Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Originál Sestričiek štvrtou sériou skončil, Markíza chce pokračovať! Prepadák bol prekvapením

Markíza má pri adaptácii Sestričiek k dispozícii aj ďalšie časti, vznikol dokonca aj televízny film.

Markíza tento týždeň uviedla v poradí už štvrtú sériu dramatického seriálu Sestričky, ktorý pravidelne na jeseň uvádza už od roku 2018.

Podobne ako pri Pánovi profesorovi, Červených páskach alebo Najhoršom týždni môjho života aj pri Sestričkách Markíza siahla po zahraničnom origináli, keď ich na slovenské obrazovky uviedla vďaka zakúpeniu licencie na fínsky dramatický seriál s názvom Syke.

Jeho originál od roku 2014 vysielala fínska verejnoprávna televízia YLE, na základe ktorého Markíza adaptovala vlastnú verziu a vyskladala dej jednotlivých epizód Sestričiek.

Originál seriálu Syke sa pritom na verejnoprávnej YLE dočkal presne toľko sérií, koľko už aktuálne na Markíze.

Ako bolo pred prvým štartom Sestričiek v roku 2018 známe, fínsky originál rovnako ponúkol 4 série, v ktorých uviedol po 10 častí, pričom následne na obrazovke fínskej verejnoprávnej televízie skončil. Udialo sa tak napriek jeho úspechu, vo Fínsku však prevláda názor, že kvalitné seriály nie sú nekonečné.

Viacerí ste sa nás pýtali, či tak Sestričky čaká v tomto roku definitívny koniec, Markíza však má k dispozícii aj ďalšie epizódy, ktoré môže adaptovať.

Originál Syke sa po konci na verejnoprávnej YLE dočkal ešte pokračovania, keď prešiel pod komerčnú spoločnosť Nelonen Media. Tam uviedol ďalšie série, diváci si ho môžu nájsť na streamingovej platforme.

Práve dnes má dokonca premiéru aj film na motívy úspešného seriálu.

To, že tvorcovia Sestričiek nemajú problém s pokračovaním, potvrdil v nedávnom rozhovore aj producent seriálu, Peter Kelíšek. „Zatiaľ to nevyzerá, že by fínske Sestričky mali namierené k ukončeniu seriálu, tak zatiaľ tento problém nie je. Ale myslím, že máme už tak zdatné scenáristky a celý kreatívny tím, že by vôbec nebol problém pokračovať aj v rýdzo „slovenských“ Sestričkách,“ uviedol pre portál Oseriáloch.sk.

Práva na originálny seriál patria nezávislej spoločnosti Yellow Film & TV, samotný originálny námet distribuuje do rôznych krajín spoločnosť Eccho Rights pod názvom Nurses. Vlastných verzií sa dočkal už aj vo Francúzsku, Nórsku, Nemecku, Švédsku či Česku pod názvom Anatomie života.

O pokračovaní Sestričiek tak nerozhodne originálna predloha, ale samotný výkon seriálu.

Seriál, ktorý sa zaradil medzi stabilné opory jesennej štruktúry televízneho lídra, má za sebou aktuálne až nečakane slabý rozbeh.

Oproti štartu predchádzajúcich sérií Sestričky stratili viac ako tretinu divákov, keď štvrtú sériu uviedli len na ratingu 4,8 % s podpriemerným podielom 14,3 %. V roku 2019 si poradili aj s konkurenciou Česko Slovensko má talent, ktoré porazili ratingom 8,3 % a podielom 24,2 %, minulý rok čelili iba hlboko podpriemernému Novému životu, popri ktorom zopakovali rating spred roka výkonom 8,2 % s podielom 20,3 %.

Markíza pritom mala podľa viacerých informácií očakávať návrat podobný úrovni z predošlých dvoch rokov.

Seriál zažil najslabšiu sériu vlani, kedy sa v prvej polovici nedokázal odlepiť od výkonov na úrovni 7 – 8 %. Nakoniec však rovnako, ako v prvých sériách, v priebehu sezóny porástol a zlomil aj desaťpercentnú hranicu.

Čítať viac...
Nahor