Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: TV JOJ

Nové projekty

Joj predstavila hlavný seriálový ťahák jesene: Takto má vyzerať večerná novinka Nemocnica!

Po viacerých legendárnych seriáloch z nemocničného prostredia vôbec po prvýkrát svoj lekársky seriál predstavuje komerčná dvojka. Stane sa kľúčovou súčasťou jej jesenného prime-time.

koncom minulého roka začala Joj s nakrúcaním novej kľúčovej prime-time série s názvom Nemocnica, s ktorou sa sama po prvýkrát vydáva do roky populárneho seriálového prostredia.

Lekárske seriály udržujú divácky záujem už dlhé desaťročia, od legendárnej Nemocnice na okraji mesta či Sanitke, cez novodobý fenomén Ordináciu v ružovej záhrade či aktuálne úspešné Sestričky, ktorých realizácia už štvrtej série pre túto jeseň je potvrdením, že po viacročnom útlme na Slovensku sú opäť na vzostupe.

Joj sa pri svojej novinke z lekárskeho prostredia vydala cestou čitateľného seriálu zacieleného na divákov spomínaných seriálov.

Podobne ako Ordinácia v ružovej záhrade kedysi na Slovensku i roky v Česku, alebo ďalšie série od susedov Modrý kód či po novom Sestričky, aj Nemocnica by už podľa prvých informácií mala ponúknuť častejšie nasadzovanie ako napríklad spomínané Sestričky.

Joj už vlani ohlásila prípravu väčšieho balíka epizód, s ktorým sa predpokladá častejšie než týždenné nasadzovanie.

Naznačuje to už aj nedávne ukončenie prime-time seriálu Nový život, ktorý obsadzoval dva večery v týždni. Od novej sezóny by ho mohla Nemocnica nahradiť.

Televízia pôvodne ohlásila prípravu 26 epizód, a teda než dvojnásobne ako majú na jeseň ponúknuť Sestričky alebo Pán profesor. Už ku koncu jari však potvrdila absolvovanie približne osemdesiatich nakrúcacích dní, epizód tak môže vzniknúť aj viac.

Častejšie nasadzovanie naznačuje aj autorské pozadie novinky, pod ktorú sa podpísala kreatívna producentka Danica Hričová. Tá má za sebou realizáciu najmä dlhodobejších sérií Búrlivé víno, Divoké kone alebo spomínaný Nový život, ktoré obsadzovali viac večerov v prime-time.

Joj už aktuálne predstavila viaceré detaily seriálovej novinky.

Nemocnica sa bude odohrávať v prostredí urgentného príjmu fiktívnej Nemocnice sv. Martina, ktorej názov tvorcovia zvolili na základe inšpirácie Nemocnicou sv. Michala, s ktorej špecialistami konzultujú reálne prípady z urgentu zakomponované do seriálového deja. „Všetky prípady sú reálne, primárne z urgentného príjmu, ktorým denne prejde pestrá škála prípadov, ktoré pri písaní konzultujeme s odborníkmi z Nemocnice sv. Michala,“ uvádza televízia.

Informácie o seriálovej Nemocnici sa začali objavovať po oznámení veľkej hereckej akvizície, keď Joj po rokoch na svoju obrazovku zlákala niekdajšiu hviezdu Markízy, Nelu Pociskovú. Tá bude ústrednou postavou novinky, v ktorej sa budú pravidelne objavovať tiež  Richard Autner, Marián Mitaš, Zuzana Kanócz, Anna Nováková, Dávid Uzsák, Noel Czüczor, František Kovár, Marek Majeský, Juraj Hrčka, Tony Porucha, Eva Mores, Gregor Hološka, Juraj Bača, Judita Hansman alebo Kristína Kanátová.

Zaujímavosťou je, že viacerí herci si ponechali svoje krstné mená aj pre seriálové postavy ako Marek Majeský, Zuzana Kanócz alebo Noël Czuczor či Tony Porucha.

Seriál si zakladá na výraznej hereckej výprave, keď sa v ňom popri 35 stabilných hercoch prestriedalo doteraz cez 230 epizódnych hercov a postáv s viac ako 700 komparzistami.

Logo seriálu Nemocnica

Dej seriálu Nemocnica
Na mieste, kde ide každý deň o život, sa zdá, že nie je priestor na nič iné, a už vôbec nie na vlastné životy lekárov. Ale aj lekári sú iba ľudia, a tak sa často stane, že tam, kde nie je priestor pre osobné zlyhanie, také zlyhanie musí nevyhnutne nastať. Dennodenný boj o život na Urgente, a o to, či nad pacientom bdie Boh, alebo je všetko výlučne iba v rukách lekárov, prináša samotným lekárom mnohé traumy, večné otázky a dilemy.

Na centrálny príjem prichádzajú dvaja mladí lekári, ktorí si ešte z fakulty nesú svoje ideály a predstavy. Tie sa švihnutím prútika rozplynú nástupom do reálnej nemocnice, kde si obaja robia atestáciu. Agáta a Braňo majú navyše spoločnú minulosť, ktorá na škole nedopadla úplne najlepšie a tak medzi nimi vzniká prirodzená lekárska rivalita.

Povrchnosť, nadradenosť, srdce, súcit a solidarita, to sú situácie, ktorými sa deň čo deň lekári zaoberajú a každý z nich do práce vnáša to svoje. Každým dňom je čo nové sa naučiť, a často hlavní hrdinovia pochopia, že nie sú Bohovia. To sa dvom mladým lekárom, ktorí práve prišli a myslia si, že môžu zachrániť svet, učí asi zo všetkého najťažšie. Lekári v Nemocnici žijú svojou prácou na maximum a tak majú len málo priestoru na zoznámenie sa so životným partnerom mimo nemocnice. Preto často vznikajú vzťahy na pracovisku a ťahanie životných peripetií a vzťahových problémov priamo na oddelenie.

V nemocnici sa zomelie všetko – je tu lekár, ktorý si so sebou nesie smútok v podobe nešťastného úmrtia jeho manželky, manželský pár lekárov chirurg a internistka. Obaja si deň čo deň nechtiac dokazujú, ktorý z nich dvoch je lepší, lenže v rodine môže byť chirurg iba jeden. Ale kto z nich má na to väčšie právo, a kto z nich je ten, ktorý musí ustúpiť tomu druhému, lepšiemu? A kto vlastne určí, ktorý z nich je lepší? Je tu aj lekár, ktorý nikdy nemal čas na vlastnú rodinu a tak zistil, že mu unikol celý život a nevidel vyrastať vlastné dieťa. Múdry a elegantný primár, ktorému vždy išlo o dobro veci, čo sa často obrátilo proti nemu, večne bojujúci s narcistickým riaditeľom nemocnice. Všetko sa prelína s reálnymi pacientskými prípadmi, ktoré sa v reálnom živote naozaj stali. Rámcujú ich vzťahy našich lekárov, a ich pacienti sa ich bytostne dotýkajú. Možno niekedy viac, ako by bolo milé.

Čítať viac...
Nahor