Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Viete prví

Jojka je aj po nástupe Dunaja spokojná: Nemocnica má na jeseň dostať ďalšiu sériu!

Nemocnica je jedným z najdlhšie vysielaných seriálov Joj, pripravuje už svoju piatu sezónu na televíznej obrazovke.

Mafstory, Panelák, Naši, Profesionáli a Prázdniny. To sú jediné seriály v dvadsaťjedenročnej histórii vysielania Joj, ktoré sa dočkali aspoň piatich sérií na jej obrazovke.

Už na jeseň sa k nim pridá aj prvý výsostne dramaticky ladený seriál Nemocnica, ktorý je už tretí rok najdôležitejšou súčasťou večerného programu televíznej dvojky.

Nemocnica už tretiu sezónu po sebe čelí programovým útokom zo strany Markízy.

Tá má na nemocničný seriál Joj ťažké srdce, keď pri svojom nástupe na jeseň 2021 zabrala prekvapivým spôsobom a od úspechu odstavila dovtedy úspešné seriály Sestričky a Horná Dolná. Na jar 2022 priamo proti nej zmenou vysielacích dní presunula svoju najsledovanejšiu reality šou Svadba na prvý pohľad aj v minulosti úspešnú šou 2 na 1, ktoré sa však v konkurencii Nemocnici prepadli na samé dno.

Na jeseň 2022 Markíza v snahe o oslabenie Nemocnice pokračovala.

Po polročnej prestávke vrátila na obrazovky svoj najsledovanejší seriál v rokoch 2020 a 2021 Pán profesor, ktorému taktiež zmenila vysielací deň a posunula ho z pondelkov na utorky proti Nemocnici. Ako prvý program si už s ňou dokázal v obchodnej cieľovke poradiť, avšak aj za cenu značného poklesu sledovanosti.

Na štvrtky proti Nemocnici vytiahla svoj veľký seriálový ťahák Výnimočná Nikol, ktorá do pár častí začala s Nemocnicou prehrávať.

Dunaj vs. Nemocnica

Od tohto roka vytiahla Markíza dosiaľ najsilnejší kaliber.

Priamo na utorky a štvrtky predstavila svoj historicky najväčší a prvý výpravný seriál Dunaj, k vašim službám, ktorý nabila vôbec najsilnejším hereckým obsadením. Do prípravy navyše zapojila tvorcov aj tváre Druhej šance.

Nemocnica po prvý raz od začiatku svojho vysielania začala stabilne prichádzať o vedúce postavenie vo svojom vysielacom čase. Dunaj ju od štartu spravidla poráža v obchodnej cieľovej skupine, v ostatných týždňoch si už na ňu trúfa aj v celkovom počte divákov.

Seriály sa však držia vzájomne na uzde.

Dunaj tak Markíze napriek tomu, že ide o jej doteraz najväčší seriálový projekt, na rekordy nevystrelil a uhráva spravidla priemerné výkony Markízy. Splnil však cieľ vrátiť Markízu ako televízneho lídra v konkurencii Nemocnice späť do vedenia.

Nemocnica napriek tomu naďalej dosahuje uspokojivé výkony.

Jojka od januára potvrdzuje, že je so sledovanosťou svojho pokračujúceho celosezónneho ťaháku spokojná a platí to aj v súčasnosti, kedy sa rozdiely medzi seriálmi začínajú zväčšovať.

Nemocnica sa túto jar spravidla hýbe na ratingoch medzi 6 – 7 % v obchodnej cieľovej skupine. V celkovom počte divákov sa jej priemer hýbe na 420 až 450-tisícovej úrovni. Dunaj sa pre porovnanie častejšie dostáva nad ratingových 7 % v obchodnej skupine, v tej univerzálnej sa taktiež hýbe okolo štyristotisícovej hranice.

V najlepších časoch Nemocnica dosahovala v obchodnej cieľovke ratingy na úrovni 8 až 9 %. V celkovom publiku sa vedela ťahať aj k hranici 600-tisíc divákov. Od jesene 2022, kedy televízie zaznamenali celkový prepad televíznej sledovanosti, sa v obchodnej cieľovke usádza skôr okolo spomínanej sedmičky.

Dostane ďalšiu sériu

Joj je aj po dvoch mesiacoch vzájomného súboja Nemocnice a Dunaja so svojím seriálom spokojná.

Aj keď pre najbližšie obdobie ohlásila prípravu rovno rekordného počtu nových seriálových projektov, pokračovať chce aj s Nemocnicou, ktorá spoločne s Hranicou zapĺňa najväčší priestor v jej večernom programe.

Nemocnica podľa našich informácií už dostala odklepnutú ďalšiu sériu a seriál by tak mal na obrazovke Joj vydržať aj pre zvyšok tohto roka.

Vlani Jojka ťahala vo vysielaní Nemocnicu od januára až do decembra. Prestávku dostala iba v lete v priebehu júla a augusta.

Momentálne sa Nemocnica nachádza iba v treťom mesiaci aktuálnej série, čakať by ju tak mohla dvojnásobná porcia epizód pri vysielaní do júna. Aj Markíza by sa mala svoj Dunaj snažiť udržať vo vysielaní čo najdlhšie, keď ho ponúka vo forme dlhodobejšej rodinnej ságy, na rozdiel od viacerých kratších projektov ako v minulosti Výnimočná Nikol alebo Svätý Max.

Bude posledná?

Nemocnica sa podľa viacerých informácií nachádza vo svojej druhej fáze vysielania.

Jojka ešte koncom minulého roka potvrdila, že sa už pripravuje na novú rodinnú sériu Ranč, ktorá by mala, ako sme už informovali, nahradiť na jej obrazovke práve Nemocnicu. Ranč pripravujú rovnakí tvorcovia, v obsadení sa taktiež črtajú viaceré tváre z nemocničnej série.

Ako sme exkluzívne informovali, nebude prekvapením, ak bude súčasný rok pre Nemocnicu aj posledným na televíznej obrazovke.

Televízia by sa totižto podľa prvých informácií práve v tomto roku mala pustiť do nakrúcania Ranča, ktorý by tak mohla mať pripravený od januára.

Práve začiatkom januára štartovala Joj svoj predošlý obdobný seriálový projekt Divoké kone od rovnakých tvorcov.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor