Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Prelom na televíznom trhu? RTVS začala zverejňovať reálne časy jej programov!

Verejnoprávna televízia uvádza okrem plánovaných aj reálne časy, v akých jej programy skutočne štartujú.

RTVS divákom svojich dvoch televíznych okruhov ponúka od tohto týždňa novinku, ktorá poskytuje presnejší prehľad v jej programe. Okrem plánovaného času vysielania programu Jednotky či Dvojky si už môžeme nájsť aj reálny čas, kedy program odštartuje. Televízia zaviedla systém zverejňovania reálnych vysielacích časov na svojom webe.

Okrem presného štartu televízia uvádza aj presný koniec programu. Zo zverejnených plánov je tak možné vyčítať, aké dlhé pauzy na self promo, reklamné brejky či doplnkový program sú vyhradené medzi programami. K dispozícii je dopredu vždy len určitý časový úsek, v ktorom televízia reálne časy uvádza. Zvyčajne je to maximálne jeden deň dopredu. Tieto časy totižto nemožno naplánovať na týždne dopredu, web čerpá informácie z denných programových plánov, ktoré vždy aktuálne pripravuje programové pracovisko. Momentálne RTVS novinku testuje.

Problém s uvádzaním vysielacích časov majú už roky predovšetkým komerčné televízie. Rozdiely medzi uvádzaným a reálnym štartom programu tvoria neraz od päť až po pätnásť minút, čo vedie k nervozite divákov. Tí už roky apelujú na televízie, aby v programových štruktúrach uvádzali presnejšie vysielacie časy, k čomu sa už nejedenkrát televízie aj zaviazali. Je však prakticky nereálne, aby s podobným krokom ako RTVS prišli aj Markíza či Joj. Tie často medzi sebou vedú doslova časovú vojnu, počas ktorej môže rozhodovať každá minúta. Pri zverejnení reálneho načasovania by konkurencia mala nemalú výhodu.

Čítať viac...
Nahor