Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Mediaboom.sk

Aktuality

Jaroslav Rezník vo funkcii končí! Nový šéf Ľuboš Machaj chce z RTVS informačného lídra

Novým generálnym riaditeľom RTVS sa stane Ľuboš Machaj.

Očakávaný scenár sa stal realitou.

Národná rada SR na dnešnom hlasovaní v druhom kole voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska zvolila nového šéfa verejnoprávnej inštitúcie, na ktorej čele po piatich rokoch skončí Jaroslav Rezník.

Vládna koalícia väčšinou zvolila do pozície šéfa RTVS Ľuboša Machaja, ktorý má vo verejnoprávnom rozhlase a televízii odpracované desiatky rokov.

Podpora ho prekvapila

Machaj pritom pôvodne takúto väčšinu v parlamente neočakával.

Ešte pred prvým kolom voľby v čase, kedy sa len rozhodovalo o prelomení veta prezidentky v súvislosti s vyše 1,2 miliardovým rodinným balíkom Igora Matoviča, v debate Denníka N očakával skôr úspech kandidáta so silným producentským zázemím Tibora Búzu alebo súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka, kde zas v jeho prospech mala hovoriť schopnosť adaptovať sa v politickom priestore.

V samotnom parlamente sa situácia mala zmeniť práve pri vyjednávaniach o prelomení veta prezidentky.

Igor Matovič mal odporcom vo vlastných radoch prisľúbiť, že nepodporí znovuzvolenie Jaroslava Rezníka, ktorý pred voľbou začal otvorene hrať na strunu konzervatívnym poslancom. Vyhlásil, že sa formuje podpora pre liberálnych kandidátov.

 


Kauzy a prešľapy pod vedením Rezníka: Čo vyvolalo najväčšie pochybnosti?Čítajte →

Pred prvým kolom voľby nakoniec najsilnejší parlamentný klub OĽaNO oznámil podporu pre Ľuboša Machaja. Pridala sa k nemu aj Sme rodina a poslanci z pôvodného klubu Za ľudí. Vládna SaS v prvom kole preferovala Tibora Búzu, vďaka čomu nebol Machaj zvolený rovno v prvom kole. K úspechu mu chýbali dva hlasy.

Za Machaja v 2. kole voľby hlasovalo 89 poslancov. Funkčné obdobie mu začne plynúť 2. augusta 2022.

Zdroj: Jaroslav Novák, TASR

Chystá viaceré zmeny

Nový riaditeľ Ľuboš Machaj už pred voľbou odhalil v diskusii Denníka N viaceré kroky, ktoré v prípade zvolenia do funkcie plánuje v televízii či rozhlase podniknúť.

Výrazný dôraz chce nový šéf klásť na kvalitu spravodajstva,o ktorej dnes, podľa jeho slov, hovorí polovičná sledovanosť oproti hlavným správam komerčných staníc Markíza a Joj.

Machaj chce z RTVS spraviť informačného lídra, ktorý bude reagovať aj na nové trendy v oblasti konzumácie obsahu.

Zvýšiť chce kvalitu tém, dynamiku a aktuálnosť spravodajstva, zároveň však eliminovať menej podstatné témy a skrátiť dĺžku správ, ktoré večer dosahujú takmer hodinovú minutáž.

Pod vedením nového riaditeľa by sa na RTVS mohol objaviť nový denný seriál, o ktorom Machaj hovoril vo svojom projekte.

Veľký otáznik visí nad novými televíznymi okruhmi, ktorým podľa Machaja chýba obsahová stabilita.

V prípade športovej stanice :Šport RTVS prichádza o veľké podujatia a mimo nich je jej sledovanosť minoritná, Trojka zas disponuje obmedzeným archívom, ktorý v prípade udržania stanice bude každoročne obtáčať.

Budúcnosť má, naopak, zaistenú spravodajský okruh :24, ktorý by však mal prejsť veľkou obsahovou obrodou s cieľom postupne dobiehať úroveň Českej televízie. Podľa Machaja to však bude beh na dlhú trať.

Súčasťou tejto cesty by malo byť do štyroch rokov spustenia čisto informačného rozhlasového okruhu :24, ktorý by ponúkal len hovorené slovo a nepretržitý informačný prúd doplnený o rozhlasové relácie. Stihnúť ho novozvolený riaditeľ chce spustiť do roku 2026 pri príležitosti 100. výročia Slovenského rozhlasu.

Dlhoročný pracovník televízie a rozhlasu

Ľuboš Machaj dlhé roky pôsobí vo verejnoprávnych médiách.

Už v roku 1978 pracoval v Československom rozhlase ako redaktor a dramaturg rozhlasových hier, podieľal sa aj na príprave slávnej relácie Pozor, zákruta!, ktorú tiež moderoval.

V roku 1993 s Andym Hrycom spoluzakladal Rádio Twist, kde pôsobil ako programový riaditeľ. Tento post zastával od roku 2006 aj v Slovenskom rozhlase, v roku 2011 po spojení inštitúcii krátkodobo viedol aj programové oddelenie televízie.

Dlhoročnú skúsenosť však má aj v televíznej oblasti ako šéfdramaturg Dvojky, pričom v súčasnosti taktiež pôsobí ako dramaturg archívneho okruhu Trojka.

 

Čítať viac...
Nahor