Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Diváci nahnevaní hneď na Nový rok! Prečo televízie meškali s programom aj hodinu?

Najmä staniciam televíznej dvojky hneď v prvý deň nového roka nesedel program, vysielanie filmov sa jej ráno i večer posunulo aj o pol či takmer až hodinu.

Aj keď vo zväčšujúcej sa konkurencii klasickú lineárnu televíziu nečakajú najľahšie časy, aj na Slovensku si ešte stále veľké množstvo divákov vyberá z programov tradičných televízií. Ešte viac to platí v období sviatkov či počas voľných dní, kedy ho zväčša tvorí filmová ponuka.

Dlhoročne patrí medzi najväčšie výčitky od divákov meškajúci program a nesediace časy naplánovaných programov.

Kým bežne divákov, najmä pri večernom vysielaní, dokážu nahnevať už párminútové rozdiely, Joj nový rok 2021 odštartovala vysielaním, v ktorom rozdiely dosiahli aj 30 až 50 minút. Vypočula si za to veľkú kritiku od divákov, ktorú jej adresovali na sociálnych sieťach.

Tieto problémy pritom televíziám spôsobuje nepopulárna reklama. Svoje štruktúry plánujú a publikujú 3 až 4 týždne vopred, aby ich stihli zaznamenať aj všetky tlačené médiá a programové časopisy. Neraz sa však už priamo pred vysielacím dňom množstvo reklamy oproti pôvodným plánom zmení, na čo televízie musia operatívne reagovať vysúvaním či zosúvaním programov.

Na Nový rok televízne vysielanie prerušovalo výrazne menšie množstvo reklamy aj reklamných brejkov, než na čo sú diváci zvyknutí.

Práve málo reklamy tak, paradoxne, spôsobilo hnev divákov najmä Joj, ktorá, podľa všetkého, počítala s výrazne väčším objemom reklamného vysielania, čo sa na poslednú chvíľu zmenilo.

Absenciu reklám korigovala hneď dopoludnia, kedy už pred reprízu marvelovky Thor: Ragnarok doplnila reprízu Profesionálov. Bez toho by pritom film odštartovala blízko jeho pôvodného času, Thor týmto spôsobom miesto 9:50 nakoniec odštartoval až o približne 10:40. Ďalšie programy potom meškali od 40 do 15 minút.

Málo reklamy sa prejavilo aj vo večernom vysielaní. Joj ešte aj počas Nového roka a večera promovala neskorší film Dámsky klub o 23. hodine, odštartoval však o 22:30. Výrazne rozdiely zaznamenal od predpoludnia aj program na Wau, najmenšie rozdiely boli v prípade Joj Plus.

S rozdielmi v programe sa potýkala na Nový rok aj Markíza, tá však už vopred počítala s výraznejším úbytkom reklamy. Jej rozdiely tak boli rádovo menšie, od predpoludnia jej program meškal okolo 15 minút, následne sa rozdiely cez deň aj večer hýbali najviac v okolí 10 minút.

 


RTVS otvorila nový rok totálnym prepadákom: Jednotka zažila o 20:30 ďalšie programové fiasko!Čítajte →

Svojho programu sa podľa pôvodných programových plánov, ktoré zachytili napríklad časopisy, nedočkali ani diváci Jednotky. Tá však spravila nepochopiteľnú zmenu rovno o 20:30, kedy plánovanú klasiku Majster Kat zosunula za 21. hodinu a pred ňu zaradila zostrih z koncertu symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Program ako vyšitý pre menšiu Dvojku navyše v hlavnom čase o 20:30 na Jednotke totálne prepadol a zaznamenal jeden z ďalších historických neúspechov RTVS na hlavnom kanáli. Viac v tomto článku.

Čítať viac...
Nahor