Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ako prví: Joj a Plus už dostali českú licenciu! Čo to bude znamenať?

Stanice Joj a Plus už vlastnia českú satelitnú licenciu pre plnoformátové vysielanie.

Česká Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) podľa informácií portálu Mediaboom.sk už udelila satelitnú licenciu pre plnoformátové vysielanie staníc Joj a Plus. Informáciu nám potvrdil aj vedúci oddelenia registrácií a licencií RRTV Petr Kozák. „Môžem potvrdiť, že Rada udelila licenciu k prevádzkovaniu vysielania programov Joj a Plus.“ O licenciu požiadala začiatkom apríla spoločnosť Doneal, ktorej stopercentným akcionárom je Slovenská produkčná, jediný vlastník spoločnosti MAC TV, ktorá je držiteľom licencie na vysielanie staníc Joj, Plus, Wau a Senzi.

O českú licenciu televízia požiadala z dôvodu nespokojnosti so slovenským regulátorom. Týmto krokom sa bude môcť vymaniť spod slovenských zákonov, ktorým jej súčasná licencia podlieha. Joj sa nepáčia obmedzenia ani množstvo pokút, ktoré slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu udeľuje.

Slovenská produkčná tak už teraz môže svoje dve najsledovanejšie stanice šíriť prostredníctvom českej licencie. Vďaka tomu stanice nebudú obmedzované v počte reklám či v podieli slovenského dabingu vo vysielaní. V prvom prípade by tak televízia viac zarobila, v druhom zas ušetrila, keď by viac prevzatých programov mohla vysielať s českým dabingom a nemusela by platiť výrobu toho slovenského.

Samotný divák však zmeny nepocíti. Televízia má dohody s operátormi, ktorí budú šíriť ten istý program tých istých staníc, prevádzkovaných akurát prostredníctvom inej licencie. Jedinou zmenou bude, že Joj a Plus už nebudú evidované ako domáce, ale zahraničné stanice, po dohode s operátormi by mali ostať dostupné ako doteraz.

Kedy televízia prejde na vysielanie staníc Joj a Plus prostredníctvom českej licencie, je otázne. Televízia celkovo o situácii mlčí. Nie je však žiadnym tajomstvom, že najväčšie komerčné stanice čoraz výraznejšie hľadajú spôsoby, ako by zvýšili svoje tržby a znížili výdavky. Okrem snahy spoplatniť televízny archív u operátorov sa už vedú diskusie o spoplatnení vysielania v HD. Václav Mika na dnešnej tlačovej konferencii k tomu dodal, že komerčné stanice majú záujem spoplatniť aj časť svojho obsahu.

Čítať viac...
Nahor