Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Aktuality

JOJka po 11 rokoch chystá veľkú zmenu svojho spravodajstva! S JOJ 24 začína novú éru

Nová spravodajská televízia stojí na začiatku komplexnej obnovy spravodajstva Jojky.

Nová spravodajská televízia na Slovensku JOJ 24 už vysiela.

Komerčná televízna dvojka odštartovala v poradí už 13. televíznu stanicu v portfóliu JOJ Group na Slovensku a v Česku, pričom ponuku kanálov rozšírila druhý rok po sebe.

Po vlaňajšom uvedení vlastného športového kanála v roku 20. narodenín odštartovala aj celodennú spravodajskú televíziu, o ktorej sa špekulovalo už v minulosti, o licenciu nakoniec požiadala na začiatku marca tohto roka.

Vysielala už niekoľko mesiacov

V rovnakom čase rozbehla aj prípravy spravodajskej stanice.

Pripravila pre ňu kompletne novú réžiu, spravodajské štúdio, rozbehla tiež akvizície na poli redaktorov, na ktorých čele stojí dlhoročný redaktor a moderátor Joj, Dárius Haraksin, ktorý sa stal šéfredaktorom JOJ 24.

So skúšobným vysielaním začala nová televízia už v júni.

Spravodajcovia si niekoľko mesiacov skúšali plnohodnotné vysielanie tzv. „do steny“, vrátane živých vstupov z parlamentu a všetkých spravodajských blokov.

„My už niekoľko mesiacov vysielame. Ak by sme v tejto chvíli stlačili ten pomyselný gombík, tak by diváci videli aktuálnu reportáž alebo tlačovú konferenciu,“ povedal minulý týždeň v Novinách o 12 Haraksin.

Spravodajské televízie štartujú historické tragédie

Predčasným stlačením takéhoto „gombíka“ odštartovala vysielanie práve prvá spravodajská televízia na Slovensku, TA3, ktorá v priebehu jedného roka dostala dvoch konkurentov.

TA3 sa na štart oficiálne pripravovala koncom septembra 2001, keď však 11. septembra došlo k útoku na „dvojičky“, ktorý zaplavil televízne vysielanie po celom svete.

Televízia sa vtedy prakticky len prepla z testovacieho režimu do živého vysielania, v ktorom sprostredkovala aktuálne zábery z jednej z najtragickejších a najpamätnejších udalostí novodobej histórie.

Práve najväčšie dejinné udalosti stoja za štartom všetkých troch slovenských spravodajských televízií.

Kým TA3 predčasne spustila vysielanie s pádom „dvojičiek“, RTVS svoj kanál :24 odštartovala skôr o viac ako rok oproti pôvodným plánom po vojnovom vpáde Ruska na Ukrajinu, ktorý nemá v našom regióne obdobu od skončenia 2. svetovej vojny.

V rovnakom čase zároveň Jojka definitívne rozhodla a realizácii spravodajskej stanice, ktorú spúšťa v čase ďalšej historickej udalosti – ruskej anexie mimoriadne rozsiahleho územia východnej Ukrajiny. Rusko si privlastnilo až 15 % územia Ukrajiny o dvojnásobnej veľkosti Slovenska.

„Viac ako pol roka sme v JOJke žili prípravou novej spravodajskej televízie, o ktorej vzniku a podobne sme sa v televízii rozprávali niekoľko rokov. Ešte donedávna nepredstaviteľné udalosti v domácom aj svetovom dianí nás presvedčili, že je správny čas priniesť divákom plnohodnotný spravodajský kanál, ktorý čerpá zo skúseností nášho spravodajského tímu, overených zdrojov aj najširšieho regionálneho zázemia,“ uviedol k štartu spravodajskej televízie generálny riaditeľ JOJ Group, Marcel Grega.

Prvé vysielanie odštartovala skôr

JOJ 24 ohlásila začiatok svojho vysielania na nedeľu 2. októbra o 19:00, no stihla ho o čosi skôr.

Po prvýkrát začala televízia vysielať už o 18:20, prvým programom v jej vysielaní bol podcast Aleny Stračiakovej s Dáriusom Haraksinom, v ktorom predstavili JOJ 24.

Po oficiálnom štarte od 19:00 pokračovala stanica spoločným vysielaním s hlavnou Joj. Novú televíziu uviedol do života moderátor Krimi, Pavol Michalka, Noviny moderovali Aneta Parišková a Ľuboš Sarnovský.

O 20:35 odvysielala stanica svoju prvú vlastnú reláciu 24 minút, v ktorej vedúci spravodajstva stanice predstavujú najpodstatnejšie udalosti uplynulého týždňa.

„Chcem sa veľmi pekne poďakovať kolegom, ktorí do prípravy nového spravodajského kanála vložili všetok čas, úsilie, ale aj dušu našej televízie, ktorá sa, verím, prenesie aj na televízne obrazovky v podobe dynamického spravodajstva, profesionálnych a sympatických moderátorov či kvalitných i ľudských reportáží,“ dodal Grega.

Veľké zmeny v spravodajstve JOJ

Kým na jednej strane spravodajská stanica zavŕšila oslavy 20. výročia Jojky, a to práve rozšírením spravodajského vysielania, ktorým v minulosti prerazila u divákov, zároveň odštartuje novú éru spravodajstva na Kolibe.

JOJ po dlhých rokoch pripravuje veľkú vizuálnu obmenu svojich spravodajských programov, ktoré sa v súčasnej podobe vysielajú už osem rokov.

Súčasťou veľkých zmien bude aj postavenie úplne nového televízneho spravodajského štúdia. Z toho súčasného vysiela už od 1. septembra 2013.

„V dohľadnej dobe postavíme nové štúdio aj pre televíziu Joj,“ potvrdil v Novinách o 12 Marcel Grega.

Kým z aktuálneho štúdia vysiela Jojka svoje spravodajské programy už desiaty rok, grafický vizuál svojich spravodajských relácií menila posledne 1. januára 2015, kedy ohlásila aj kompletný prechod programov do HD vysielania.

O vyše dva roky neskôr posledne najväčšiu zmenu spravodajstva predstavila Markíza.

V lete 2017 postavila nové moderné štúdio, ktorému rozšírila aj využiteľnosť. Dnes z neho vysiela všetky svoje spravodajské aj publicistické relácie s výnimkou Telerána.

 

Čítať viac...
Nahor