Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Vianoce na Jednotke najsilnejšie v histórii: K vlastnej rozprávke aj hitu Mária Terézia získala množstvo klasík!

Programovo si na tak bohaté Vianoce hlavný kanál RTVS ešte nepamätá, po prvýkrát uvedie súčasne v jedny sviatky vlastnú rozprávku aj veľkovýpravnú Máriu Teréziu, zároveň po prvýkrát získal populárne klasické tituly.

Nech už bola verejnoprávna televízia v akejkoľvek kondícii, vďaka knižnici archívnych a klasických slovenských titulov bola počas sviatkov vždy aj ona zaujímavou diváckou voľbou. Postupom rokov sa navyše vrátila k novej produkcii, keď po vzore Českej televízie obnovila tradíciu v uvádzaní nových vianočných rozprávok, pričom sa začala zapájať práve s českým partnerom aj do koprodukcií a navyše medzičasom uviedla aj vôbec najsledovanejší „nevianočný“ titul Mária Terézia. Navyše, zavedenie žrebu českých aj slovenských filmových klasík začalo okrem Joj dopĺňať knižnicu aj Jednotke.

Hlavný kanál RTVS bude mať tento rok na svojej obrazovke úplne všetko. Pre tento rok sa mu podarilo získať vôbec najviac zvučných klasík, ku ktorým sa mohol dostať práve prostredníctvom žrebov, zároveň sa druhej série dočká Mária Terézia, ktorá bola po Popoluške najsledovanejším programom Vianoc pred dvomi rokmi a zároveň Jednotka uvedie vlastnú premiérovú rozprávku a k nim hneď ďalšie dve navyše. V takejto kombinácii zatiaľ počas žiadnych sviatkov nevysielala, v roku 2017 napríklad pri uvedení Márie Terézie vynechala vlastnú novú rozprávku.

V predvianočnom týždni bude ešte Jednotka podľa prvých plánov pokračovať s premiérovou zábavou, odvysielať chystá nové časti relácií Zlaté časy, Záhady tela, Neskoro večer, na jej obrazovke je naplánovaný galavečer Športovec roka, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 19. decembra. V piatok už nepobeží Milujem Slovensko, kam sa presunú výnimočne štvrtkové Zlaté časy. V nedeľu Jednotka odvysiela podvečer skvelú česko-slovenskú drámu Medená veža so Štefanom Kvietikom, Ivanom Mistríkom či Emíliou Vášáryovou, večer zreprízuje prvú sériu koprodukčného dvojdielneho filmu Mária Terézia, ktorý ovládol obrazovky v roku 2017.

Prvýkrát sa legendárna komédia dostáva na verejnoprávnu obrazovku

Zisk atraktívnych klasík sa začne na obrazovke RTVS prejavovať od prvých vianočných dní. V pondelok 23. decembra chce Jednotka uviesť najtradičnejšie komediálne klasiky, ktoré do svojho programu získala vôbec po prvýkrát. Podvečer odvysiela komediálnu rozprávku Dívka na koštěti a večer zas legendárnu komédiu S tebou ma baví svet. Oba filmy roky držala Markíza, kým nedošlo k zavedeniu žrebu českých klasických titulov.

Na Štedrý deň nebude už tradične chýbať v premiére charitatívny program Úsmev ako dar, po obede Jednotka prvou časťou otvorí trojdielnu minisériu Dieťa menom Ježiš, s ktorou bude pokračovať v oba vianočné sviatky. Tradične nebudú na Vianoce pravidelne počas dní chýbať Rozprávky bratov Grimmovcov, na ktoré 24. decembra nadviaže komediálna rozprávka Dařbuján a Pandrhola. Od 17. hodiny bude nasledovať klasický sviatočný televízny film Vianočné oblátky, do konkurencie Troch orieškov pre Popolušku Jednotka zaradí reprízu vlaňajšej novej rozprávky Vianočné želanie.

Jednotka získala aj rozprávku Pyšná princezná, chystá pre ňu netradičný najsilnejší slot

Silné pásmo bude mať následne od 20. hodiny, kde sa ešte bude v prvej polovici s Popoluškou prekrývať nová tohtoročná vianočná rozprávka RTVS Čarovný kamienok. Viac sa o nej dočítate v tomto článku. Veľký pretlak klasík bude následne po 21. hodine. Ako sme vás už informovali, Joj chystá zmenu v nasadzovaní klasiky Byl jednou jeden král, ktorá roky bežala v podvečernom či dennom čase, no tento rok ju na Štedrý deň uvedie ako hlavný program po Popoluške. Rovnakú taktiku zároveň zvolí v totožnom vysielacom čase aj Jednotka, keď po premiére svojej novej rozprávky zaradí klasiku Pyšná princezná. Tá sa v posledných rokoch taktiež presunula už len do denného vysielacieho času. Vysielanie oboch klasík v prime-time ostalo dodnes tradíciou v Česku, po rokoch sa do hlavného vysielacieho času vracajú aj na Slovensku.

