Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Exkluzívne

Exkluzívne: Jojka oživí jeden z prvých programov v jej vysielaní! Pripravuje ďalší denný formát

V období 20. výročia sa má na obrazovky Jojky po 15 rokoch vrátiť  jeden z jej najznámejších programov, ktorý patril medzi základné kamene úspechu v začiatkoch jej vysielania.

Trend s oživením niekdajších legendárnych programov pokračuje.

Kým televízie na jednej strane v ostatnom období prichádzajú s vôbec najväčším množstvom nových televíznych formátov a seriálových námetov, tak, ako vo svete, aj na Slovensku ostávajú v ich hľadáčiku aj populárne programy z minulých desaťročí, ktoré v novej podobe skúšajú na obrazovke opäť vzkriesiť.

Len túto jar sa po rokoch vrátila na obrazovky tanečná šou Let´s Dance, Jojka naopak dodnes vo večernom programe vysiela premiéry Inkognita, ktoré oživila po dlhej pauze v roku 2015. O rok neskôr už menej úspešný návrat zažila ďalšia televízna legenda Koleso šťastia, v roku 2017 sa zas na obrazovky vrátila glosátorská relácia Sedmička. Najviac sledovaným bol však rok 2018, ktorý priniesol po vyše desiatich rokoch vyžiadaný návrat kultového sitkomu Susedia.

Jojka s ďalším denným formátom

Najnovšie sa po rokoch chystá späť na obrazovky jeden z vôbec prvých kvízových formátov.

Jojka podľa našich informácií pracuje na novej verzii známeho denného kvízu Riskuj!, ktorý patril medzi základné programové piliere v jej začiatkoch.

Riskuj! odštartovala v roku 2002 ako jeden z programov prebraných z vtedy sesterskej televízie Nova, pričom patril medzi jej najvýkonnejšie denné programy. V programe vydržal do roku 2007 ako vtedajší vôbec posledný formát, ktorý sa v jej programe zachoval od prvého roku vysielania, s výnimkou spravodajstva.

Kvíz Riskuj! bol inšpirovaný svetovo známym formátom Jeopardy!, ktorý sa v Amerike po prvýkrát vysielal už v roku 1964. Nové časti, spolu s rôznymi špeciálnymi verziami, vznikajú po celom svete dodnes. Zaujímavosťou je, že priamo pod licenciou formátu Jeopardy! vznikal v tom čase kvíz Pokušenie, známy z konkurenčnej obrazovky Markízy.

Joj podľa zákulisných informácií už mala absolvovať aj kastingy na moderátora do novej verzie originálneho kvízu. Pôvodnou tvárou Riskuj! bol Štefan Bučko, program bol aj vďaka nemu známy skôr svojím verejnoprávnym charakterom.

V prípade potvrdenia informácií by sa Riskuj! mohlo na obrazovky vrátiť ešte tento rok.

Jojka by tak ešte na jeseň stihla svoj program rozšíriť popri Bez servítky o nový denný program. Televízia už dávnejšie ohlásila návrat dennej reality šou Nákupné maniačky, z ktorej mala absolvovať aj nakrúcanie. Podľa prvých informácií so šou nakoniec počíta najprv pre novú platformu JOJ Play.

Joj na návrate Riskuj! pracuje v období, kedy oslávila svoje okrúhle 20. narodeniny. Takto pred piatimi rokmi pri oslavách 15. výročia zas vrátila na obrazovky spomínanú Sedmičku či po kratšej pauze Panelák.

Duel po rokoch s konkurenciou

Oživenie jedného zo svetovo najstarších kvízov Riskuj! znamená novú konkurenciu najmä pre dlhoročný kvízový formát verejnoprávnej televízie Duel.

Ten sa už druhé desaťročie od roku 2006 vysiela v podvečernom čase na Jednotke, pričom patrí medzi vôbec najstabilnejšie a najúspešnejšie programy RTVS.

Duel, vysielaný o 17:45, je dlhodobo sledovanejší, než nasledovné 5 proti 5, ktoré predchádza večerným spravodajstvám. V uplynulom období sa Duel hýbal v univerzálnej cieľovke 12+ na podieloch okolo 16 – 18 %, 5 proti 5 dosahuje spravidla úroveň 9,5 %.

Bežne Duel sleduje o 70 aj vyše 100-tisíc divákov viac ako dennú šou Andreja Bičana, denná sledovanosť závisí od aktuálneho obdobia aj počasia. V ostatných týždňoch sa Duel hýbe skôr okolo úrovne 200-tisíc divákov, v chladnejšom období si ho nachádza aj o stotisíc divákov viac. Duel, prirodzene, láka primárne staršiu skupinu divákov. V komerčnej cieľovke 12-54 sa jeho podiely na trhu pohybujú spravidla na úrovni 8 – 10 %.

Zlatá éra kvízov

Éra kvízových programov vrcholila koncom minulého desaťročia, kedy sa črtal pretlak podobných formátov.

Len samotná Jojka v roku 2007 vysielala až tri denné súťažné kvízy – Riskuj!, Páli vám to? a Vojna slov, Jednotka už v tom čase ponúkala vlastné dlhoročné súťažné programy Duel a 5 proti 5. Rovnako v tom období vysielala aj tretiu vedomostnú reláciu Dr. Quiz.

Len rok predtým, v decembri 2006, Markíza zrušila po desiatich rokoch vysielania svoj najdlhšie vysielaný kvíz Pokušenie. Po rastúcom úspechu kvízov na Joj však skúsila formát oživiť od septembra 2007 pod názvom Pokúšaj!, moderátorom bol Roman Juraško. Pokus s návratom relácie vydržal Markíze jeden mesiac, po ktorom ho okamžite stiahla z podvečerného vysielania.

Spomedzi všetkých kvízov si tie svoje nakoniec udržala dodnes iba Jednotka RTVS. Vďačí za to aj menšej potrebe napĺňať minimálne hodnoty sledovanosti, najmä Duel si však úspech drží do dnešných dní.

Posledné pokusy nevyšli

Jojka to s oživeným kvízových formátov na svojej obrazovke skúšala len nedávno. 

V čase, kedy sa popri fenoméne Oteckov borila s podpriemernými výkonmi sledovanosti, priniesla na jar 2019 na podvečer sériu nových kvízov, s ktorými sa prepadla na úplné dno.

V priebehu pár týždňov televízia prestriedala hneď niekoľko formátov ako Pošli ďalej, Po škole alebo Lucky Room, ktoré v jej vysielaní vždy vydržali iba pár týždňov. Vyrobený mala aj ďalší kvíz Plus mínus, ktorý nakoniec odvysielala na menšej JOJ Plus. Najlepšie sa jej uchytila súťažná relácia IQ Taxi, ktorú zvykla nasadzovať na podvečer ešte v mimosezónnom období pred štartom vtedy valcujúceho seriálu Oteckovia. Dočkala sa dvoch sérií.

Neúspech s návratom denného súťažného formátu má za sebou už aj Markíza.

Tá sa po veľkom podvečernom trápení od ukončenia seriálu Chlapi neplačú rozhodla v roku 2016 vrátiť na obrazovky po dlhých rokoch ďalšiu spomínanú televíznu legendu Koleso šťastia. Od divákov však schytala veľkú dávku kritiky, reláciu nakoniec z podvečera po čase sťahovala.

Zaujímavosťou je, že televízia len v minulých mesiacoch na menšej stanici Doma dovysielala ešte zvyšné premiérové diely, ktoré odkladala od zrušenia vysielania Kolesa šťastia v januári 2017.

 

Čítať viac...
Nahor