Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Zo zákulisia boja Novy a Joj: Problémom nemá byť zavináč ale samotná Joj Cinema!

Za žalobou Joj Cinema nemusí byť len samotný zavináč, ktorý sa v logu stanice Novy nevyskytuje už 12 rokov.

Nova krátko po nástupe Joj Cinema na český trh zaútočila na Joj, keď ju zažalovala za kopírovanie loga jej stanice Nova Cinema. Informoval vás o tom exkluzívne portál Mediaboom.sk. Problémovou sa stala špirála, ktorej podoba sa však v logu Nova Cinema neobjavuje. Súčasťou identity televízie Nova bola do začiatku roka 2004, kedy ešte filmový kanál neexistoval. Súd predbežne rozhodol, že do vyriešenia sporu musí špirála z loga Joj Cinema zmiznúť. Viac v tomto článku.

Porovnanie loga Joj Cinema a Nova Cinema
nova cinema joj cinema

Portálu Mediaboom.sk sa podarilo zistiť informácie ohľadom zákulisia tohto sporu. Podľa viacerých českých zdrojov totiž nie je ani tak problémom logo Joj Cinema ako samotná stanica. Tá sa totiž mala stať pre filmový kanál Novy nevítaným súperom.

Stanice sú nielen rovnako zamerané, Joj Cinema má vďaka licencii pay tv výrazne atraktívnejšiu a novšiu ponuku, ktorá môže odlákať pozornosť najmä od obdobne zameranej Nova Cinema. Tá vysiela ako neplatený kanál s voľnou licenciou, čím sa musí vo výbere filmov podriaďovať Nove a „áčkové“ filmy sa na jej obraz dostanú len v repríze.

Joj Cinema však ponúka mnoho filmov v česko-slovenskej premiére, pričom jej knižnica bude pravidelne obsahovať najnovšie kinofilmy (výber filmov na konci článku). To nebude vyhovovať ani Nove, Prime či Markíze. Označenie v našom prípade „slovenská premiéra“ je pre televízie dôležité pri promovaní veľkých filmových premiér, po tom, čo filmy odvysiela Joj Cinema, to však už nebude možné. Postupne narastajúcou výhodou pre stanicu Joj môže byť tiež fakt, že filmy neprerušuje reklamou, kým Nova Cinema z charakteru neplatenej stanice tento benefit neponúka.

Nove tiež má prekážať takmer identický názov stanice. Joj Cinema si môžu diváci s Nova Cinema začať pliesť a to aj pre podobne štrukturované logá. Túto informáciu nám potvrdil zdroj priamo z českej televízie. Joj Cinema by tak mohla nabúrať aj identitu českého kanála.

Stanica Joj sa tiež postupne začína rozširovať do ponuky českých a slovenských operátorov. Televízia potvrdila, že bude pribúdať aj u ďalších poskytovateľov televízneho signálu. Stanici sa pri tom už teraz podarilo získať dvoch dôležitých partnerov, keď je prítomná v českom aj slovenskom Skylinku a u našich susedov pribudla u strategického kľúčového partnera – do služby O2 TV. Podľa našich informácií práve toto rozšírenie spôsobilo Nove ďalšie vrásky.

Nova Cinema si od konca roka 2007, kedy spustila vysielanie, vybudovala silnú pozíciu na trhu, keď jej v komerčnej cieľovke 15 – 54 často patrí celodenne aj 7 – 8 %, vie vyskočiť aj vyššie. S filmovými prime-time titulmi sa pri tom neraz šplhá vysoko a útočí dokonca aj na hlavný kanál Primy. Pri úspešnom rozširovaní pokrytia Joj Cinema môže záujem o kanál Novy postupne slabnúť. Ak bude mať stanicu Joj k dispozícii dostatočné množstvo divákov, pri výbere filmu z ponuky filmovej stanice sa môžu zamerať skôr na novší či dokonca premiérový titul.

Výber filmov Joj Cinema uvedených v česko-slovenskej premiére:
London Has Fallen (2016)
Insurgent (2015)
Mortdecai (2015)
Automata (2014)
Before I Go To Sleep (2014)
Stonehearst Asylum (2014)
Step Up: All In (2014)

K téme:
Joj Cinema už má nové logo, pozrite si ho aj vo vizualizácii!
O spore s logom Joj Cinema prehovorili obe stanice, prečítajte si vyjadrenia! Čo Nove prekáža?
Exkluzívna správa: Nova žaluje Jojku! Napadla Joj Cinema, donútila ju zmeniť logo!

Čítať viac...
Nahor