V prvý a druhý sviatok vianočný bude Jednotka večer počítať s premiérami českých rozprávok, do ktorých koprodukčne vstúpila. RTVS a ČT takýmto spôsobom spolupracujú od obnovenia nakrúcania nových rozprávok na Slovensku. Vo svojich krajinách akurát rozprávky od susedov dabujú, čo sa stretáva s veľkou kritikou, zároveň sa však slovenských rozprávkam na obrazovke Českej televízie darí, to isté platí aj naopak.

Jednotka bude opäť uvádzať aj nové rozprávky našich susedov, medzi nimi aj klasickejšie spracovanú rozprávku s Marekom Ebenom

V stredu 25. decembra Jednotka uvedie novú rozprávku Princezná a pol kráľovstva. Pre Českú televíziu pôjde o hlavný štedrovečerný highlight. Po viacerých moderných rozprávkach sa pritom ČT vracia aj ku klasickejšiemu žánru a spracovaniu novej rozprávky, v ktorej hlavné úlohy stvárnia Eva Josefíková (princezná), Matúš Ruml (Honza) a Marek Eben (kráľ). Rozprávka je o klasickom kráľovskom sľube – kto zachráni princeznú pred nebezpečným drakom, ten ju získa za ženu a k tomu polovicu kráľovstva. Úlohy sa zhostí nebojácny Honza, ktorý sa však nevie chovať v kráľovskej spoločnosti a zároveň nastáva v rozprávke netradičný rozpor – princezná si nebude vedieť vybrať z dvoch mužov, ktorí sú jej potenciálnymi ženíchmi a nasledovníkmi trónu.

Vo štvrtok 26. decembra zas Jednotka večer nasadí rozprávku Čertovské pero, ktorá sa vlani uvádzala v kinách. Tieto sviatky bude mať televíznu premiéru v oboch krajinách, hlavnú úlohu v nej stvárnili Jan Cina, Ondřej Vetchý aj Judit Bárdos. „Príbeh nás zavedie do malého pokojného mestečka, kde miestni žijú svojim bežným životom remeselníkov a sedliakov a možno ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy sú starostlivo monitorované miestnou pekelnou pobočkou. Hriechy v pekle zapisuje, spravodlivo a neomylne, kúzelné pero z kohúta samotného Lucifera. Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku a vždy, keď sa zložka zaplní, čertovské komando si nasadí kúzelné rohy a chvost a vyrazí na povrch, aby hriešnika priviedlo do pekla… Jedného dňa však čertovské pero prestane fungovať. Lucifer sa rozhodne poveriť doručením nového čertovského pera na pobočku trocha zmäteného čerta Bonifáca. Je to najlepšia úloha, aby sa mladý čert ostrieľal v ľudskom svete. Žiaľ, prvá Bonifácova skúsenosť v mestečku je, že mu miestny podvodník kúzelné pero ukradne. Spustí sa rad udalostí, kedy mestečko ovládnu miestni špekulanti, lenivci a podvodníci, ktorým sa dokonca podarí uväzniť aj samotného vládcu pekiel. Ostáva už len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu a lásku, oslobodil mestečko i Lucifera a získal si ruku krásnej Markétky,“ znie anotácia filmovej rozprávky.

Od 1. vianočného sviatku bude zároveň Jednotka až do konca týždňa uvádzať zvučné klasiky v dôležitom podvečernom čase po 17. hodine. V stredu 23. decembra to bude dráma Paľa Bielika Majster Kat, vo štvrtok komediálna klasika Dobrý vojak Švejk, v piatok jeho pokračovanie Poslušne hlásím a cez víkend dve ďalšie klasické komédie Marečku, podejte mi pero a Jak utopit doktora Mráčka.

Svoje vysielacie okno už navyše pozná aj najväčší highlight tohtoročných sviatkov Jednotky, pokračovanie minisérie Mária Terézia. Odvysiela ju pritom v iné dni, ako pred dvomi rokmi, kedy ovládla 1. a 2. sviatok vianočný ako najsledovanejší program Vianoc 2017 hneď po Troch orieškov pre Popolušku. Dva diely vtedy sledovalo 772-tisíc, resp. až 789-tisíc divákov. Na Slovensku pritom prvá séria Márie Terézie bežala ako na vôbec prvom zo štyroch trhov, ďalšie krajiny ju vysielali až neskôr. Tento rok Jednotka Máriu Teréziu uvedie v piatok 27. decembra a v sobotu 28. decembra. V rovnaké dátumy bežala pred dvomi rokmi v Rakúsku.

Kým pôvodne mali vzniknúť iba pôvodné prvé dve časti, po úspechu naprieč krajinami sa koproducenti rozhodli pre nakrútenie druhej série. Pýtali si to aj samotní diváci, keď miniséria zmapovala život Márie Terézie do nástupu na trón, ktorý bol menej známy ako ten, čo nasledoval po jej inaugurácii. Práve na toto obdobie sa však tvorcovia aj po ohlasoch divákov pozrú. Tentoraz už miniséria vzniká v koprodukcii troch verejnoprávnych televízií troch krajín – Slovenska, Česka a Rakúska, Maďarsko, kde bola Mária Terézia najmenej sledovaná, sa do realizácie pokračovania nepridalo. Napriek tomu sa rozpočet na nakrúcanie nových dvoch častí výrazne navýšil.

Čítať viac...
Nahor