Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Tina Botková

Nové projekty

Štedrovečerná premiéra RTVS: Všetko o novej vianočnej rozprávke O liečivej vode!

Tohtoročná vianočná rozprávka bude o dvoch svetoch – na povrchu a tom ukrytom vo svete vodnej ríše plnej záhad a tajomstiev.

Verejnoprávna televízia aj tieto Vianoce uvedie novú premiérovú rozprávku. Ako sme vás už informovali, ponesie názov O liečivej vode, pričom tentokrát staví na romanticko-dobrodružný námet s prvkami humoru, v ktorom chce zrkadliť dva príznačné svety – zemský povrch a vodnú ríšu plnú záhad a tajomstiev. Súčasťou rozprávky tak budú rôzne rozprávkové bytosti či figúrky.

„Odpradávna jestvuje popri ľudskom svete aj svet vôd. Vodný svet je skrytý pred ľudskými očami dospelých ľudí. Pani prameňov stráži tajomstvo vodnej ríše a jej zázrakov. Jedného dňa sa zľutuje nad chorou princezničkou Hankou, dcérou kráľa Dobroslava a daruje smrteľníkom liečivú vodu. Avšak, ako to už v rozprávke býva, má podmienku…“ uviedla novú rozprávku RTVS.

Telerozhlas aj tentokrát pripravil novú vianočnú rozprávku v koprodukcii s Českou televíziou. Partnerom je zároveň tiež produkčná spoločnosť Trigon production. S výrobou začali partneri počas leta v utorok 14. júla.

V rozprávke sa predstaví viacero známych hereckých osobností. Tvorcovia opäť skombinujú slovenské a české tváre, pričom, ako aj po minulé roky, vyrobia dve jazykové verzie pre každú krajinu.

O postavách a hereckom obsadení

Princeznú Hanku stvárni mladá herecká tvár Darija Pavlovičová. Jej starostlivého otca a spravodlivého kráľa Dobroslava Marián Mitaš. Postavu Jakuba, mlynárovho syna, stvárni Jakub Spišák a jeho otca, mlynára Jána divákom známy Attila Mokos. V postave Tajomnej vojvodkyne s ambicióznymi plánmi budú môcť diváci vidieť Zuzanu Kanócz a Juraj Hrčka si zahrá vojvodu Filipa.

Záhadný Vodný svet reprezentuje postava Vodnej panej, ktorú stvárni charizmatická česká herečka Linda Rybová. Plejádu rozprávkových postáv, bytostí, ich prepracovaných charakterov doplnia pomocníci Vodnej panej – Juraj Kemka ako Fedor a Petr Vaněk v postave Viktora. V rozprávke sa predstavia aj Rebeka Poláková ako slúžka Dora, Marián Labuda s Michalom Režným v postavách komických strážcov Fera a Miša.

Tvorcovia a produkcia

Pod námet sa podpísali Juraj Raýman a Katarína Moláková. Scenár k rozprávke spracoval Michal Pusztay. Režisérom je skúsený Ján Sebechlebský, ktorý sa spolupodieľal i na tvorbe scenára. Často spolupracuje aj s Českou televíziou a vo svojom portfóliu má viacero  zaujímavých projektov, seriálov i dokumentárnych filmov. V rozprávkovom žánri však ide o jeho režijný debut, na ktorý sa veľmi teší.

Za kameru sa postaví Tomáš Juríček, ktorý už taktiež spolupracoval na rôznych významných televíznych i filmových projektoch. Architektom filmového spracovania rozprávky O liečivej vode bude známy scénograf, grafický dizajnér, hudobník, fotograf a spisovateľ, ale v prvom rade filmový architekt Tomáš Berka. Pod kostýmy sa podpíše kostýmový výtvarník, ktorého zoznam umeleckých aktivít je veľmi rôznorodý a bohatý, či už v rámci umeleckej tvorby na Slovensku, ale aj v zahraničí, Ján Kocman.

Fotografie: Tina Botková
Zdroj: RTVS

Čítať viac...
Nahor