Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Výpravný a najdrahší slovenský seriál Slovania: Odštartovala výroba, odhalené už viaceré hviezdy!

Na Ukrajine sa začalo s výrobou Slovanov, má ísť o jeden z najvýpravnejších seriálov v našich končinách.

Éra ateliérových seriálov je posledné roky na ústupe pričom televízie do svojich projektov investujú stále viac peňazí. Pri vyšších rozpočtoch a menšom počte epizód zvyšujú kvalitu aj výpravu svojich seriálov, pričom slovenskú tvorbu chcú skúsiť posunúť ešte na vyššiu úroveň.

Joj už dala definitívnu zelenú novej sérii Slovania, ktorá má byť nielen najambicióznejším projektom televízie ale aj najdrahším seriálom v tunajšej tvorbe. Rozpočet celkovo 12 častí by sa mal pohybovať okolo štyroch miliónov eur, pričom Joj by mala projekt financovať polovičnou časťou. Šlo by tak o dvojnásobný vklad, než akou sumou sa podieľa RTVS na výrobe druhej série mimoriadne nákladnej koprodukčnej minisérie Mária Terézia. Aj Slovania vznikajú v koprodukcii, konkrétne s ukrajinskou stranou.

Televízia už pritom minulý týždeň s nakrúcaním Slovanov začala. Informoval o tom generálny riaditeľ Joj, Marcel Grega. Výroba má trvať až do konca jesene a prebiehať na Ukrajine. Podľa informácií ukrajinských médií sa Slovania nakrúcajú v Žytomyrskej oblasti, ktorá sa nachádza neďaleko Kyjeva. V jednej z malých obcí mali tvorcovia postaviť rovno historické slovanské sídla. „Nakrúca sa na severozápade Ukrajiny, kde boli pre účely seriálu postavené dve historické slovanské drevené dediny,“ uviedol Grega.

Ten zároveň potvrdil už viaceré mená slovenských hercov, ktorí budú vo veľkej sérii Joj účinkovať. Po už známom Dušanovi Cinkotovi či Andymu Hrycovi sú potvrdenými menami aj Zuzana Fialová či Juraj Loj. Obaja sa v ostatnom čase objavujú práve najmä na obrazovke Joj. V seriáli si tiež zahrá Richard Autner, ktorý po seriáli Pravá tvár dostal priestor v seriálovom hite Oteckovia, súčasťou Slovanov bude tiež Michal Režný, ktorý sa zas výraznejšie do povedomia dostal vďaka vlaňajšej seriálovej novinke Ministri. V Slovanoch by mal rovnako účinkovať český herec Marek Vašut.

Slovania vznikajú v slovensko-ukrajinskej koprodukcii TV JOJ, produkčnej spoločnosti Wanda Production, mediálnej skupiny Garnet, do projektu tiež vstúpila jedna z kyjevských televízií. Na projekte pracuje silný tím tvorcov s aktuálne najvychytenejším režisérom Petrom Bebjakom, producentkou filmov Čiara či Collete Wandou Adamík Hrycovou a kameramanom Michalom Žiaranom, ktorý mal na starosti okrem iného aj filmy Učiteľka, Čistič či aktuálne premietaný film Jiřího Mádla Na střeše.

O seriáli Slovania
V novom historicko-dobrodružnom seriáli s prvkami fantasy zobrazí život Slovanov, obyvateľov Karpatskej kotliny v 7. storočí nášho letopočtu, ktorý bol plný dramatických zvratov. Vtedy chod dejín určovali pravidelné nájazdy krutých Avarov a divoké, zlomyseľné výčiny krvilačných slovanských božstiev. V seriáli tak nebude chýbať tajomno a mystéria typická pre raný stredovek, napätie a dejové zvraty založené na stretoch medzi charaktermi, ale aj zásahy vonkajších síl v podobe božstiev, cudzej viery a nepriateľov Avarov. Samozrejmosťou budú aj akčné boje so šermovaním a jazdami na koni, ale tiež vyhranené charaktery, ktoré len potvrdzujú, že sa ľudia ani naprieč storočiami v mnohom nezmenili. Temné slovanské božstvá a obety pre ne doteraz odkazujú na súčasné ľudové zvyky a ľudovú slovesnosť, ktorých často bizarný pôvod dnes už nevnímame. Nový seriál nám ich priblíži.

Čítať viac...
Nahor