s predstaviteľmi Netflixu o možnosti, že odvysielali Slovanov. Koronakríza celé rokovanie posunulu a sme trošku v časovom omeškaní, ale verím, že to dobre dopadne. Dostanú diel na posúdenie a keď sa im bude náš projekt páčiť, tak sa bude vysielať aj na Netflixe,“ uviedla v minulosti pre Šarm.

Televízia nakoniec informovala, že s ukrajinskými partnermi seriál pred uvedením na oboch televíznych trhoch vopred nepredá a Slovanov odvysielajú v premiére na televíznych obrazovkách.

Joj v minulosti predala do sveta viacero svojich formátov.

„V posledných rokoch mali o vlastnú produkciu TV JOJ záujem nielen krajiny z Európy a Blízkeho východu, ale aj z Latinskej Ameriky,“ uvádza televízia.

Rodinný seriál Divoké kone kúpili vysielatelia vo Francúzsku, v Maďarsku, v Poľsku, Rumunsku aj v Argentíne.

Viaceré seriály medzi sebou nakupujú Joj a česká Prima, ktorá v minulosti kúpila práva na niekoľko sérií ako kriminálku Za sklom, historickú detektívku 1890 či komediálny seriál Prázdniny.

Maďarská verejnoprávna televízia dosiaľ odvysielala okrem Divokých koní aj rodinný seriál ZOO, historický 1890 a seriál Prázdniny je pripravený do vysielania.

 

Čítať viac...
Nahor