Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Zrušenie koncesionárskych poplatkov sa má stať realitou: Otvorená reakcia šéfa RTVS!

Už zajtra môže slovenský parlament rozhodnúť o zmene financovania RTVS, ktorej nezávislosť od politických elít malo doteraz garantovať financovanie priamo občanmi prostredníctvom koncesií.

Dlhé roky sa vo verejnom priestore vedie debata ohľadom financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ktoré sú dlhodobo podfinancované.

Hlavným zdrojom príjmov RTVS sú dosiaľ koncesionárske poplatky, nezávislé na štátnom rozpočte. Zabezpečovať tak majú nezávislosť štátnej televízie a rozhlasu od politikov, ktorí držia v rukách kľúče od štátnych peňazí.

Práve od vládnúcich politikov je už dnes závislé dofinancovanie RTVS. Budúci rok inštitúcii chýbajú na vykrytie nákladov či výpadkov príjmov desiatky miliónov eur, ktoré vláda doteraz neuvoľnila.

Nezmenená výška od roku 2003

Základná sadzba koncesií vo výške 4,64 eura mesačne sa nezmenila od roku 2003.

Kým výška poplatku sa roky nedvíha, pribúdajú výnimky z platenia koncesií pre dôchodcov či znevýhodnených občanov. Výnimky, ktoré stanovuje štát, má vykrývať vláda zo štátneho rozpočtu, čím sa RTVS stáva stále viac závislá od rozhodnutí politikov.

Zvyšovanie koncesií je dlhodobo politicky nepopulárny krok.

Neodhodlala sa k tomu žiadna vláda, naopak, medzi politikmi častejšie zaznievali názory presadzujúce ich zrušenie.

Za zachovaním koncesionárskych poplatkov stála, naopak, väčšina riaditeľov slovenskej televízie. Radí sa k nim aj súčasný šéf RTVS, Ľuboš Machaj, ktorý o tom otvorene hovoril aj pred letnou voľbou generálneho riaditeľa. Upozorňoval aj na potrebu ich zvýšenia.

„Vždy som bol zástancom koncesií a považujem ich stále za garanciu nezávislosti RTVS. Je pravdou, že postupne sa ich výber rôznymi právnymi úpravami obmedzoval a RTVS dodnes na tieto úpravy dopláca,“ hovorí Machaj.

Tretinový rozpočet oproti Českej televízii

Len oproti Českej televízii a Českému rozhlasu má spojená slovenská verejnoprávna inštitúcia takmer trojnásobne menší rozpočet.

Má pritom podobné povinnosti, ktoré od budúceho roka ešte narastú. Po novele mediálneho zákona musí aj RTVS zabezpečiť napríklad vyššie percento programov s tzv. multimodálnym vysielaním pre znevýhodnené skupiny obyvateľov.

Už za čias Václava Miku pritom RTVS hrozili v prípade nezvýšenia koncesionárskych poplatkov krízové časy.

Bývalý riaditeľ RTVS ešte na jeseň 2014 varoval, že bez zmeny financovania a navýšenia príjmov bude rozvoj rozhlasu a televízie za hranicou udržateľnosti.

Odvtedy sa legislatíva ani výška koncesií nezmenila a telerozhlas je každoročne závislý od peňazí, ktoré politici uvoľnia na dofinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Koniec koncesií

Zvyšovanie koncesií ako politicky nepopulárny krok môže byť definitívne pasé.

Koncesionárske poplatky sú totiž po rokoch diskusií na hranici zrušenia.

Prechod na financovanie RTVS zo štátneho rozpočtu je dlhodobo v záujme opozičnej strany Sloboda a solidarita, ktorá práve zrušenie koncesií stanovila ako jednu z podmienok na podporenie štátneho rozpočtu pre rok 2023. Hlasovať sa aj o tomto bode bude v Národnej rade SR už vo štvrtok.

Reakcia RTVS

„Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok,“ zareagoval na navrhovanú právnu úpravu riaditeľ RTVS, Ľuboš Machaj.

Strana SaS bývalým partnerom vo vláde, ktorú svojim návrhom na vyslovenie nedôvery minulý týždeň pomohla odvolať, v minulosti viackrát vytýkala rýchle presadzovanie zákonov bez širokej odbornej debaty.

K zrušeniu koncesií a zmene financovania RTVS môže dôjsť za dva dni od ohlásenia podmienok, od ktorých závisí podpora štátneho rozpočtu zo strany SaS.

„Je veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. Očakávam preto, že sa na pôde Ministerstva kultúry a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje,“ doplnil Machaj.

Ako kľúčové považuje garantovanie príjmov RTVS zohľadňujúce infláciu a vykrývanie strát spôsobených zavádzaním povinností či rôznych výnimiek.

„Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média. Dôležité je, aby bola legislatívne ošetrená aj valorizácia garantovanej sumy o infláciu, a aby boli vytvorené podmienky pre kompenzáciu všetkých strát, ktoré boli spôsobené RTVS prijatím rôznych legislatívnych opatrení v minulosti – oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov a úlohy vyplývajúce pre RTVS z nového mediálneho zákona,“ ukončil Machaj.

Čítať viac...
Nahor