Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: STVR

Televízia

Pečie celé Slovensko hrozí nečakaná stopka! Nová séria pre tento rok nie je vôbec istá

Slovenská televízia už vlani ohlásila prípravu nového 5. ročníka, realizácia šou však tak istá byť nemusí.

Už štyri roky po sebe mala jesenná televízna sezóna jasného víťaza.

Najúspešnejšiu šou na trhu zakaždým priniesla Slovenská televízia v podobe súťažného programu Pečie celé Slovensko, ktorý sa zaradil k aktuálnym fenoménom televíznej obrazovky.

V priamej konfrontácii úplne odstavil od úspechu celebritný formát Tvoja tvár znie povedome, ktorého ďalšiu realizáciu Markíza následne zrušila. V ďalších rokoch zároveň presunula jesennú ťažiskovú šou z nedeľných večerov na soboty.

V tom ju nasledovala aj Joj, ktorá dva roky konkurovala pečeniu svojou nosnou šou Česko Slovensko má talent. Vlani sa už súboju vyhla, pripravila sa však o divákov a Talentu napokon pre tento rok ohlásila prestávku.

Úspešnosť Pečie celé Slovensko medzitým ešte narástla.

V minulom roku zažila pekárska šou absolútne najúspešnejšiu sériu, keď bol 4. ročník najsledovanejší už od úvodných epizód a jeho finále si pozrelo historicky najviac divákov od začiatku vysielania formátu v roku 2021.

Slovenská televízia ešte počas vysielania minuloročnej série vyhlásila kasting rovno do 5. ročníka, ktorý má zrealizovať v tomto roku.

Prípravy od januára

Očakáva sa klasický model prípravy, v rámci ktorého prvé práce začínajú už v začiatkom roka.

Kľúčovou súčasťou prvej fázy je skladanie finálovej zostavy 12 súťažiacich nového ročníka.

Po aktuálne prebiehajúcom hromadnom prihlasovaní záujemcov vyberú tvorcovia užšiu skupinu potenciálnych pekárov a pekárok, ktorých si v okolí februára pozývajú na osobný kasting. Ten sa zvykne konať za účasti televíznych porotkýň Petry Tóthovej a Jozefíny Zaukolcovej.

Následne sa približne v apríli začína so samotným nakrúcaním v priestoroch kaštieľa v Bernolákove. Trvá niekoľko týždňov, výroba zvykne končiť v okolí júna.

Po natočení celého priebehu súťaže sa od leta začína s postprodukčnými prácami pre účely vysielania.

Všetci účastníci programu, vrátane finalistov, ich rodín, známych, musia až do decembra dodržiavať prísne embargo a nevyzradiť žiadny detail z priebehu natáčania.

Nová séria nemá nič isté

Dá sa očakávať, že na 5. sérii Pečie celé Slovensko sa už pracuje tak ako v minulých rokoch.

Televízia dala tvorcom zelenú ešte minulý rok, kedy potvrdila ambíciu pokračovať s programom aj v roku 2025. Aby sa všetka realizácia stihla podľa zabehnutého plánu, práce musia začať v obvyklých termínoch.

Slovenská televízia je však už od leta v provizóriu a do dnešných dní nemôže podpisovať zákazky na veľké projekty.

Odkedy ale vládna koalícia presadila zrušenie RTVS a jej nahradenie novou inštitúciou STVR, nemá telerozhlas riadne zvolený kontrolný orgán Rada STVR, od ktorého je závislé zvolenie nového generálneho riaditeľa STVR.

Slovenskú televíziu už pol roka riadi iba dočasne poverený štatutár Igor Slanina, ktorý zďaleka nemá všetky kompetencie riadne zvoleného riaditeľa.

Na legislatívne obmedzenia upozorňoval už počas jesene aj samotný Slanina, ktorý musel v provizóriu skladať rozpočet a upozorňoval

Obmedzený je taktiež podpisovaním zmlúv iba do výšky 200 000 eur.

Všetky veľké projekty a miliónové zmluvy, ktorých nepredchádza verejné obstarávanie, podpísal ešte bývalý riaditeľ zrušenej RTVS Ľuboš Machaj. Zaistil takto napríklad aj nakrútenie novej jarnej 15. série piatkovej šou Milujem Slovensko, jarné vysielanie sobotných programov Záhady tela a Neskoro večer alebo nového nedeľného seriálu Dotyk života.

Kedy podpisovala v minulosti

K podpisom zmlúv na Pečie celé Slovensko však v takomto predstihu nedochádza. Ich výška pritom dosahuje miliónové hodnoty.

1. séria vyšla na vyše 1,4 milióna eur, 2. séria prekročila 1,6 milióna, 3. séria sa blížila k hranici 1,7 milióna a ostatná 4. séria už stála takmer 1,8 milióna eur.

Zmluvy sa v niektorých prípadoch sfinalizovali aj oneskorene – kým niektoré boli v Centrálnom registri zmlúv zverejnené ešte v decembri, až dvakrát sa tak stalo až v marci, a teda tesne pred začiatkom samotnej výroby.

Tvorcovia tak aj teraz môžu rátať s tým, že k podpisu zmluvy dôjde až po začatí príprav.

Aktuálne vedenie televízie sa zas môže spoliehať na čo najskoršie zvolenie nového generálneho riaditeľa STVR, ktorý by už mohol podpísať aj zmluvy vo výške cez 200-tisíc eur.

To je však v nedohľadne. 

Voľba členov Rady STVR je totiž jedným z predmetov sporov vládnych strán Hlas-SD a SNS, pre ktoré sa skompletizovanie rady mesiace odkladá. Rada STVR bude mať mimoriadne silné kompetencie, keďže v jej moci je po novom voľba generálneho riaditeľa. Toho mala pôvodne zvoliť už v októbri 2024.

Môže zmluvu rozdeliť?

Vedenie STVR už teraz pristupuje k podpisu niektorých programov kreatívne.

Aj keď posledný riaditeľ zrušenej RTVS Ľuboš Machaj stihol zabezpečiť realizáciu viacerých nosných formátov aj pre jar 2025, zďaleka nie sú podpísané všetky projekty zadávané externému prostrediu.

Príkladom je štvrtková šou Sieň slávy, s ktorou chce štátom financovaná televízia pokračovať aj tento rok.

Jej realizáciu si ale nedokáže zazmluvniť naraz pre celú jarnú sezónu, Igor Slanina takto podpisuje samostatné zmluvy vždy na 2 nové epizódy, ktorých hodnota predstavuje výšku 136-tisíc eur a vojde sa teda do zákonného limitu.

Ide vždy o 2 vydania programu, ktoré tvorcovia nakrútia v priebehu rovnakého natáčacieho dňa.

Či by takéto rozdelenie bolo možné aj v prípade Pečie celé Slovensko, je otázne.

Sieň slávy si nevyžaduje veľké predprodukčné práce, vyrábaná je navyše v štúdiách Slovenskej televízie a má tak zaistené stabilné zázemie.

Výroba k tomu prebieha v pravidelných intervaloch počas roka, ako tomu je aj pri iných zábavných formátoch ako Záhady tela alebo Inkognito a nie nárazovo ako v prípade Pečie celé Slovensko alebo Ruže pre nevestu.

Pečie celé Slovensko sa, naopak, realizuje na fázy, ktoré hodnotou ďaleko prevyšujú obmedzený 200-tisícový limit štatutára.

Čítať viac...
Nahor