Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Pikošky

Vzdajú to mimo kamier: Neuveríte, koľko účastníkov Extrémnych premien opäť priberie!

Drvivá väčšina účastníkov úspešne absolvuje celoročnú premenu, po finálovom vážení však mnohí nakoniec priberú.

Reality šou Extrémne premeny je jednou z produkčne najnáročnejších na Slovensku.

Nakrúcanie, ktoré trvá po etapách kontinuálne jeden rok, sa nedá vo svojom priebehu urýchliť, čo navyše so sebou prináša aj mnohé riziká. Naplno sa to prejavilo v roku 2020 po prepuknutí pandémie koronavírusu, ktorá vpadla priamo doprostred rozbehnutej prípravy 3. série Extrémnych premien.

Významne to ovplyvnilo aj výsledok na televíznej obrazovke, keď obdobie od vypuknutia pandémie bolo jedným z nosných v mapovaní ročnej premeny aktérov. Markíza nakoniec výrobu Extrémnych premien zvládla s ťažkosťami dokončiť a odvysielať premeny z tretej sezóny na jeseň rovnakého roka. Do nakrúcania aktuálne vysielanej 4. série sa následne pustila v druhom covidovom roku 2021.

Vôbec najťažším procesom spomedzi všetkých televíznych šou však prechádzajú jej účastníci.

Dianie v Extrémnych premenách sa nedá oklamať a splniť cieľ dokážu účinkujúci iba vlastnou vôľou a prácou.

Na začiatku do šou prichádzajú extrémne obézni, s odhodlaním zmeniť a neraz zachrániť svoj život, aby sa po roku postavili pred kamery zmenení na nepoznanie, neraz aj o viac ako sto kíl ľahší a šťastnejší.

Do finále došla väčšina

V doterajších štyroch sériách Extrémnych premien dosiaľ životnej výzve čelila štyridsiatka účastníkov.

Tvorcom sa spoločne s tímom trénerov, výživových poradcov či lekárov podarilo absolvovať celú ročnú premenu s drvivou väčšinou z nich, a doteraz si tak udržujú mimoriadne pozitívnu bilanciu.

Náročnú premenu nezvládla iba hŕstka účastníkov.

V roku 2019 napríklad 203-kilový Tomáš, s ktorým to tréner Maroš Molnár vzdal po deviatich mesiacoch, či v prvej sérii v roku 2017 Žaneta, ktorá však napriek predčasnému ukončeniu účinkovania schudla zo 118 kíl na 90 a váhu si udržiavala aj po odchode z reality šou.

Jedným z mála, ktorí výzvu nezvládli, bol v tohtotýždňovej epizóde Extrémnych premien 22-ročný Jaroslav (na titulnej fotografii).

Na vlastnom príklade ukázal, ako je v úspešnej premene dôležitá správna podpora okolia, úprimnosť k vlastným zlyhaniam aj pevná vôľa a vlastné chcenie zvíťaziť nad extrémnou obezitou.

V reality šou nastupoval s extrémnou váhou vyše 260 kíl, cieľ nesplnil ani na jednom vážení. Tréner Maroš Molnár ho po poslednom neoficiálnom vážení na úrovni 208 kg neposlal na finálový večer. Stanovený cieľ na úrovni 160 kíl zdiaľky nesplnil.

Váhu neudržali mnohí

Horšie je však na tom bilancia tých, ktorí si váhu udržali aj po ukončení nakrúcania.

Ani absolvovanie kompletnej premeny a prejdenie si jednoročného náročného procesu plného sebadisciplíny a odriekania nezaručilo trvalý úspech a udržanie si vytúženej váhy aj v ďalšom priebehu života.

V médiách sa objavili už viacerí absolventi extrémneho chudnutia, ktorí po šou opäť nabrali na kilách, pričom v skutočnosti nejde len o hŕstku účinkujúcich.

Tréner Maroš Molnár najnovšie priznal, že váhu z posledného finálového váženia neudrží takmer polovica účastníkov.

„Ak nebudem rátať prvú sériu Extrémnych premien, tak asi viac ako 50 percent ľudí sa drží svojej novej váhy. Je to celkom super,“ povedal pre Šarm.

Nevydržali najmä prví účastníci

Najhoršie tak, podľa všetkého, na tom sú práve absolventi vôbec prvej série ešte z roku 2017.

V jej priebehu sa divákom predstavilo 12 príbehov, z ktorých len jeden nedošiel do finálovej premeny. Ďalší však váhu začali naberať po šou.

Zo známych prípadov mala medzi nich patriť napríklad v čase nakrúcania ešte 18-ročná Klaudia, ktorá zo 175 kíl schudla pôvodne na 98. Po skončení premeny a nakrúcania sa však odmietla ukázať médiám a neprišla ani ako ostatní účastníci v čase vysielania šou do Telerána.

Po konci šou rovnako pribrala štyridsiatnička Katarína, ktorá schudla z pôvodných 225 kíl do finálového váženia 80 kilogramov. Ani ona však v zhadzovaní či udržaní váhy nepokračovala.

„Tí, ktorí schudli a držia si váhu, sa aj ozvú, alebo keď trošku priberú, chcú znovu nejakú radu. Ale tí, čo opäť extrémne pribrali, sa už neprihlásia, pretože sa hanbia. Lebo každý z nich po premene rozprával o tom, ako už pochopili princípy, ale príde tvrdá realita a nevedia bojovať so svojimi slabými stránkami, ktoré sa počas roka premeny mohli naučiť ovládať. Ale taký je život, nemôžete zachraňovať každého donekonečna,“ dodal Molnár.

Klaudia a Katarína z 1. série Extrémnych premien

 

Čítať viac...
Nahor