Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Joj potichu chystá vlastnú videoplatformu! Novú konkurenciu pre Voyo môže spustiť už tento rok

V čase, kedy Markíza plánuje veľké posily vo svojej platenej online platforme, na svojom novom projekte pracuje konkurenčná Joj.

Obaja veľkí televízni hráči na Slovensku môžu už v tomto roku predstaviť naplno rozbehnuté SVOD (Subscription Video on Demand) platformy zamerané na predplatený obsah.

Komerčný líder Markíza tú svoju pod názvom Voyo predstavila už pred rokmi, no výrazne do nej začala spolu s českou sestrou Novou investovať až vlani, kedy televízie predstavili nové technologické rozhranie aplikácie a ohlásili významné posilnenie obsahu.

Prvou lastovičkou bude spoločná česko-slovenská reality šou Love Island, ktorá sa na Voyo v oboch krajinách dostane už na jeseň. Televízie s jej výrobou počítajú od júla, v priebehu leta tak Markíza s Novou prinesú masívnu kampaň na novinku, ktorá bude cielená na mladé publikum a na podporu platformy Voyo. Zároveň by sa však Love Island mal dostať aj na televízne obrazovky Markízy, čím by v ďalšej sezóne mohla priniesť naraz až dve reality šou.

Markíza s Novou pri svojej videoplatforme Voyo uvažujú ako o veľkom hráčovi, ktorý by sa mal na zhusťujúcom sa trhu on demand platforiem uplatniť v prvej trojke. 

„Skutočne chceme bojovať „s veľkými hráčmi“ a plánujeme mať najlepšiu lokálnu streamovaciu službu. Veríme, že sa aj u nás bude dať aplikovať „teória troch“, podľa ktorej sa na každom rozumne veľkom trhu môžu s profitom uživiť traja hráči,“ povedal v rozhovore pre portál Živé.sk generálny riaditeľ Markízy, Matthias Settele.

Túto teóriu potvrdzuje v rozhovore pre portál Mediaguru.cz aj čerstvý riaditeľ digitálnych médií CME Daniel Grunt. V prvej trojke by sa podľa neho mali uplatniť Netflix, Disney+ a práve Voyo.

Okrem vlastnej reality šou dostane slovenské Voyo posilu v podobe všetkých prenosov Fortuna ligy od budúceho ročníka, pričom po športe bude nasledovať produkcia pôvodných dramatických seriálov a kriminálok špeciálne pre Voyo.

„Pravdepodobne začneme v česko-slovenskom móde, pretože ako viete, takéto tituly sú veľmi drahé na výrobu a musí ísť o top kvalitu. Ak si platíte extra za takúto službu ako je Voyo, očakávate za to nejakú kvalitu. Ďalším krokom sú teda lokálne seriály, najskôr v česko-slovenskej produkcii a potom nejaké tituly len pre Česko a nejaké pre Slovensko,“ dodal v rozhovore Settele.

Seriály vyrábané pre platenú online platformu sa dostanú aj do televízneho vysielania, avšak až s odstupom roka či dvoch, ako tomu je napríklad už dnes pri zahraničných kinofilmoch.

V období, kedy Markíza s Novou ohlásili frontálny útok na internetový trh, ktorého cieľom je do roku 2025 získať na Slovensku a v Česku spolu milión predplatiteľov, na svojej novej službe potichu pracuje konkurenčná Joj.

Televízia minulý mesiac začiatkom apríla rozšírila top manažment o novú pozíciu riaditeľa nelineárnych služieb a platených televíznych staníc, ktorým sa stal Pavol Miller. Okrem exekutívnych funkcií v spoločnostiach UPC či HBO Central Europe ako výkonný riaditeľ Mega Max Media zakladal stanicu duck tv, ktorá si pripísala úspešný príbeh pri rozšírení do vyše 150 krajín.

Kým Joj už teraz ponúka vo svojom portfóliu niekoľko platených staníc, ktoré by už tento rok mal rozšíriť aj nový športový kanál, nový riaditeľ by mal byť zároveň posilou práve pre spustenie novej nelineárnej on demand platformy.

O jej príprave po prvýkrát tento týždeň prehovoril obchodný riaditeľ Joj Group, Martin Heržo.

„V tomto smere my taktiež vyvíjame aktivity, aby sme spustili našu SVOD platformu,“ povedal v rozhovore pre Atmedia Insight: Expert Talks, ktorý uvádza portál Mediaguru.cz.

Nová videoplatforma pod hlavičkou Joj by sa pritom spustenia mohla dočkať do konca roka 2021. „Vyzerá to tak, že by sme to mali stihnúť ešte v tomto roku,“ doplnil Heržo.

Pôvodný premiérový obsah ako aj ten športový, ktorý začala vo veľkom nakupovať televízia iba v ostatnom období pre novú športovú stanicu, by sa mal objaviť už na nových platformách.

Aj Joj pritom podobne, ako Markíza na Voyo, počíta s uvádzaním svojich pôvodných programových pilierov na platenej platforme v predstihu, resp. so špeciálnym pôvodným obsahom určenom primárne pre online.

Televízia dosiaľ ponúkala svoj obsah na hlavnom webe Joj.sk a internetovej televízii Huste.tv, pričom v oboch prípadoch ide o voľne dostupné sledovanie premiérového obsahu aj archívu. Práve na televízii Huste v minulosti, kedy nebola zameraná výhradne na šport, skúšala uvádzať aj vlastné premiérové seriály ako Cestovka alebo Rádio Hijó, ktorého uvedením na televíznej obrazovke na 1. apríla si Joj vystrelila z konkurenčného neúspešného seriálu Markízy Rádio. Výhradne pre Huste dokonca nakrútila aj poslednú sériu Mafstory.

Joj sa však do novej videoplatformy púšťa s inými očakávaniami, ako Markíza do posilňovania tej svojej.

„Nemáme od toho teraz také očakávania, žeby to bol obrovský boom. Gro financovania a života je naďalej práve z komercie, nakoľko SVOD platformy sledujú povedzme tisíce ľudí, ale lineárne a veľké televízne stanice státisíce až milióny. To je veľký rozptyl, ktorý treba rozlišovať,“ dodal Heržo.

Markíza a Joj posilňujú svoje aktivity na poli SVOD platforiem v čase, kedy sa na Slovensko chystajú vstúpiť veľkí hráči.

Popri zabehnutom Netflixe sa najvýraznejší boom očakáva po spustení služby Disney+, ktorá plánuje svoj exkluzívny obsah a obľúbené filmy či seriály ponúknuť v lokálnom znení, silnou konkurenciou bude aj spustenie služby HBO Max.

Čítať viac...
Nahor