Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Výnimočný zážitok na výnimočnom mieste pod záštitou Andreja Kisku. V sobotu sa kultúra presunie do Kežmarku

Ak chcete zažiť niečo výnimočné a zároveň pomôcť postihnutým deťom, v sobotu si to budete môcť splniť v Kežmarku.

Už túto sobotu sa v nádhernom Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku uskutoční originálny benefičný koncert, nad ktorým záštitu prevzal prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska. Umenie sa tento víkend dostane ešte bližšie k obyvateľom východného Slovenska, kam prídu aj medzinárodné operné mená.

„Tento koncert sme sa rozhodli usporiadať na východe nielen kvôli tomu, že iniciatíva vyšla od umelcov z tejto časti Slovenska, ale aj preto, aby sa operné umenie šírilo do viacerých regiónov našej krajiny. Keďže portál www.operaslovakia.sk sledujú aj zahraniční čitatelia, usporiadaním koncertu v nádhernom Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole z konca 18. storočia, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO, vidím príležitosť na spoznanie pozoruhodných kútov Slovenska,“ povedal Ľudovít Vongrej z občianskeho združenia Opera Slovakia.

Interiér dreveného artikulárneho kostolu v Kežmarku
dreveny kostol v kezmarku interier

Program koncertu bude pozostávať z diel majstrov svetovej opernej literatúry v speváckom obsadení zloženom z viacerých generácií: bývalá dlhoročná stálica košickej opernej scény, sopranistka Emília Csémy, Marianna Hochelová – soprán, Judita Andelová – mezzosoprán (študentka), Martin Kovács – barytón (študent) a Matej Rendoš – detský soprán.

Pozvanie prijali aj vzácni hostia z medzinárodnej opernej scény. Obaja pochádzajú z východného Slovenska: mezzosopranistka Jana Kurucová z obce Tvarožná pri Kežmarku je v súčasnosti sólistkou Deutsche Oper Berlin a Košičan tenorista Peter Berger úspešne účinkuje na viacerých zahraničných operných javiskách. Na klavíri bude sprevádzať známa klaviristka Júlia Grejtáková. „Najbližšie ku Kežmarku má vynikajúca speváčka medzinárodnej opernej scény, rodáčka z Tvarožnej pri Kežmarku Jana Kurucová. Som nesmierne rád, že pozvanie prijala okrem iného aj kvôli tomu, že v regióne svojho rodiska vystúpi po prvý raz. Rovnako som vďačný aj ostatným spevákom, pretože som presvedčený, že do Kežmarku prinesú kvalitné operné umenie,“ dodal Vongrej.

Jana Kurucová
jana kurucova

Beneficientom pomoci, teda finančných prostriedkov vyzbieraných od sponzorov podujatia a od návštevníkov koncertu v Kežmarku, bude občianske združenie Nezábudka Liptovský Hrádok, ktoré sa v regióne Liptova venuje deťom s viacnásobným postihnutím. Výťažok bude venovaný na zriadenie prvého Denného centra v regióne Liptova. Tento zámer je súčasťou dlhodobého projektu s cieľom do piatich rokov vybudovať Centrum komplexnej špeciálnopedagogickej starostlivosti o ľudí s viacnásobným postihnutím. Zabezpečí sa tak pre nich komplexná starostlivosť a pomoc ich rodinám prevenciou, diagnostikou, poradenstvom, rehabilitáciou, edukáciou, či dennou špeciálnopedagogickou starostlivosťou.

Plagát-operný-benefičný-galakoncert-KK-s-partnermi-600x800

Portál Mediaboom.sk je hrdým partnerom Operného gala v Kežmarku.

Čítať viac...
Nahor